قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت هر اونس طلا در معاملات روز گذشته با ۱.۷۹ درصد افزایش به ۱۸۶۵ دلار و ۶۹ سنت رسید.

کدخبر : 8540
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند.قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

به نقل از رویترز، کاهش ارزش دلار و پایین آمدن سود خزانه‌داری آمریکا باعث شد قیمت طلا بیش‌از 1 درصد در روز جمعه افزایش یابد و به بالاترین رقم طی 7 ماه گذشته برسد. به‌این‌ترتیب طلا با سومین افزایش قیمت هفتگی پیاپی خود روبرو شد.

 قیمت هر اونس طلا در معاملات روز گذشته با 1.79 درصد افزایش به 1865 دلار و 69 سنت رسید.

 اطلاعات وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد لیست حقوق‌بگیران بخش غیرکشاورزی این کشور 223 هزار نفر در ماه دسامبر افزایش یافته است.به‌علاوه، فعالیت در صنعت خدمات آمریکا برای اولین‌بار طی 3 سال گذشته در ماه دسامبر کاهش یافته که نشان می‌دهد تورم رو به کاهش است. به‌این‌ترتیب انتظار می‌رود دوره سیاست‌های سخت‌گیرانه بانک مرکزی آمریکا پایان یابد و دیگر نیازی به افزایش شدید نرخ بهره نباشد.

 بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری فلزات گرانبها را افزایش داده و تمایل برای خرید آنها به‌عنوان یک پشتوانه ایمن در زمان تورم را کاهش می‌دهد.

 از طرف دیگر، کاهش 1 درصدی شاخص دلار و پایین آمدن نرخ سود خزانه‌داری آمریکا هم باعث تقویت قیمت طلا شده‌است.

 قیمت نقره با 2.38 درصد افزایش به 23 دلار و 98 سنت رسید و پلاتین با 3.01 درصد افزایش 1094 دلار و 33 سنت معامله می‌شود.

قیمت طلا و سکه این هفته با روند کاهشی آغاز شد، اما در سایر روزهای هفته روند صعودی و پرنوسانی داشت. طلای جهانی با شروع سال ۲۰۲۳ با روند صعودی آغاز به کار کرد. معامله‌گران همچنان چشم انتظار آینده قیمت دلار و تغییر سیاست‌های نهاد پولی کشور هستند.

به‌رغم اینکه قیمت طلا و سکه در نخستین روز هفته جاری بیش از سه میلیون تومان کاهش داشت، اما در سایر روزها روند پرنوسانی را تجربه کرد و بازار نتوانست حمایت خود را از روند نزولی ادامه دهد.

روند قیمت طلا و سکه با وجود پایداری قیمت دلار در کانال ۳۹ هزار تومان، در اواسط هفته به تناسب افزایش قیمت انس‌ جهانی طلا در مسیر صعودی قرار گرفت. هرچند معامله‌گران در ۱۵ روز گذشته پرش‌های قیمتی ساعتی را در بازار فلز زرد شاهد بودند و این روند را تغییرات قیمتی محدود می‌دانند، اما تمایل بازار طلا و سکه بر افزایش قیمت است. در این بین حباب سکه نیز به تبعیت از افزایش قیمت، در بسیاری از روزها افزایشی بود.

روند مثبت بازار طلا در شروع ۲۰۲۳

نخستین روز معاملاتی بازارهای جهانی سال ۲۰۲۳ در چهارم ژانویه با روند مثبت بازار طلا و افت شاخص دلار آغاز شد. در این روز قیمت طلای جهانی رشد و کانال ۱۸۰۰ دلاری را برای خود تثبیت کرد.

کارشناسان معتقدند با کاهش نرخ بهره بانکی آمریکا و شروع سیاست‌های انبساطی، شاخص دلار به زیر ۱۰۰ واحد تنزل می‌کند و به دنبال آن طلا که رابطه‌ای معکوس با دلار جهانی دارد، تقویت خواهد شد.

تحلیلگران محدوده ۱۹۰۰ دلاری را برای هر انس طلا پیش‌بینی می‌کنند و از آنجایی که یکی از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت طلا و سکه داخلی نرخ طلای جهانی است، روند صعودی قیمت در بازارهای داخلی دور از تصور نیست.

 هرچند به اعتقاد تحلیلگران بازار، طلای جهانی بازیگر فعالی در تعیین قیمت طلا و سکه در بازار داخلی نیست اما بررسی روند قیمت نشان‌ می‌دهد فلز زرد به بازارهای افزایشی تمایل دارد .

در هفته‌ای که گذشت از تلاطم بازار کم شد، اما معامله‌گران در حالت انتظار به سر می‌بردند. آن‌ها از یک طرف منتظر بازگشایی بازارهای جهانی بودند و از طرف دیگر تاثیر سیاست‌های رئیس کل جدید بانک مرکزی در قیمت دلار را رصد می‌کردند. هرچند گذشت هفت روز برای تعیین تکلیف قیمت دلار در بازارهای داخلی زمان محدودی است اما فعلا سیاست‌های جهانی تا حدودی تکلیف معامله‌گران داخلی را مشخص کرده است.

عرضه سکه کم است

عرضه سکه کم است؛ فعالان، بازار را اینگونه رصد می‌کنند. اگر معامله‌ای هم صورت می‌گیرد معاملات خرد و محدود است و کسی نه تمایل به خرید دارد و نه فروش.

برخی معامله‌گران نیز از سرک‌کشی ماموران اتحادیه طلا و جواهر برای عیارسنجی سکه‌ها در بازار خبر دادند.

قیمت سکه در طول ساعات معاملاتی هر روز این هفته افزایش و کاهش زیادی داشت اما نهایتا قیمت به محدوده ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی نمی‌رسید. می‌توان گفت بعد از روز یکشنبه قیمت‌ها افزایش چشمگیری نداشتند و تغییرات قیمتی بیشتر نوسان بود.

قیمت سکه امامی روز پنجشنبه ۱۵ دی ماه ۴۴۸ هزار تومان افزایش داشت. این قطعه از سکه با قیمت ۲۰ میلیون و ۳۱۸ هزار تومان در پایان ساعت معاملاتی آخرین روز هفته بسته شد.

سکه بهار روز پنجشنبه نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان افزایش داشت و با قیمت ۱۹ میلیون و ۴۹۷ هزار تومان معامله شد. نیم سکه ۵۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. تنها سکه‌ای که دیروز ارزان شد ربع سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش بود. این قطعه از سکه به قیمت ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

سکه گرمی در روزهای گذشته با قیمتی با ثبات معامله شد. قیمت این قطعه ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

روز پنجشنبه حباب نیم و ربع سکه افزایش داشت و سایر قطعات سکه کاهش حباب داشتند.

قیمت طلا نیز تغییر چندانی نداشت و با همان قیمت روز چهارشنبه مبادله شد. هر مثقال طلا با قیمت ۷ میلیون و ۸۱۸ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با نرخ یک میلیون و ۸۰۴ هزار تومان مبادله شدند.

طلای دست دوم به قیمت یک میلیون و ۷۸۰ هزار تومان  رسید. اختلاف قیمت طلای نو و دست دوم ۲۴ هزار تومان است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه