قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت طلا امروز (دوشنبه) به بالاترین حد خود در ۹ ماه گذشته رسید زیرا کاهش ارزش دلار و انتظارات کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا به درخشش طلا افزوده است.

کدخبر : 8907
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

قیمت طلا امروز (دوشنبه) به بالاترین حد خود در ۹ ماه گذشته رسید زیرا کاهش ارزش دلار و انتظارات کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا به درخشش طلا افزوده است.

به گزارش ایسنا، قیمت هر اونس طلا تا ساعت ۷ و ۵۴ دقیقه صبح به وقت شرقی با چهار درصد افزایش به ۱۹۲۴ دلار و ۶۰ سنت رسید که بالاترین سطح از اواخر آوریل ۲۰۲۲ بود و قیمت طلای آمریکا نیز با ۰.۲۱ درصد افزایش به ۱۹۲۵ دلار و ۶۰ سنت رسید.

شاخص دلار ۰.۴ درصد کاهش یافت و طلا با قیمت دلاری را جذاب‌تر کرد. فدرال‌رزرو همچنان در کانون توجه قرار دارد. ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی اظهار کرد که بازار بر این عقیده است که چرخه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو کند می‌شود و ممکن است به زودی به پایان برسد که به طلا کمک خواهد کرد.

قیمت‌ها در حدود ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۰ دلار پشتیبانی خوبی دارند. سطح کلیدی بعدی مقاومت حدود ۱۹۷۰ دلار خواهد بود. فدرال‌رزرو سال گذشته نرخ بهره را ۷۵ واحد چهار بار افزایش داد. بیشتر معامله‌گران انتظار دارند در نشست سیاست‌گذاری بعدی بانک مرکزی ایالات‌متحده در تاریخ ۳۱ ژانویه تا ۳۱ فوریه، ۲۵ واحد افزایش یابد.

شمش یک دارایی بدون بازده است بنابراین طلا در میان نرخ‌های پایین‌تر سود می‌برد زیرا بازده سایر دارایی‌ها مانند اوراق قرضه دولتی و دلار را کاهش می‌دهد. سرمایه‌گذاران همچنین داده‌های خرده‌فروشی ایالات متحده که قرار است در روز چهارشنبه منتشر می‌شود را در نظر دارند.

بر اساس گزارش رویترز، یک نظرسنجی نشان داد که مصرف‌کنندگان ایالات‌متحده مطمئن‌ می‌شوند که فشار قیمت‌ها در ۱۲ ماه آینده به‌طور قابل‌توجهی کاهش و انتظارات تورمی یک ساله آنها در ژانویه به پایین‌ترین سطح از بهار ۲۰۲۱ کاهش می‌یابد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره پس از رسیدن به اوج تقریباً دو هفته‌ای با ۰.۶ درصد افزایش به ۲۴.۴ دلار رسید. پلاتین با ۰.۴ درصد افزایش به ۱۰۶۸ دلار و ۵۱ سنت و پالادیوم با ۰.۸ درصد کاهش به ۱۷۷۶ دلار و ۲۲ سنت رسید.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 26 دی 1401 / بازار سکه کساد شد

قیمت طلا و سکه متاثر از عرضه ربع‌ سکه‌های بانک مرکزی با روند کاهشی محدودی در بازار معاملات آزاد مبادله می‌شود. هر چند کارشناسان هدف از طرح فروش ربع‌سکه‌ها را فروش سکه می‌دانند نه مدیریت بازار!

از روز گذشته عرضه گواهی ربع‌ سکه در بورس کالا آغاز شد و با وجودی که این سیاست‌ نهاد پولی کشور چندان مورد استقبال قرار نگرفت، اما توانست به شکل محدودی روند قیمت در بازار فلز زرد را کنترل کند. هر چند بر خلاف قیمت طلا و سکه روند کاهش حباب سکه در روزهای گذشته، قابل توجه بود.

دیروز ۷۴۴ کد حقیقی، اقدام به خرید ۲۸۰۰ ربع سکه با قیمت ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان کردند. در حالی که بانک مرکزی در هفته گذشته خبر از عرضه ۵۰۰ هزار ربع سکه در قالب طرح مذکور داده بود، اما روز گذشته تنها نیم درصد از عرضه هدف، محقق شد و به نظر می‌رسد قیمت و شرایط محدود مقدار خرید چندان به مذاق معامله‌گران عمده خوش نیامده است.

این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی، مدت عرضه سکه را سه روز کاری اعلام کرده‌اند، که در صورت وجود تقاضا، امکان تمدید نیز وجود دارد.

نرخ معامله هر گواهی ربع سکه، به قیمت ۷۲ هزار تومان تعیین شد که معادل یک صدم یک قطعه ربع سکه است. بنابراین قیمت ربع سکه‌های بورس کالا بدون در نظر گرفتن مالیات و کارمزد کارگزاری و هزینه روزانه انبارداری بالغ بر ۷ میلیون و ۲۰۰‌ هزار تومان است.

کاهش تقاضا بازار سکه را کساد کرد

امروز قیمت طلا و سکه با وجود تعطیلی پایان‌ هفته بازارهای بین‌المللی، روند کاهشی را طی کرد و قیمت ربع سکه و سکه گرمی همانند دیروز بدون تغییر در حال معامله است. فعالان بازار کاهش تقاضا در بازار را عامل سردشدن تنور سکه می‌دانند و معتقدند تا پایان این هفته روند قیمت در بازار فلز زرد به همین منوال است.

امروز ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی، با ۹۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۲۱ میلیون و ۱۵۴ هزار تومان در بازار معامله شد. سکه بهار آزادی هم ۱۱۲ هزار تومان ارزان‌تر شد و به قیمت ۲۰ میلیون و ۱۰۳ هزار تومان رسید.

نیم سکه امروز با روندی کاهشی آغاز شد اما در لحظه نگارش این گزارش، رشد ۱۰۰ هزار تومانی قیمت را پشت‌ سر گذاشت و با نرخ ۱۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد.

ربع سکه و سکه گرمی امروز نیز بدون تغییر قیمت، به ترتیب با همان نرخ ۷ میلیون و ۷۰۰ و ۴ میلیون و ۴۰۰ روز گذشته معامله شدند.

امروز حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت اما در لحظه نگارش این گزارش حباب ربع سکه و سکه گرمی، افزایش هزار تومانی داشتند و این مقدار هر لحظه روند افزایشی دارد اما به نظر می‌رسد این افزایش پایدار نباشد. روند کاهش حباب قطعات سکه امروز بین ۴۳  تا ۹۵ هزار تومان بود.

قیمت طلا امروز به تبعیت از سکه، مانند روز گذشته روند کاهشی محدودی داشت. هر مثقال طلا، با کاهش ۳۲ هزار تومانی، به قیمت ۸ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۹۲۳ هزار تومان شد. این مقدار طلا در حدود ۷ هزار تومان کاهش قیمت داشت.

طلای دست دوم امروز با قیمت یک میلیون و ۸۹۳ هزار تومان معامله شد. اختلاف قیمت طلای نو و دست دوم اکنون حدود ۳۰ هزار تومان است.

هدف بازارساز از عرضه ربع سکه

در همین راستا برزو حق شناس کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه، به نظر می‌رسد هدف بانک مرکزی از عرضه ربع‌سکه‌ها در بورس کالا، فقط فروش سکه است به تجارت نیوز گفت: روز گذشته به افرادی که سفارش پایین‌تر از ۷ میلیون تومان باز کرده بودند، اوراق سکه اختصاص نیافت و در مجموع ۲۸۰۰ سفارش تایید شد. با این روند به نظر می‌رسد قصد بانک مرکزی از عرضه ربع سکه‌ در بازار، کشف قیمت و مدیریت بازار نبوده و فقط قصد دارد، به بالاترین قیمت ممکن و نزدیک به بازار آزاد، سکه‌ها را بفروشد.

او خاطرنشان کرد: هدف بازارساز، فروش با قیمت نزدیک به بازار است. کمااینکه اوراق فروخته شده شامل مالیات بر ارزش افزوده، کارمزد کارگزاری و هزینه انبارداری روزانه نیز می‌شود و این قیمت تمام شده تفاوت چندانی با بازار آزاد ندارد. بنابراین زمانی خرید این سکه‌ها سودآور است که امید به افزایش قیمت در بازار وجود داشته باشد.

حق‌شناس گفت: روز گذشته سفارش خرید پایین محدوده ۷ میلیون تومانی در بورس کالا زیاد بود اما بازارساز تنها به سفارشات بالای ۷ میلیون تومان فروش داشت.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه