قیمت دلار | قیمت روز دلار | قیمت خریدوفروش دلار

نرخ دلار درحالی به کانال ۲۸هزار تومان بازگشته است که در یک سال قبل تحولات اقتصادی و سیاسی کنار هجمه‌های رسانه‌ای نوسانات بازار ارز را به بالاترین حد رسانده است، ولی با اقدامات سیاست‌گذار پولی و ارزی توطئه‌ها خنثی و ثبات در بازار حاکم شد.

کدخبر : 4221
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت دلار در روز های اخیر روند صعودی بدی را در پیش گرفته است. در راستای افزایش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز بالا می رود. پیش بینی های عجیبی از قیمت دلار انجام گرفته و نشان از این دارد که قیمت دلار مرز 28 هزار تومان را طی کند. امید است که با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز به وضع بهتری برسد و قیمت مناسب تری پیدا کند. قیمت دلار چند روزی است که روال صعودی خود را در پیش گرفته و روز به روز گران تر می شود. خبر ها حاکی از آن است که قیمت دلار مرز 30 هزار تومان را نیز رد کند.

عده ای از تحلیلگران ارزی با توجه به افزایش قیمت دلار در پشت خط می گفتند که احتمالا قیمت دلار در سومین روز هفته بر آرایش صعودی به خود بگیرد.

قیمت دلار

قیمت دلار تغییر کانال می دهد؟

  بازار ارز تهران روز گذشته هم شاهد قدرت نمایی معامله گران کاهشی بود . نرخ دلار  صبح دیروزتا محدوده 28 هزار و 200 تومان عقب نشینی کرد اما در ادامه معاملات نقدی از قدرت کاهشی ها کم شد  و نرخ دلار از مسیر صبحگاهی خود فاصله گرفت.

 بازیگران ارزی دیروز نتوانستند مرز 28 هزار تومان را بشکنند و وارد کانال 27 هزار تومان شوند . 

قیمت دلار در دو راهی برجام 

به نظر می رسد سیگنال های ضد و نقیض برجامی موجب شده معامله گران دلار بر سر دو راهی خرید و فروش قرار بگیرند و احتمالا یکی از دلایل رفت و برگشت دلار در معاملات دیروز همین بوده است. 

عده ای از معامله گران می گفتند که هر چقدر که روزهای تعیین تکلیف مذاکرات هسته ای طولانی تر شود ممکن است جو خوشبینی ها نیز کاهش پیدا کند.  تقریبا 6 روز از  ارسال پاسخ برجامی ایران به اتحادیه اروپا می گذرد و هنوز  واکنش قطعی از سوی آمریکا نسبت به این موضوع نشان داده نشده است.  

کاهش چشمگیر قیمت دلار / افزایش قیمت طلا و سکه در بازار

با این حال به نظر می رسد  خریداران دلار سایه احتمال احیای توافق هسته ای را سنگین می دانند و دشوار است که به آسودگی بتوانند دلار را به سرعت در جو افزایشی ابتدای سال قرار دهند.

افزایش قیمت دلار در پشت خط

قدرت معامله گران دلار در نیمه دوم روز بیشتر شد و در معاملات پشت خطی دیشب اسکناس آمریکایی به یک قدمی کانال 29 هزار تومان رسید . عده ای از تحلیلگران ارزی با توجه به افزایش قیمت دلار در پشت خط می گفتند که احتمالا قیمت دلار  در سومین روز هفته آرایش صعودی به خود بگیرد. 

قیمت دلار

پیش بینی قیمت دلار امروز 

به باور این دسته از فعالان  بازار در صورتی که نرخ دلار در بازار امروز در مرز مقاومتی 29 هزار و 200 تومان تثبیت شود  در مرحله بعد دلار به سمت 29  هزار و 500 تومان  و بعد به سمت 29 هزار و 800 تومان حرکت خواهد کرد . 

نرخ دلار درحالی به کانال ۲۸هزار تومان بازگشته است که در یک سال قبل تحولات اقتصادی و سیاسی کنار هجمه‌های رسانه‌ای نوسانات بازار ارز را به بالاترین حد رسانده است، ولی با اقدامات سیاست‌گذار پولی و ارزی توطئه‌ها خنثی و ثبات در بازار حاکم شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازگشت نرخ دلار به کانال 28 هزار تومان در حالی در بازار مشاهده می‌شود که طی یک سال گذشته تحولات اقتصادی و سیاسی تحت‌تأثیر فشارهای خارجی و تحریم‌ها کنار هجمه‌های رسانه‌ای نوسانات بازار ارز را به بالاترین حد خود رسانده بود لیکن اقدامات سیاستگذار پولی و ارزی با خنثی‌سازی توطئه‌ها و فشارها، ثبات ارز را در بازار ارز حاکم کرد.

سال‌های اخیر در شرایطی سپری شده است که متأثر از عدم پایبندی آمریکا به توافق بین‌المللی برجام و اعلام خروج یکجانبه شاهد اعمال تحریم‌های ظالمانه اقتصادی از سوی آن کشور بودیم که به‌نوبه خود از ناحیه ایجاد محدودیت در «تعاملات تجاری بین‌المللی»، «مبادلات بانکی» و «صادرات نفت خام»، به‌دنبال ایجاد التهاب و فروپاشی اقتصاد کشور بود.

بدون تردید مواجهه هوشمندانه و ناکام گذاشتن اقدامات دشمن در جنگ تمام‌عیار اقتصادی علیه‌ نظام جمهوری اسلامی ایران، حاصل اتحاد و همبستگی و تلاش خستگی‌ناپذیر همه مسئولان در تمامی قوا کنار وفاق و همدلی آحاد ملت ایران است.

بانک مرکزی نیز به‌عنوان نهاد سیاستگذار پولی و بانکی درحال برنامه‌ریزی مناسب برای مواجهه با این خصومت‌ها و مدیریت و مهار تبعات منفی آن در اقتصاد بوده است؛ مجموع تحولات اقتصادی کشور در یک سال اخیر مؤید آن است که هرچند از ناحیه تحریم‌ها و تشدید فشارهای نظام سلطه و استکبار جهانی، برخی مصائب و مشکلات اقتصادی دامن‌گیر کشور و مردم شده است، لیکن مقایسه شرایط کنونی اقتصاد با آنچه دشمن در سر می‌پروراند، حاکی از عدم توفیق و شکست دشمنان در توطئه فروپاشی اقتصادی کشور است.

با توجه به اثرپذیری مستقیم بخش خارجی از تحریم‌های اعمال‌شده،‌ از سال گذشته تاکنون بخش عمده‌ای از سیاست‌های بانک مرکزی بر کاهش آسیب‌پذیری این بخش از توطئه‌های دشمن متمرکز بوده است.

آن‌طور که قبلاً هم مسئولان بانک مرکزی اعلام کرده بودند: اقدامات بانک مرکزی در دو حوزه کاهش «نوسانات نرخ ارز و روان‌سازی تجارت خارجی» و «کاهش تأثیرپذیری واردات کالاهای اساسی و ملزومات تولید از نوسانات نرخ ارز» پیگیری شده است.

از مهمترین اقدامات سیاست‌گذار ارزی برای مهار نوسانات ارزی در ماه‌های گذشته، اصلاح موارد 24گانه ارز خدماتی، پیگیری راه‌اندازی سامانه فروش و عرضه ارز خرد برای مردم، مشارکت در بازبینی نحوه تخصیص ارز 4200، برخورد با صرافی‌های متخلف و تمرکز ویژه بر بازار باز بوده است.

بنابراین در هفته‌های اخیر با افزایش حجم معاملات در بازار توافقی و تأمین نیازهای ارزی متقاضیان، بازار ارز شاهد کاهش چشم‌گیر نوسانات ارزی بود و از روز شنبه هفته گذشته نیز استارت کاهش جدی قیمت‌ها در بازار زده شد و هم‌اکنون باید منتظر باشیم که قیمت دلار باز هم کانال عوض کند و به کانال 27 هزار تومان برگردد. امروز در بازار ارز قیمت دلار برای فروش 28 هزار تومان درج شده است.

تغییر کانال طلا و ارز؛ دلار 28هزار تومان شد

بازگشت نرخ دلار به کانال 28 هزار تومان همان‌طور که پیشتر ذکر شد در حالی حادث می‌شود که طی یک سال گذشته تحولات اقتصادی و سیاسی همچون قطعنامه شورای حکام، تصویب تحریم‌های جدید، اصلاح ساختار اقتصادی و حذف ارز ترجیحی و جنگ روانی برای دامن زدن به شوک قیمتی همه و همه، انتظار عمومی را برای جهش نرخ ارز فراهم کرده بود اما با وجود تمامی هجمه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای و اقدامات آمریکا در زمینه اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران و اخبار ضدونقیض از مذاکرات لغو تحریم‌ها با گذشت یک سال آرامش در بازار ارز حکمفرما است و این عملکرد یکی از دستاوردهای بانک مرکزی در دولت سیزدهم کنار دستاوردهای اقتصادی کاهش تورم و انضباط پولی است.

اقداماتی همچون اعطای اختیارات ویژه به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز با مصوبه سران قوا، تصمیم شجاعانه بانک مرکزی در زمینه راه‌اندازی بازار توافقی، مسدود کردن حساب فعالان بازار فردایی ارز و طلا کنار شناسایی سرشاخه‌های فعال در این بخش با همکاری نهادهای مرتبط با محوریت بانک مرکزی قوه قضاییه و پلیس امنیت و پلیس اقتصادی، اقدام دولت در راستای مقابله با قاچاق و کنترل تقاضای ارز در بازار قاچاق، تسهیل‌گری بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات، فعالیت صرافی‌ها در ایام تعطیل در دستاورد  ثبات‌بخشی بازار ارز، بی‌تردید تأثیرگذار بوده‌اند.

رصد نرخ ارز طی چند روز اخیر نیز مؤید به آرامش رسیدن و ثبات در بازار است و انتظار می‌رود با تصمیم‌های نهادهای مسئول اقتصادی و سیاسی روند تثبیت نرخ ارز تعمیق بیشتری به خود بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه