قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳۵ درصد کاهش به ۱۹۳۰ دلار و ۵۷ سنت رسید.

کدخبر : 9255
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا در روز چهارشنبه در حدود بالاترین رقم طی ۹ ماه گذشته ثابت مانده است. ترس از رکود اقتصاد دنیا تقاضا برای طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری ایمن را در سطح بالایی نگه‌داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، انتظار کند شدن روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا در ماه‌های آینده باعث شده تقاضا برای طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن از دلار فراتر رود و قیمت آن در سطح بالایی باقی بماند.

 قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۳۵ درصد کاهش به ۱۹۳۰ دلار و ۵۷ سنت رسید.

 سقوط بازار سهام وال‌استریت به‌دنبال کاهش درآمدهای شرکتی هم باعث افزایش ترس از رکود اقتصاد شده و تقاضا برای طلا را بالا برده است. عملکرد طلا از سایر فلزات گران‌بها هم بهتر بوده‌است. قیمت طلا حدود ۶ درصد طی یک‌سال گذشته افزایش یافته، درحالی‌که قیمت نقره و پلاتین بیش‌از ۱ درصد پایین آمده‌است.

 انتشار اطلاعات اقتصادی آمریکا مبنی‌بر کاهش بیش‌ازحد انتظار تورم در این کشور طی ماه‌های گذشته باعث شده احتمال افزایش کم‌تر نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در اجلاس آینده بالا رود. بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگه‌داری فلزات گران‌بها را افزایش داده و تمایل برای آن را کاهش می‌دهد. پس آرام شدن روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بنفع طلا خواهد بود.

 در میان فلزات صنعتی، بهبود تقاضا برای مس در چین قیمت آن را تا بالاترین رقم طی ۷ ماه گذشته افزایش داده است. قیمت مس ۰.۱ درصد افزایش یافته و به ۴.۲۶۷۲ دلار در هر پوند رسیده است، یعنی بالاترین رقم از اواسط ژوئن.

 قیمت نقره امروز با ۰.۱۴ درصد کاهش به ۲۳ دلار و ۷۲ سنت رسید و پلاتین با ۰.۴۰ درصد کاهش ۱۰۵۶ دلار و ۳۰ سنت معامله می‌شود.

منبع: تسنیم

روند کاهشی قیمت طلا و سکه برای ۲ روز متوالی در بازار حاکم بود. هر چند سیاست‌های بانک مرکزی به طور مستقیم بر بازار فلز زرد موثر نیست اما اقدامات نهاد پولی کشور برای دلار به داد بازار طلا و سکه نیز رسید.

قیمت طلا و سکه دیروز از بازار دلار پیروی کرد و ریخت. اقدامات نهاد پولی کشور سیگنال کاهش قیمت به بازار ارز داد، بازار ارز کساد شد و متعاقب آن قیمت طلا و سکه نیز ریزش داشت.

معامله‌گران هیجانی نقره‌داغ شدند

هرچند تحلیلگران بازار، بازگشت قیمت سکه امامی به پایین کانال ۲۰ میلیون تومانی را بعید می‌دانند اما همین نزول باعث شد، معامله‌گران هیجانی روزهای اخیر نقره‌ داغ شوند.

در چند روز گذشته فاصله ارزش ذاتی سکه و نقدی آن به بیش از ۴ میلیون تومان رسیده بود؛ با این حال سکه‌بازان تحت تاثیر افزایش قیمت دلار، دست به خریدهای هیجانی زدند.

کارشناسان بازار معتقدند اگر قیمت دلار به عنوان مهمترین فاکتور کاهش قیمت فلز زرد، با همین روند، کاهشی شود، قیمت طلا و سکه نیز در کانال‌های قیمتی پایین‌تر قرار خواهد گرفت.

با وجودی که امروز قیمت انس جهانی طلا روند صعودی داشت و در لحظه نگارش این گزارش به قیمت ۱.۹۳۶.۷۸ رسید، اما بازار بر مدار دلار چرخید.

ریزش قیمت سکه ادامه دارد؟

امروز ۴ بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی ۹۰۰ هزار تومان ارزانتر از دیروز معامله شد و به قیمت ۲۳ میلیون و ۴۰۱ هزار تومان رسید.

این قطعه از سکه بیشترین سهم از کاهش نرخ را در میان قطعات سکه داشت. در حالی که روز گذشته سهم سکه بهار از کاهش قیمت، بیش از یک میلیون تومان بود. سکه بهار امروز با قیمت ۲۲ میلیون و ۳۰۹ هزار تومان معامله شد و نزدیک به نیم میلیون تومان کاهش داشت.

نیم سکه نیز ۵۰۰ هزار تومان ارزانتر از دیروز و با قیمت ۱۴ میلیون تومان معامله شد. قیمت ربع سکه با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی قیمت به ۹ میلیون تومان رسید.

سکه گرمی دیروز با ۱۰۰ هزار تومان افزایش تنها قطعه‌ای از سکه‌ بود که گران‌ شد و با قیمت ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد.

حباب تمامی قطعات سکه دیروز کاهش داشت، به غیر از سکه گرمی که به میزان افزایش قیمت، افزایش حباب نیز داشت. بیشترین سهم کاهش حباب برای سکه امامی با نزدیک به ۷۵۰ هزار تومان کاهش بود.

در حال حاضر حباب سکه امامی، نیم سکه و ربع سکه در کانال ۳ میلیون تومانی قرار دارد و حباب ربع سکه، صدرنشین بیشترین مقدار حباب است.

قیمت طلا که روز گذشته بر مدار قیمت سکه نچرخید و کمی گران شد،‌ امروز کاهش قیمت داشت. هر مثقال طلا با ۱۲۷ هزار تومان کاهش به قیمت ۸ میلیون و ۸۹۶ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۳۰ هزار و ۷۰۰ تومان ارزان شد.

اما این کاهش قیمت این مقدار طلا را از محدوده ۲ میلیون تومانی خارج نکرد و با قیمت ۲ میلیون و ۵۳ هزار و ۱۰۰ تومان رسید. طلای دست دوم امروز ۳۰ هزار تومان ارزان شد و با قیمت ۲ میلیون و ۲۵ هزار تومان معامله شد.

موفقیت سیاست‌های بانک مرکزی تضمینی است؟

در همین راستا سهراب اشرفی کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به کاهش قیمت سکه در ۲ روز گذشته به تجارت‌نیوز گفت: قیمت دلار باعث شد در بازار طلا و سکه روند کاهشی داشته باشیم اما ادامه این روند مهم‌تر از کاهش قیمت است.

او با تاکید بر اینکه این روند نزولی شروع یک اقدام مثبت است خاطر نشان کرد: وقتی اقدامات بانک مرکزی برای مدیریت بازار مداومت داشته باشد، ‌قیمت در بازار طلا و سکه  چاره‌ای جز روند کاهشی ندارد.

این کارشناس بازار طلا با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور یادآور شد: جابه‌جایی دلار از خارج کشور و مسایل مرتبط با تحریم‌ها مشکلاتی است که سیاست‌‌های دولت را متاثر می‌سازد، اما با این وجود نباید تاثیر بانک مرکزی در بازار را نادیده گرفت.

اشرفی با تاکید بر اینکه اگر تا ۱۰ روز آینده بانک مرکزی بتواند در بازار نقش داشته باشد، روند کاهشی قیمت ادامه‌دار خواهد بود گفت: دولت تاکنون به غیر از فروش ربع سکه‌ها در بورس کالا، کار خاصی برای کنترل قیمت طلا و سکه انجام نداده و به نظر می‌رسد آن اقدام هم نمره قبولی نگرفت اما سایر سیاست‌های بانک مرکزی درخصوص دلار نقش پررنگ‌تری را در بازار غیر رسمی ایجاد کرده است.

او در ادامه افزود :وقتی شاخص دلار کاهش پیدا می‌کند قیمت جهانی طلا بالا می‌رود و سایر ارزهای بین‌المللی دستخوش نوسان می‌شوند، این موضوع ارتباطی با برابری ریال و دلار و ارزش پول ما ندارد و اگر داشته باشد تاثیرش بسیار کم است، بنابراین می‌توان گفت نقش و تاثیر انس جهانی طلا بر قیمت طلا و سکه زیاد نیست.

منبع: تجارت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه