قیمت دلار | قیمت دلار در بازار

قیمت دلار توافقی امروز دوشنبه ۱۹ دی اعلام شد.

کدخبر : 8648
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت دلار در روز های اخیر روند صعودی بدی را در پیش گرفته است. پیش بینی های عجیبی از قیمت دلار انجام گرفته و نشان از این دارد که قیمت دلار مرز 29 هزار تومان را طی کند. امید است که با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز به وضع بهتری برسد و قیمت مناسب تری پیدا کند. در راستای افزایش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز بالا می رود.قیمت دلار چند روزی است که روال صعودی خود را در پیش گرفته و روز به روز گران تر می شود. خبر ها حاکی از آن است که قیمت دلار  امروز افزایش یافت.

 قیمت دلار توافقی امروز ۱۹ دی در بازار اعلام شد.

قیمت دلار توافقی امروز ۱۹ دی

امروزدوشنبه 19 دی در آغاز به کار فعالیت بازار توافقی ارز، قیمت دلار 39 هزار و 100 تومان اعلام شد.

با اطلاعیه بازار متشکل ارزی از روز پنجشنبه 8 دی‌ماه دامنه نوسان از معاملات بازار توافقی حذف شد. طبق اطلاعیه شرکت مدیریت بازار متشکل ارز ایران، تمامی صرافی‌های بانکی و صرافی‌های تضامنی، در روز پنجشنبه 1401/10/08 براساس «کشف نرخ ارز توافقی بدون دامنه نوسان»، معاملات خویش را کمافی‌السابق انجام می‌دهند.

در این اطلاعیه آمده است: «تمامی صرافی‌های عضو بازار متشکل ارز ایران، نرخ کشف‌شده روزانه در بازار متشکل ارز ایران را به عنوان نرخ مرجع معاملات نقدی ارز روی تابلوهای اعلام نرخ درج کرده و فعالان اقتصادی، به صورت لحظه‌ای شاهد نرخ رسمی ارزها در تابلوی فروشندگان رسمی ارز خواهند بود.»

طبق اعلام بانک مرکزی، فروش ارز توافقی در شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت و صادرات ایران، و صرافی‌های عضو بازار متشکل ارزی برای اشخاص حقیقی بالای 18 سال با ارائه کارت ملی نیز فراهم شده است. متقاضیان ارز حداکثر 2 هزار یورو می‌توانند به‌صورت آن‌لاین یا حضوری، از صرافی‌ها و شعب منتخب بانک‌های عامل خرید کنند.

از اواخر خردادماه سال 1401 بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز و در تعامل با کانون صرافی‌ها، صرافی‌های معتبر و صادرکنندگان، بازار توافقی عرضه و تقاضای ارز را راه‌اندازی کرد و امکان معاملات توافقی ارز در صرافی‌ها و بازار متشکل ارزی نیز فراهم شد.

این بازار طی ماه‌های اخیر سبب تأمین تقاضاهای خُرد مردم شده و به معیار مهم قیمت‌گذاری ارز تبدیل شده است.

قیمت دلار امروز نیز به صورت پلکانی افزایش داشت و فعلا در محدوده ۴۰ هزار تومانی تثبیت شده است. در آخرین معامله نقدی بازار معاملات آزاد تهران، این اسکناس آمریکایی با قیمت ۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد.

سیگنال بازارهای همسایه نیز بر مدار دلار تهران است. دلار هرات امروز به قیمت ۴۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. قیمت دلار سلیمانیه وارد پله ۴۱ هزار تومانی شد و به قیمت ۴۱ هزار و ۹۰ تومان رسید. روند صعودی، درهم امارات را نیز وارد محدوده ۱۱ هزار ۴۲۰ تومانی کرد.

با وجود اظهارات سخنگوی اقتصادی دولت روند معاملات فردایی با شروع معاملات هر روز آغاز و تا روز بعد از آن نیز همچنان ادامه دارد و آنچه معامله‌گران کف بازار بارها تاکید می‌کنند این معاملات در داخل کشور و توسط واسطه‌گرها رخ می‌دهد. کمااینکه در بسیاری از نوسانات بازار معاملات فردایی به داد دولت رسیده است.

روند افزایشی قیمت دلار دیروز نیز ادامه داشت و بازارهای موازی نیز سیگنال افزایش قیمت را به معاملات تهران دادند. وزیر اقتصاد معتقد است بانک مرکزی در ۶ ماه ابتدای سال موفق عمل کرده و در ۳ ماه اخیر ناآرامی‌های اجتماعی کار دست دلار داده است!

قیمت دلار امروز نیز به صورت پلکانی افزایش داشت و فعلا در محدوده ۴۰ هزار تومانی تثبیت شده است. در آخرین معامله نقدی بازار معاملات آزاد تهران، این اسکناس آمریکایی با قیمت ۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان بسته شد.

سیگنال بازارهای همسایه نیز بر مدار دلار تهران است. دلار هرات امروز به قیمت ۴۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. قیمت دلار سلیمانیه وارد پله ۴۱ هزار تومانی شد و به قیمت ۴۱ هزار و ۹۰ تومان رسید. روند صعودی، درهم امارات را نیز وارد محدوده ۱۱ هزار  ۴۲۰ تومانی کرد.

معامله‌گران ریسک بازار را پذیرفتند

وقتی دیروز افزایش نرخ سود بانکی منتفی شد معامله‌گران ترجیح دادند ریسک نوسانات بازار را به جان بخرند و بار دیگر دست به امتحان اقبال خود بزنند. روند بازار و قیمت دلار فعلا صعودی است و مانند هفته‌ ابتدایی دی‌ماه با همان نوسان محدود افزایشی در کانال ۴۰ هزار تومانی قرار دارد.

برخی معامله‌گران معتقدند بازی بازارساز با دلار تمام نشده و در حال به رخ‌ کشیدن قدرت خود در بازار است. این یعنی هر زمان که بخواهد بازار را با جریان عرضه و مدیریت بازارهای موازی با روند نزولی همراه می‌کند و اگر نخواهد بازار افزایشی است.

از سوی دیگر کارشناسان بازار تحلیل‌هایی بر مبنای تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال به بازار ارائه می‌دهند و معتقدند فنر دلار فشرده شده و با روند تورم هم‌خوانی ندارد.

هر چند به نظر می‌رسد بازار الاکلنگی، از اختیار نهاد پولی کشور خارج شده اما در بی‌نظمی هفته‌های اخیر بازار، نظمی‌ وجود دارد که علاوه بر سرگردانی معامله‌گران جو روانی جامعه را نیز به هم‌ ریخته است.

همیشه خبرسازی در بازار به عنوان ابزاری در اختیار بازارساز بوده است؛ به نظر می‌رسد با آشفتگی بازارهای سرمایه در نیمه دوم سال‌ جاری، دولت با تغییر رئیس کل بانک مرکزی مسئولیت را از شانه خود برداشت.

دولت در واقع با این اقدام سعی داشت به بازار القا کند بزرگترین اقدام برای مهار قیمت دلار و تنبیه مسبب اصلی آن را انجام داده است؛ کما‌اینکه خود نیز باور داشت روند قیمت تغییری نخواهد کرد. تحلیلگران معتقدند بازار نیاز به جریان پرقدرت خبری برای تعدیل نرخ‌ها دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه