قیمت تخم مرغ | قیمت تخم مرغ امروز

جدیدترین قیمت تخم مرغ در بازار اعلام شد. قیمت تخم مرغ طی چند روز اخیر با نوسان شدید همراه شده است. قیمت تخم مرغ باز هم گران شد.

کدخبر : 8498
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت تخم مرغ نیز به صورت روزانه اعلام می شود. افزایش قیمت تخم مرغ یکی دیگر از نگرانی های مردم بود و به همین دلیل بعد از گرانی میزان خرید آن بالا رفت. قیمت تخم مرغ یکی از مواردی بود که در گرانی های اخیر افزایش داشت. از آنجایی که تخم مرغ یک کالای پرمصرف است و تقریبا تمامی اقشار به آن نیازمند هستند، متعادل بودن قیمت تخم مرغ اهمیت زیادی دارد. اما بعد از آن قیمت تخم مرغ نیز مانند سایر کالاها پایین آمد.  تخم مرغ را می توانید در ادامه بخوانید.

جدیدترین قیمت تخم مرغ امروز پنجشنبه در بازار اعلام شد:

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار گفت: طبق مصوبه وزارت جهاد کشاورزی، قیمت هر کیلوگرم درب واحدهای تولیدی تخم مرغ ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان و برای مصرف‌کنندگان ۴۷ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین شد.

حمیدرضا کاشانی» درباره قیمت‌گذاری تخم مرغ افزود: بر اساس این مصوبه قیمت هر شانه ۳۰تایی تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۷۹ هزار تومان و برای مصرف‌کنندگان ۹۴ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار اظهار داشت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ برای تولیدکنندگان با توجه به نرخ تورم، نوسان نرخ ارز و تاثیر آن روی مواد اولیه حدود ۴۸ هزار تومان تمام می‌شود.

رییس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار گفت: امروز هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی با مبلغی حدود ۳۵ هزار تومان خریداری می‌شود.

وی تصریح کرد: اکنون تولیدکنندگان این محصول روی هر کیلوگرم کالای تولیدی خود نزدیک ۴۵۰۰ تومان زیر قیمت مصوب وزارت جهاد کشاورزی و نزدیک ۱۳ هزار تومان زیر قیمت واقعی تمام شده کالا ضرر می‌دهند. انتظار می‌رود دولت برای حمایت از تولیدکنندگان این محصول چاره‌ای بیندیشد تا این صنعت دچار مشکل نشود.

بر اساس آخرین آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه ۱٫۲ میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود که بخش عمده آن به مصرف داخلی می‌رسد. ( منبع: ایسنا)

گرانی تخم مرغ در سایه حذف ارز ترجیحی

پس از حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت ماه سال جاری توسط دولت سیزدهم، قیمت تخم مرغ در هر شانه (1.9 کیلوگرمی) 76 هزار تومان اعلام شد. گرچه چنین قیمتی برای مصرف‌کنندگان باورپذیر نبود، اما حالا پس از گذشت حدود هفت ماه، برای خرید هر شانه از این محصول باید مبلغی در محدوده 110 هزار تومان بپردازند.

روند صعود مجدد قیمت تخم مرغ از شهریور سال جاری دوباره آغاز شد. در این بین دولت توپ را در زمین تولیدکنندگان می‌اندازد، اما تولیدکنندگان تاکید دارند که گرانی تخم مرغ را نباید پای آنها گذاشت. فعالان این صنعت می‌گویند که حتی با چنین نرخ‌هایی تولیدشان زیان‌ده است.

در حالی قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار حتی به 110 هزار تومان رسیده که میزان تولید و عرضه این محصول بیش از تقاضای موجود در بازار صورت می‌گیرد.

بررسی‌های صورت‌گرفته از سایت‌های فروش آنلاین و البته سوپرمارکت‌های سطح شهر حاکی از آن است که اکنون هر شانه تخم‌مرغ در محدوده 110 هزار تومان به فروش می‌رسد. این محصول به صورت دانه‌ای 4000 تومان قیمت دارد.

افزایش افسارگسیخته قیمت تخم مرغ

در حالی افسار قیمت تخم مرغ در بازار از دست دولت خارج شده که سرانه مصرف آن بعد از اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت محصولات پروتئینی افزایش چشمگیری پیدا کرد.

بنابر اعلام ناصر نبی‌پور، نائب رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغداران، سرانه مصرف تخم مرغ در سال جاری از ۱۱ کیلوگرم به ۱۵ کیلوگرم رسید. از همین رو، با در نظر گرفتن حداکثر سرانه مصرف، دست‌کم ۷۰ هزار تا ۸۰ هزار تن تخم مرغ مازاد بر نیاز تولید و در بازار عرضه می‌شود.

به نظر می‌رسد این افزایش سرانه مصرف بیش از هر موضوعی، ریشه در گرانی اقلام اساسی نظیر برنج، مرغ، گوشت، ماکارونی و … دارد. حالا اما با قیمت‌هایی که تخم مرغ عرضه می‌شود احتمالاً شهروندان آخرین ماده غذایی جایگزین خود را هم از دست دهند.

منبع: تجارت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه