قیمت دلار | قیمت دلار در بازار

چند پیش بینی مهم برای دلار بازان از قیمت دلار | چه اتفاقی برای قیمت دلار خواهد افتاد؟

دیروز قیمت دلار در روندی با ثبات و اندکی تمایل به کاهش در بازار کلید خورد. بازارهای موازی نیز برای امروز نوید کاهش قیمت این اسکناس امریکایی را می‌دهند. امروز فروشنده در بازار زیاد بود، اما خریدار کم. اگر خریدی هم انجام می‌شد به اعتقاد معامله‌گران مفت‌بری بود.

چند پیش بینی مهم برای دلار بازان از قیمت دلار | چه اتفاقی برای قیمت دلار خواهد افتاد؟
کدخبر : 8346
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

امید است که با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز به وضع بهتری برسد و قیمت مناسب تری پیدا کند.پیش بینی های عجیبی از قیمت دلار انجام گرفته و نشان از این دارد که قیمت دلار مرز 29 هزار تومان را طی کند.قیمت دلار در روز های اخیر روند صعودی بدی را در پیش گرفته است. در راستای افزایش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز بالا می رود.قیمت دلار چند روزی است که روال صعودی خود را در پیش گرفته و روز به روز گران تر می شود. خبر ها حاکی از آن است که قیمت دلار  امروز افزایش یافت.

دیروز نیز روند قیمت دلار بر مسیر ثبات با کاهش اندکی در بازار معاملات آزاد کلید خورد. سیگنال قیمت در بازارهای موازی و معاملات فردایی نیز، به تهران نوید کاهش قیمت را می‌داد.

دلار هرات که روز گذشته با قیمت ۳۹ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد، امروز نیز با اندکی کاهش در کانال مذکور نوسان داشت. قیمت دلار تهران نزدیک به ۳ پله بیشتر در محدوده ۴۰ هزار تومانی قرار داشت. دلار سلیمانیه نیز در کف محدوده ۴۰ هزار تومانی معامله شد.

مفت‌ بری دلار در معاملات هفته دوم دی

امروز یکشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، روند خرید و فروش در بازار احتیاطی و فروشنده دلار زیاد بود، اما کسی خریدار نبود. اگر خریدی هم صورت می‌گرفت به اعتقاد معامله‌گران مفت‌بری بود و فاصله خرید و فروش زیاد!

کف ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی قیمت که از سوی فرزین، رئیس کل جدید بانک مرکزی برای دلار مطرح شده و سیاست ایجاد مرکز مبادله ارزی از سوی او،  گمانه‌زنی‌ها برای کاهش قیمت دلار را بیشتر کرد. بسیاری از فعالان بازار معتقدند دلار تا ۳۷ هزار تومان پایین می‌آید اما بیشتر از این نه.

بسیاری از تحلیلگران روند صعودی قیمت دلار را از ابتدای سال‌ جاری هشدار داده بودند و در هفته نخست دی ماه این اتفاق افتاد. دلار با سقف‌شکنی قیمت باعث آشفتگی بازار شد.

از سوی دیگر برخی معامله‌گران کف بازار با وجود روند صعودی قیمت‌ها دست از معامله‌ کشیدند. آن‌ها معتقد بودند این سیاست کهنه نهاد پولی کشور است تا قیمت را به اندازه‌ای بالا ببرد، از نوسانات بازار بهره‌ کافی را کسب کند و بعد با کاهش محدود قیمت به انتظارات کاهشی بازار پاسخ دهد. این معامله‌گران بر این باور بودند نباید از بازارساز رکب خورد.

اکنون نیز شرایط حاکم بر بازار نشان‌دهنده همین موضوع است. قیمت دلار به صورت دستوری همچنان در کنترل بانک مرکزی است. دارندگان محدود دلار موفق به فروش نمی‌شوند و سطح عرضه در بازار بالاست.

برخلاف ادعای بسیاری از کارشناسان بازار مبنی بر کاهش درآمدهای ارزی کشور به علت تحریم‌ها، رئیس کل جدید بانک مرکزی ذخیره ارزی کشور را کافی و در حد مطلوبی عنوان کرده است. در همین راستا برخی تحلیلگران معتقدند اگر سطح عرضه مانند ۲ روز گذشته باشد، قیمت دلار تا کانال ۳۳ هزار تومان نیز کاهش می‌یابد.

کف ۳۳ هزار تومانی قیمت دلار

در همین راستا علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی هم به تجارت‌نیوز گفت: «بر مبنای تحلیل تکنیکال، قیمت ۳۳ تا ۳۴ هزار تومانی پایین‌ترین محدوده قیمتی برای این اسکناس امریکایی تا ابتدای اسفند ماه است.»

او ادامه داد: «با توجه به بحث افزایش نقدینگی و نیز برآوردی که از عدم افزایش تولید ناخالص داخلی وجود دارد، به نظر می‌آید دولت می‌تواند کف دلار را با نرخ 34 هزار تومان ببندد.»

در حال حاضر سیاست بانک مرکزی جمع‌آوری نرخ‌های متعدد از بازار و نزدیکی قیمت دلار نیما و مبادله‌ای به یکدیگر است. به نظر می‌رسد با گذشته تنها ۲ روز از معاملات دلار در بازار نمی‌توان سیاست‌های نهاد پولی کشور را بررسی و گمانه‌زنی کرد.

قیمت دلار در حالی روز گذشته مسیر نزولی را طی کرد که فضای بازار انتظامی و انتظاری بود. پس از تغییر در رأس بانک مرکزی، بسیاری از فعالان بازار  منتظر سیاست‌های جدید عرضه بازارساز بودند.

شرایط فعلی حاکم بر بازار و قیمت دلار  دیروز قابل پیش‌ بینی بود، زیرا به طور سنتی بعد از هر تغییر مدیریت بانک مرکزی این کاهش و سکون بر بازار برای مدتی حاکم می‌شود. مؤید این موضوع نیز انتصاب صالح‌آبادی در ۱۴ مهر ۱۴۰۰ و کاهش قیمت دلار از ۲۹ به ۲۸ هزار تومان است.

قیمت دلار در بازارهای موازی نیز دیروز مسیر نزولی داشت. دلار هرات به کانال ۳۹ هزار تومانی بازگشت و با قیمت ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد و دلار سلیمانیه نیز با کاهش قیمت به کف محدود ۴۰ هزار تومان رسید. درهم امارات که روز پنجشنبه به محدوده ۱۳ هزار تومانی رسیده بود، امروز کاهش قیمت داشت و به قیمت ۱۱ هزار و ۱۱۰ تومان معامله شد.

فعلا جو بازار ارز انتظامی است و این موضوع بر مبادله فعالان حرفه‌ای تاثیر زیادی گذاشته است. روابط عمومی وزارت اطلاعات دیروز ازدستگیری سرشاخه‌های قیمت‌گذاری جعلی ارز‌های خارجی خبر داد. این وزارتخانه ۱۱ نفر از عوامل موثر بر نوسانات غیرعادی بازار ارز در شبکه‌های اجتماعی را با دستور مقام محترم قضایی بازداشت و روانه زندان کرده است.

تنور معاملات فردایی سرد شد

همچنین شناسایی ۳۲۰ نفر از عوامل اصلی مرتبط با کانال‌ها و گروه‌های مجازی نیز انجام شده که به زودی اقدامات لازم جهت برخورد با این عناصر بازار ارز صورت می‌گیرد. در همین راستا بازار معاملات فردایی در کانال‌های تلگرامی سرد بود و فعلان بازار ترجیح می‌دادند تماشاگر باشند تا بازیگر!

در پی کاهش قیمت دلار در بازار معاملات آزاد تهران، حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ مدعی شد که کاهش ۳ هزار تومانی قیمت دلار امروز ۱۰ دی ماه متعاقب اقدامات پلیس و به درخواست بانک مرکزی صورت گرفته است.

کاهش قیمت دلار با قوه قهریه

هر چند تحلیلگران بازار معتقدند اقتصاد زبان زور نمی‌فهمد، اما به نظر می‌رسد نهاد پولی کشور فعلا ترجیح می‌دهد با قوه قهریه بازار ارز را در کنترل خود درآورد. البته باید دید این ابزار تا چه زمانی بر قیمت دلار و مدیریت بازار ارز موثر است.

محمدرضا فرزین، که ۸ دی ماه، سکان هدایت بانک مرکزی را در دست گرفت، نرخ دلار ۴۴ هزار تومانی را برای این اسکناس آمریکایی قابل قبول ندانست و از مداخله ارزی در بازار آزاد سخن گفت.

به نظر می‌رسد علاوه بر شرایط انتظامی بازار، هراس از افزایش عرضه ارز در بازار آزاد در کوتاه‌مدت یکی از مهمترین عواملی است که سطح فروش‌ها در میان معامله‌گران را افزایش داده است.

او پیش از این سیاست جدید ارزی بانک مرکزی را سیاست تثبیتی برای رفع دغدغه فعالان اقتصادی کشور اعلام کرده بود. حالا باید منتظر بود که این تثبیت در چه قیمتی برای بازار آزاد رقم می‌خورد.

 قیمت دلار به تثبیت می‌رسد؟

از نگاه برخی فعالان بازار ارز، احتمال افزایش عرضه ارز و برخورد در فضای بازار آزاد غیررسمی، ممکن است در روزهای آینده قیمت دلار را از سطوح کنونی عقب ببرد.

در هفته گذشته خبر سفر گروسی در تاریخ ۱۰ دی ماه از سوی برخی رسانه‌ها مطرح شد، اما امروز خبری از این موضوع نبود. به نظر می‌رسد این موضوع در هفته‌ گذشته و هفته‌های قبل از آن برای ارائه سیگنال به بازار ارز مطرح شده است.

برخی تحلیلگران بازار با اشاره به این‌که قیمت دلار نسبت به کف ۱۴۰۰ دو برابر رشد داشته و اکنون وارد ناحیه بالایی کانال شده است، نرخ ۴۴ تا ۴۶ هزار تومانی را محدوده مقاومت سقف کانال می‌دانند. در صورت بروز اصلاح، نرخ ۴۰ هزار تومانی حمایت اول است و کف کانال ۳۶ هزار تومانی می‌تواند محدوده بعدی حمایت باشد.

به نظر می‌رسد فعلا باید دید بازارساز در روزهای آینده چه سطحی از عرضه را روانه بازار می‌کند و بعد از فروکش کردن جو انتظامی در بازار، قیمت دلار در چه محدوده‌ای به تثبیت خواهد رسید.

امروزیک‌شنبه 11 دی در آغاز به کار فعالیت بازار توافقی ارز، دلار با قیمت 36 هزار و 700 تومان معامله شد.

با اطلاعیه بازار متشکل ارزی از روز پنج‌شنبه 8 دی ماه دامنه نوسان از معاملات بازار توافقی حذف شد؛ طبق اطلاعیه شرکت مدیریت بازار متشکل ارز ایران، تمامی صرافی‌های بانکی و صرافی‌های تضامنی، در روز پنج‌شنبه 1401/10/08 براساس «کشف نرخ ارز توافقی بدون دامنه نوسان»، معاملات خویش را کمافی‌السابق انجام می‌دهند.

در این اطلاعیه آمده است: «تمامی صرافی‌های عضو بازار متشکل ارز ایران، نرخ کشف‌شده روزانه در بازار متشکل ارز ایران را به‌عنوان نرخ مرجع معاملات نقدی ارز روی تابلوهای اعلام نرخ درج کرده و فعالان اقتصادی، به‌صورت لحظه‌ای شاهد نرخ رسمی ارزها در تابلوی فروشندگان رسمی ارز خواهند بود.»

طبق اعلام بانک مرکزی، فروش ارز توافقی در شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران، و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی برای اشخاص حقیقی بالای 18 سال با ارائه کارت ملی نیز فراهم شده است. متقاضیان ارز حداکثر 2 هزار یورو می‌توانند به‌صورت آن‌لاین یا حضوری، از صرافی‌ها و شعب منتخب بانک‌های عامل خرید کنند.

از اواخر خردادماه سال 1401 بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شد.

این بازار طی ماه‌های اخیر سبب تأمین تقاضاهای خُرد مردم شده و به معیار مهم قیمت‌گذاری ارز تبدیل شده است.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان