قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد افزایش به ۱۸۷۷ دلار و ۳۱ سنت رسید.

کدخبر : 8731
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است. چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت. نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

به نقل از  تسنیم، رویترز، قیمت طلا در حدود بالاترین رقم طی ۸ ماه گذشته ثابت مانده است. ضعف دلار و امید به آرام شدن روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا از قیمت طلا حمایت کرده‌است. تاجران در سخنرانی جروم پاول رئیس فدرال رزرو آمریکا هیچ نشانه واضحی از سخت‌تر شدن شرایط پولی پیدا نکردند.

 قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۱ درصد افزایش به ۱۸۷۷ دلار و ۳۱ سنت رسید.

 تحلیلگران عقیده دارند با وجود ضعف دلار و کوتاه آمدن فدرال رزرو از سیاست‌های سختگیرانه پولی خود، فعلاً نمی‌توان انتظار افزایش قابل‌توجه قیمت طلا را داشت و باید منتظر گزارش تورم آمریکا بود که در روز پنجشنبه منتشر می‌شود.

 کاهش ارزش دلار تا پایین‌ترین رقم در ۷ ماه گذشته خرید طلا را برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا ارزان‌تر کرده و تمایل برای آن را بالا برده است.

 با وجود این‌که پاول در کنفرانس بانک مرکزی در سوئد هیچ اظهارنظری در مورد سیاست‌های پولی فدرال رزرو نکرد، اما میشل بومن، عضو شورای حکام فدرال رزرو می‌گوید بانک مرکزی آمریکا مجبور است نرخ بهره را جهت مقابله با تورم بالا بیش‌از پیش افزایش دهد.

 بالا رفتن نرخ بهره هزینه نگهداری فلزات گرانبها را افزایش داده و تمایل برای خرید آن‌ها را پایین می‌آورد.

 قیمت نقره امروز با ۰.۴۶ درصد افزایش به ۲۳ دلار و ۷۸ سنت رسید و پلاتین با ۰.۳۶ درصد کاهش ۱۰۷۸ دلار و ۸۵ سنت معامله می‌شود.

روند افزایشی قیمت سکه امامی این قطعه را وارد کانال ۲۱ میلیون تومانی کرد. سیگنال بانک مرکزی مبنی بر فروش ۵۰۰ هزار ربع سکه، فقط این قطعه را ۲۰۰ هزار تومان کاهش داد.

قیمت طلا و سکه دیروز بر خلاف انتظارات معامله‌گران بازار، روند افزایشی داشت و سیگنال فروش ۵۰۰ هزار قطعه سکه از سوی نهاد پولی کشور، فقط ۲۰۰ هزار تومان ربع‌سکه را ارزان کرد.

روز گذشته خبر عرضه ۵۰۰ هزار قطعه ربع سکه از سوی نهاد پولی کشور مطرح شد. این سکه‌ها روز شنبه ۲۴ دی در بورس کالا عرضه می‌شوند و خریداران تا ۵ روز فرصت دارند برای دریافت فیزیکی این قطعات به خزانه بانک‌های عامل مراجعه کنند.

متعاقب این خبر، برخی کانال‌های اطلاع‌رسانی شب‌ گذشته عنوان کردند که سکه ‌امامی تا محدوده 20 میلیون و 800 هزار تومان پایین می‌آید و معتقد بودند این سیگنال می‌تواند زمینه‌ساز فشار فروش در ابتدای روز سه‌شنبه باشد.

اما امروز قیمت سکه به محدوده ۲۱ میلیون تومانی برگشت و این در حالی بود که قیمت دلار و انس‌جهانی طلا به عنوان بازیگران اصلی و تعیین‌کننده قیمت دلار در همان محدوده‌های قیمتی روز گذشته باقی ماندند.

رونق در معاملات پشت‌خطی سکه

معاملات پشت‌خطی دیشب فعال‌تر بود و برخی فعالان به جهت سیگنال فروش ربع سکه در بورس کالا نگران کاهش قیمت بودند و اقدام به فروش کردند.

هر چند سیگنال‌های بازارساز فعلا بر بازارهای سرمایه بی‌اثر است، اما به نظر می‌رسد سود بانک مرکزی از فروش سکه‌ها و جلوگیری از افزایش شارپی قیمت‌ها کمترین دستاورد نهاد پولی کشور باشد.

امروز سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ سکه امامی، با ۱۵۲ هزار تومان افزایش نسبت به دیروز، با قیمت ۲۱ میلیون و ۴۷ هزار تومان معامله شد. سکه بهار آزادی ۱۵۰ هزار تومان نسبت به دیروز گران‌تر شد و به قیمت ۱۹ میلیون و ۹۴۵ هزار تومان رسید.

نیم سکه ۵۰ هزار تومان گران شد و با قیمت ۱۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان معامله شد. ربع سکه امروز ۲۰۰ هزار تومان ارزان شد و سکه گرمی نیز مانند ۲ روز گذشته با همان قیمت ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی مبادله شد.

امروز روند حباب سکه نیز مانند قیمت آن بود و فقط ربع سکه ۲۰۰ هزار تومان کاهش حباب داشت و حباب سایر قطعات سکه بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان افزایشی بود.

امروز روند قیمت طلا بر خلاف سکه کاهش داشت. هر مثقال طلا که ابتدای هفته جاری به کانال ۸ میلیون تومانی صعود کرده بود امروز ۱۵ هزار تومان ارزان شد. این مقدار طلا با قیمت ۸ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان در بازار معامله می‌شود.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۵ هزارتومان ارزان‌تر از دیروز شد و به قیمت یک میلیون و ۸۷۹ هزار تومان رسید.

طلای دست دوم امروز یک میلیون و ۸۵۵ هزار تومان شد و ۲۴ هزار تومان با طلای نو اختلاف قیمت دارد.

سکه دنباله‌رو دلار است

عبداله مشکانی کارشناس بازارهای مالی با اشاره به مسائل سیاسی حاکم بر اقتصاد کشور به تجارت‌نیوز گفت: «اگرشرایط مذکور ادامه داشته باشد، قیمت‌ها در بازار طلا و سکه می‌تواند اعداد بالاتری را ببیند تا نهایتا اثر نقدینگی در بازار خنثی شود.»

او ضمن تاکید بر افزایش ۷۰ درصدی نقدینگی در دو سال گذشته خاطر‌نشان کرد:«به دلیل نداشتن رشد اقتصادی، اثر نقدینگی روی تورم تخلیه شده و اولین حوزه‌های تاثیرگذار نیز دلار، طلا و سکه است.»

مشکانی با بیان اینکه قیمت طلا و سکه پیرو دلار است گفت: «در فرمول قیمت‌گذاری طلا اولین فاکتور نرخ طلای جهانی و دومین فاکتور نرخ دلار داخلی است. سکه اکنون در حال پیشخور کردن نرخ‌های دلار ‌ASD است.»

او تاکید کرد: «در حال حاضر سکه با دلار حدود ۴۵ هزار تومان معامله می‌شود. اگر اثر تورم به طور کامل در بازار تخلیه شود، طبیعتا کسانی که با این نرخ در حال خرید هستند، آسیب خواهند دید. مگر اینکه دلار با اعداد بالاتر از نرخ فعلی مواجه شود.»

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه