قیمت سکه | قیمت سکه بازار

سونامی در بازار قیمت سکه | قیمت سکه در بازار امروز 29 بهمن ماه

آخرین گزارش‌ها از وضعیت بازار سکه، از افزایش حباب سکه حکایت دارد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه نباید به سمت ربع‌سکه‌ای که حدود ۴ میلیون تومان حباب دارد رفت به مردم پیشنهاد داد مصنوعات طلا بخرند.

سونامی در بازار قیمت سکه | قیمت سکه در بازار امروز 29 بهمن ماه
کدخبر : 9993
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم از ۷۰ هزار تومان در سال ۱۳۸۱ به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا پایان مهرماه سال جاری رسیده که ۱۵۰ برابر شده است. قیمت سکه در سال های اخیر نوسان های زیادی داشته است. قیمت سکه و تغییرات آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد.قیمت سکه به عو املی از جمله قیمت دلار، قیمت اونس جهانی طلا و نرخ بهره بانکی، وضعیت بازارهای مالی موازی، اتفاقات سیاسی در سطح ملی و کلان و … همگی جزو عوامل موثر بر قیمت سکه هستند. در ادامه به آخرین قیمت سکه در بازار می پردازیم.

قیمت سکه

سکه امامی تک فروشی     ۲۷۶,۱۷۰,۰۰۰

سکه بهار آزادی تک فروشی      ۲۵۸,۳۴۰,۰۰۰

نیم سکه تک فروشی     ۱۵۲,۳۰۰,۰۰۰

ربع سکه تک فروشی     ۱۰۰,۲۰۰,۰۰۰

سکه گرمی تک فروشی     ۵۲,۱۰۰,۰۰۰

تمام سکه (قبل ۸۶)     ۲۵۷,۰۰۰,۰۰۰

نیم سکه (قبل ۸۶)     ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰

ربع سکه (قبل ۸۶)     ۵۸,۰۰۰,۰۰۰

حباب سکه

حباب سکه امامی     ۶۹,۸۸۰,۰۰۰

حباب سکه بهار آزادی     ۵۱,۹۵۰,۰۰۰

حباب نیم سکه     ۴۸,۹۷۰,۰۰۰

حباب ربع سکه     ۴۸,۴۶۰,۰۰۰

حباب سکه گرمی     ۲۶,۶۳۰,۰۰۰

نادر بذرافشان با اشاره به اینکه نباید به سمت ربع‌سکه‌ای که حدود ۴ میلیون تومان حباب دارد رفت به مردم پیشنهاد داد مصنوعات طلا بخرند.

آخرین گزارش‌ها از وضعیت بازار سکه، از افزایش حباب سکه حکایت دارد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر با اشاره به اینکه نباید به سمت ربع‌سکه‌ای که حدود ۴ میلیون تومان حباب دارد رفت به مردم پیشنهاد داد مصنوعات طلا بخرند.

به گزارش خبرآنلاین، آن‌طور که در بررسی بازار دیده می‌شود، در حال حاضر حباب سکه به ۶ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان، حباب سکه بهار آزادی به ۵ میلیون و ۱۹۵ هزار تومان، نیم‌سکه به ۴ میلیون و ۸۹۷ هزار تومان، ربع‌سکه به ۴ میلیون و ۸۴۶ هزار تومان و سکه گرمی به ۲ میلیون و ۶۶۳ هزار تومان رسیده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در طول فقط یک هفته گذشته حباب سکه امامی ۲ میلیون و ۲۴۵ هزار تومان، سکه بهار آزادی یک میلیون و ۹۰۵ هزار تومان، نیم سکه ۵۴۸ هزار تومان، ربع‌سکه ۵۷۴ هزار تومان و سکه گرمی ۲۱۴ هزار تومان بزرگ‌تر شده است.

رسیدن حباب سکه امامی به حدود ۷ میلیون تومان به حدی عجیب است که به باور فعالان بازار، این اعداد هیچ توجیه منطقی ندارد.

نادر بذرافشان، رییس اتحادیه طلا و جواهر در همین خصوص می‌گوید: حباب سکه در ابتدای سال ۳۰۰ هزار تومان بود و امروز به اعداد بالایی رسیده است. چرا باید این اتفاق بیفتد؟ وقتی ربع‌سکه یا سکه تمام و یا نیم‌سکه، هر کدام نهایت ۱۰۰ هزار تومان در بالاترین شرایط هزینه ضربش است، چرا باید این حباب را داشته باشد؟

وی متذکر می‌شود: به نظر من وقتی بازار اشباع شود و به بازار سکه ورود شود و انواع سکه به مقدار نیاز در بازار از طریق بانک مرکزی عرضه شود، این حباب و قیمت‌ها دیگر وجود ندارد.

رییس اتحادیه طلا و جواهر عنوان می‌کند: این را هم بگویم که مردم دقت کنند که این حباب سکه واقعا توجیه اقتصادی ندارد.

نادر بذرافشان تاکید می‌کند: ربع‌سکه‌ای که حدود ۴ میلیون تومان حباب دارد، به نظر من مردم نباید به سمت آن بروند و باید به این سمت رفت که مصنوعات طلا خرید.

وی خاطرنشان می‌کند: شما دو گرم طلا بخرید، نهایت با بالاترین اجرت یک میلیون هزینه می‌دهید. مردم با توجه به حبابی که سکه دارد، باید مصنوعات طلا بخرند.

 رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به روند قیمت‌ها در بازار سکه و طلا که در نتیجه نوسان افزایشی نرخ ارز ایجاد شد، حباب سکه را بسیار بزرگ دانسته و تاکید دارد که در شرایط فعلی بایستی برای کنترل نرخ ارز و ایجاد ثبات آن، بانک مرکزی مجدد ورود و همچنین رویکرد عرضه سکه در بورس را برای نیم سکه و سکه تمام هم که می‌تواند نقش به‌سزایی در ثبات قیمت‌ها، کاهش حباب و حتی کاهش قیمت‌ها داشته باشد، اجرایی کند.

به گزارش ایسنا، نادر بذرافشان  در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، اظهار کرد: این هفته بازار جهانی طلا با کاهش قیمت همراه بود که در مجموع ۱۶ دلار کاهش قیمت اونس جهانی را داشته‌ایم اما در مقابل بازار داخلی سکه و طلا با روندی صعودی مواجه شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در تشریح علت روند صعودی قیمت‌ها در بازار، گفت: بخشی اعظم این موضوع برگشت نوسان به بازار ارز بوده است؛ بخش بسیار اندک هم به دنبال همین روند صعودی تقاضا در بازار بود که تشدید شد. البته این افزایش تقاضا بسیار کم و در حد پنج درصد بوده و علت اصلی (باتوجه به اینکه قیمت‌ها در بازار جهانی نیز کاهشی رقم خورده است) نوسان نرخ ارز در بازار طی یک هفته اخیر بوده است.

وی ضمن تاکید براینکه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و سال‌های گذشته در این ایام، معمولاً تقاضا در بازار سکه و طلا بیشتر می‌شد، تصریح کرد: ممکن است اندکی امسال هم این تقاضا شکل گیرد اما از سوی دیگر این موضوع نیز مطرح است که احتمالاً به دلیل افزایش قیمت‌ها، ممکن است میزان تقاضایی که هر سال در این زمان شکل می‌گرفت، امسال وجود نداشته و محدود باشد. باتوجه به اینکه افزایش بها داشته است، امسال احتمالا به میزان سال‌های گذشته شاهد تقاضا نباشیم.

بانک مرکزی مجدد ورود کند

بذرافشان تاکید کرد: در شرایط فعلی لازم است که مجدد بانک مرکزی در جهت کنترل نرخ ارز و کاهش آن ورود کند. از سوی دیگر در حال حاضر می‌طلبد که بانک مرکزی شیوه عرضه ربع سکه در بورس کالا را برای نیم سکه و ربع سکه هم پیاده‌سازی کند. این امر می‌تواند نقش مهمی در ثبات و حتی کاهش قیمت‌ها داشته باشد و منجر به تخلیه حباب سکه که بسیار هم بزرگ شده است، شود؛ چراکه از ابتدای سال جاری تاکنون بر روی سکه تمام، تنها حدود پنج میلیون تومان افزایش حباب داشته‌ایم. در یکی- دو ماهه ابتدایی سال، حباب سکه در محدوده ۳۰۰ هزار تومان قرار داشت اما اکنون به پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با وضعیت حباب ربع سکه و نیم سکه نیز گفت: در حال حاضر در ربع سکه چهار میلیون تومان و در نیم سکه حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان حباب دیده می‌شود که بسیار زیاد است؛ لذا به لحاظ اقتصادی و شرایط فعلی، توصیه ما این است که مردم اگر قصد سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش دارایی خود را دارند، به جای ورود به بازار سکه با این حجم از حباب، به سمت و سوی بازار مصنوعات طلا بروند؛ چراکه به لحاظ اقتصادی حتی با خرید طلا با بالاترین اجرت، حباب سکه را نمی‌پردازند، ضمن اینکه می‌توانند در تولید صنعتی کشور و باتوجه به پتانسیل‌هایی که در صنعت طلا وجود دارد، نقش مهمی در کمک به حوزه تولید صنعتی و تقویت تولید داشته باشند.    

نیم سکه بیشترین افزایش بها را تجربه کرد

این مقام صنفی در رابطه با آخرین قیمت سکه و طلا در بازار این هفته و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته اظهار کرد: در این هفته هر قطعه سکه تمام طرح جدید با میانگین ۲۳۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته در پایان هفته به ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۱۸۰ هزار تومان رشد بها به ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان رسیده است. نیم سکه در هفته‌ای که گذشت افزایش ۶۵۰ هزار تومانی و ربع سکه افزایش ۴۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده‌اند و در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) به ترتیب نیم سکه ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و ربع سکه ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده‌اند. سکه‌های گرمی نیز در پایان هفته پنج میلیون و ۱۰ هزار تومان معامله شده که نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰ هزار تومان تقویت شده است.

وی افزود: در این هفته هر اونس طلا در بازار جهانی ۱۶ دلار کاهش داشته و ۱۸۲۰ دلار را ثبت کرده است. در بازارهای داخلی نیز هر مثقال طلای ۱۷ عیار با ۲۹۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۶۷ هزار تومان افزایش در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) دو میلیون و ۱۹۳ هزار تومان دادوستد شده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: همانطور که اشاره شد، می‌طلبد که در این شرایط بانک مرکزی نرخ ارز را مدیریت کرده تا به یک ثبات رسیده و شاهد افزایش بیشتر هم نباشیم. از طرف دیگر علاوه بر ربع سکه، برای نیم سکه و سکه تمام هم که می‌تواند نقش به‌سزایی در کاهش قیمت‌ها و حباب داشت باشد، عرضه صورت گیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: