قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۷ درصد کاهش به ۱۸۹۷ دلار و ۸۴ سنت رسید.

کدخبر : 9000
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

به نقل از رویترز، افزایش ارزش دلار آمریکا باعث پایین آمدن قیمت طلا در روز چهارشنبه شد. اما انتظار می‌رود آرام شدن روند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا مانع کاهش بیش‌ازحد قیمت طلا شود.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۵۷ درصد کاهش به ۱۸۹۷ دلار و ۸۴ سنت رسید.

شاخص دلار ۰.۳ درصد افزایش یافته است. بالا رفتن ارزش دلار خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر کرده و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.

ادوارد میر، یکی از تحلیلگران فلزات در مارکس می‌گوید: «قیمت طلا در کوتاه‌مدت دوباره تا سطح ۱۹۰۰ دلار افزایش می‌یابد و در همان سطح ثابت می‌ماند».

«تمرکز بازار بر اطلاعات اقتصادی خواهد بود. اگر همین شرایط ادامه داشته باشد، تورم کاهش یابد و نرخ بهره هم پایین بیاید، شرایط خوش‌بینانه‌ای برای طلا به وجود خواهد آمد».

سرمایه‌گذاران منتظر اطلاعات مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده و خرده‌فروشی در آمریکا هستند که امروز منتشر خواهد شد.

بانک مرکزی آمریکا ۴ بار در سال گذشته میلادی نرخ بهره را ۷۵ واحد افزایش داد و بعد در ماه دسامبر این افزایش را تا ۵۰ واحد محدود کرد و حالا تاجران پیش‌بینی می‌کنند فدرال رزرو آمریکا در اجلاس آینده نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش دهد.

پایین آمدن نرخ بهره به نفع فلزات گران‌بهاست، چون هزینه نگه‌داری آن‌ها را پایین می‌آورد.

شرکت معدن‌کاری باریک‌گلد کانادا در روز سه‌شنبه ۱۳.۴ درصد افزایش تولید طلا را اعلام کرد که بالاترین تولید سه‌ماهه این شرکت در سال گذشته میلادی است.

قیمت نقره امروز با ۰.۱۱ درصد افزایش به ۲۴ دلار و ۱۰ سنت رسید و پلاتین با ۰.۷۷ درصد کاهش ۱۰۳۵ دلار و ۴۵ سنت معامله می‌شود.

روند افزایش قیمت در بازار فلز زرد، نرخ تمام قطعات سکه به غیر از سکه گرمی را در کانال جدید قرار داد. به نظر می‌رسد سیگنال دولتی فروش ربع سکه در بورس کالا، به شکل معکوسی بر بازار اثر گذاشت.

دیروز روند صعودی قیمت طلا و سکه در بازار معاملات تهران، هر قطعه سکه امامی را در کانال ۲۲ میلیون تومانی نشاند. این روند افزایشی در تمامی قطعات سکه و طلا جریان داشت و حباب سکه نیز بر مدار افزایش قیمت قرار گرفت.

قیمت طلا و سکه در ابتدای هفته جاری روند افزایشی محدودی در برخی قطعات داشت اما فروش ربع سکه‌های بانک مرکزی باعث شد، روند رشد قیمت، در برخی قطعات به ویژه ربع سکه بدون تغییر نرخ، معامله شود.

معامله‌گران در هفته گذشته در انتظار عرضه‌های ربع سکه‌های بورس کالا و هدف بازارساز از این اقدام بودند. به نظر می‌رسید این اقدام نهاد پولی کشور با هدف مدیریت بازار و ثبات قیمت‌ در بازار این فلز زرد اجرا شد، اما به اعتقاد کارشناسان بازار شرایط عرضه، به گونه‌ای پیش رفت که هدف بازارساز از این حراج، جبران کسری بودجه و فروش به بالاترین قیمت در بازار تلقی شد.

معامله‌گران که در روزهای گذشته در انتظار نتیجه تاکتیک جدید نهاد پولی کشور بودند، امروز با توجه به سیگنال‌های نامساعد بین‌المللی و افزایش محدود قیمت دلار در موقعیت خرید قرار گرفتند و این افزایش تقاضا، جو بازار را صعودی کرد.

در روزهای گذشته بازار طلا، سکه، دلار در حالت انتظاری قرار داشت تا ربع سکه‌های بورس کالا کشف قیمت شود. با گذشت ۴ روز از آخرین هفته دی‌ماه، روند فروش سکه‌های بورسی در حدود ۲۰ هزار قطعه تخمین زده شد و استقبال از آنها چندان مورد توجه نبود.

هدف بازیگران طلایی،‌خروج سرمایه از کشور است

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس بازارهای مالی درباره افزایش قیمت طلا و سکه با وجود اقدام بازارساز برای فروش ذخیره طلایی کشور، به تجارت‌نیوز گفت: تجربه فروش ربع سکه‌ در بورس کالا به دولت روحانی برمی‌گردد با توجه به اینکه دولت در آن زمان با جیب پرتری به صحنه آمد.

وی افزود: به نظر می‌رسد، برداشت فعالان بازار سکه و طلا از پیش‌فروش سکه در بورس کالا این است که بازارساز علاقه‌ای به کاهش قیمت ندارد و سعی می‌کند اعداد فعلی را برای کف بازار در نظر بگیرد.

دیبا با اشاره به افزایش قیمت دلار افزود: خیلی نمی‌توان با استفاده از تئوری‌های مالی رفتار بازار را پیش بینی کرد زیرا رفتار بازیگران حال حاضر بازار، نسبت به گذشته تغییر کرده است. این در حالی است که موضوع حفظ سرمایه چندان در اولویت قرار ندارد و برداشت کلی این است که در بازار دلار و طلا بیشترین هدف،‌ خروج سرمایه ‌از کشور است.

این کارشناس بازارها محدوده قیمتی ۱۹ تا ۲۲ میلیون تومانی را به عنوان محدوده کف قیمت در سکه امامی عنوان کرد و گفت: رفتار بازار مانند گذشته نیست و سطوح مذکور را به عنوان کف در نظر می‌گیرد. هر چند ممکن است خبرهایی از جنس برجام این قیمت را کاهش دهد اما با توجه به حجم نقدینگی و چشم‌انداز تورم انتظاری حاکم بر بازار، پایین‌تر از ۲۰ میلیون تومان را نمی‌توانیم برای کلیت بازار در نظر بگیریم.

دیبا با تایید روند فعلی برای قیمت طلا و سکه خاطرنشان کرد: با توجه با جریان حرکتی بازار اگر از نظر نسبی و منتالی، ۲ طیف عرضه‌کننده که اینجا بازارسازی است به نام دولت و تقاضاکنندگانی از جنس مردم عادی را بررسی کنیم، همین روند فعلی بر بازار حاکم خواهد بود.

او تاکید کرد: اقدام بانک مرکزی برای عرضه ربع سکه در بورس کالا، با هدف کاهش قیمت نیست و بیشترین هدف تثبیت قیمت و پرکردن شکاف‌های کسری بودجه است. با این دیدگاه‌ها دولت سعی می‌کند با عددهای گران‌تری عرضه کند زیرا نیازهایش اینقدر زیاد است که نمی تواند با عرضه آبشاری اقدام به کاهش قیمت کند. بازار نیز میلی به کاهش نشان نمی‌دهد و نیازش در اعداد بالاتر است و بازار هم گنجایش این اعداد را دارد.

سکه امامی، بهار، ربع و نیم کانال عوض کردند

امروز ۲۷ دی ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی یک میلیون تومان گران شد و به قیمت ۲۲ میلیون و ۳۴۸ هزار تومان رسید. سکه بهار هم افزایش قیمت ۹۰۰ هزار تومانی را پشت‌سر گذاشت و با قیمت ۲۱ میلیون و ۹۵ هزار تومان معامله شد.

نیم سکه ۷۰۰ هزار تومان گران شد و به کانال ۱۳ میلیون تومانی ورود کرد. این قطعه از سکه اکنون با قیمت ۱۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان در بازار در حال معامله است.

ربع سکه که در روزهای گذشته تغییر قیمتی نداشت و با همان نرخ ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی معامله می‌شد امروز ۶۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. سکه گرمی امروز ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

منبع: تجارت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه