رتبه بندی معلمان | رتبه بندی فرهنگیان

نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی گفت: بخش قابل توجهی از معلمان که چندین سال در آموزش و پرورش مشغول هستند طرح مهر آفرین و نهضتی مشکلی دارند که در حال پیگیری و موضوع رتبه بندی معلمان سرعت بخشی شود.

کدخبر : 4458
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

رتبه بندی معلمان یکی از طرح هایی است که در راستای ارتقای شایستگی حرفه‌ای معلمان در نظر گرفته شده است و اهداف مختلفی را دنبال می کند . تدوین طرح رتبه‌بندی معلمان از سال 1390 توسط آموزش و پرورش صورت گرفته است.  بر اساس این لایحه در طرح رتبه بندی معلمان آن ها را  در چهار گروه طبقه بندی کرده و دستمزد آنها بر همین اساس تعیین می‌شود. در رتبه بندی معلمان با توجه به بودجه ی موجود مبلغ حقوق معلمان افزایش پیدا می کند. اخرین اخبار مربوط به طرح رتبه بندی معلمان را در ادامه بخوانید.

رتبه بندی معلمان

در متن این اطلاعیه آمده است: نظر به درخواست تعداد زیادی از همکاران که به دلیل مسافرت و یا مشکلاتی همچون عدم دسترسی به مدارک و مستندات، موفق به ثبت نام و بارگذاری کامل مدارک در سامانه رتبه بندی معلمان در مهلت مقرر نشده‌‎اند، مهلت ثبت نام (بدون تفکیک کد ملی) تا پایان روز یکشنبه بیستم شهریور (۲۰/۶/۱۴۰۱) تمدید می‌‎‌شود.

یادآور می شود، همکارانی که ثبت نهایی کرده‌اند اما قصد ویرایش اطلاعات خود را دارند نیز می‌توانند مجددا در مهلت تمدید شده نسبت به اضافه یا کم کردن اطلاعات خود اقدام کنند.

در این اطلاعیه تاکید شده که مدیران، برای رفاه همکارانی که امکانات سخت افزاری مناسبی برای تهیه تصویر مدارک و بارگذاری آن‎ها ندارند، امکانات مدرسه را در اختیار این همکاران قرار دهند.

وزیر آموزش پرورش ضمن بیان اینکه فعالیت رهیاران تحول از امروز به مدت ۱۰ روز با دوره‌های مقدماتی و تکمیلی و در آینده نزدیک، دوره‌های پیشرفته آغاز می‌شود گفت: رهیاران تحول، معلمانی هستند که مشتاقانه و با دارا بودن شرایط زمینه‌ای و امکان تداوم این فعالیت یعنی اجرایی سازی سند تحول بنیادین در این طرح شرکت کرده اند. در هر شهرستان و منطقه حداقل دو رهیار تحول در دو جنسیت مختلف که مسائل و شاخص‌های تحول بنیادین را دریافت کرده باشند باید حضورداشته و در منطقه خود با توجه به زیست بوم محیطی این شاخص‌ها را پیاده‌سازی کنند.

یوسف نوری در سفر به استان خراسان رضوی و به مناسبت هفته دولت در شبکه سیمای استانی خراسان رضوی حضور یافته و به تشریح برنامه «رهیار تحول» پرداخت.

وی گفت: دو معلم بزرگوار، شهیدان رجایی و باهنر، نهاد مقدس امور تربیتی در آموزش‌وپرورش را از خود به یادگار گذاشتند و در هفته دولت با تلاش مجدانه و مردمی سازی که از شعارهای در حال اجرای دولت سیزدهم است یاد آن‌ها را گرامی می داریم.

لایحه رتبه بندی در حقوق معلمان موثر است

وی هدف از سفر به استان خراسان رضوی و مشهد مقدس را حضور در جمع رهیاران تحول عنوان کرد و گفت: ۱۶۰۰ نفر از معلمان جوان به عنوان شبکه اجرایی سازی سند تحول بنیادین در مشهد مقدس مشغول آموزش و توانمندسازی هستند و این افراد شبکه بسیار مهمی را برای اجرایی سازی سند تحول بنیادین که از منویات مقام معظم رهبری و تأکیدات رییس جمهور است، تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: فعالیت رهیاران تحول از امروز به مدت ۱۰ روز با دوره‌های مقدماتی و تکمیلی و در آینده نزدیک، دوره‌های پیشرفته آغاز می‌شود، زیرا در اجرای سند تحول بنیادین باید حلقه‌های واسط را از میان خود مدارس داشته باشیم و در اجرایی شدن سند تحول بنیادین مدارس باید مرکز توجه باشند.

وی افزود: تاکنون اقدامات دستوری و از بالا به پایین بوده است، اما با آسیب‌شناسی‌های انجام‌گرفته توسط خبرگان، حلقه مفقوده را تشخیص دادیم؛ باید تحول در مدرسه را با محوریت معلم آغاز کنیم.

آغاز رتبه بندی معلمان

نوری گفت: رهیاران تحول، معلمانی هستند که مشتاقانه و با دارا بودن شرایط زمینه‌ای و امکان تداوم این فعالیت یعنی اجرایی سازی سند تحول بنیادین در این طرح شرکت کرده اند. از ۷۲۶ منطقه آموزشی در هر شهرستان و منطقه حداقل دو رهیار تحول در دو جنسیت مختلف که مسائل و شاخص‌های تحول بنیادین را دریافت کرده باشند باید حضورداشته و در منطقه خود با توجه به زیست بوم محیطی این شاخص‌ها را پیاده‌سازی کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: ۲ سند تحول بنیادین موجود است؛ اولین سند ابلاغیه مقام معظم رهبری در اردیبهشت ۱۳۹۲ که سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش‌وپرورش با ۱۳ سیاست در آن آورده شده است و دومین سند شامل یک سری اهداف عملیاتی به همراه ۱۳۱ راهکار ترسیم‌شده برای آن‌ها در حوزه خانواده، معلم، دانش‌آموز، محتوا و پایش کیفیت است که باید در مدرسه و در قالب یک برنامه درسی اجرا شوند؛ برنامه درسی شامل هدف، محتوا، روش های یاددهی-یادگیری و ارزشیابی دارای بخشی در ستاد و بخشی در خود مدرسه است.

وی در خصوص افق اجرای این سند و زمان مشخص شدن اهداف و نتایج دوره‌های رهیاران تحول گفت: تحول آغاز دارد ولی انتها ندارد؛ ترسیم ما در سند، اجرایی سازی سند تحول بنیادین، با تشکیل قرارگاه‌هایی برای این کار است که نیاز به فازبندی، مرحله‌بندی و زمان‌بندی دارد. در گام اول رهیاران تحول آموزش خواهند دید، شاخص‌های مدرسه مبتنی بر سند استخراج و مدارس در راستای این الگو کار خواهند کرد و به میزانی که مدارس به این شاخص‌ها رسیده باشند طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند، یکی از بندهای اسناد تحول بنیادین و سند تحول دولت مردمی رتبه‌بندی مدارس است.

اعتبار سنجی رتبه بندی معلمان

نوری با اشاره به قانون رتبه‌بندی معلمان گفت: با تاکید ریاست جمهوری و کمک دولت در این خصوص اقدام صورت گرفته، اعتبار برای این کار در نظر گرفته‌شده و مبالغی به صورت علی‌الحساب برای اکثر فرهنگیان واریزشده، سامانه رتبه‌بندی آماده بارگذاری مدارک و رتبه‌بندی معلمان است و هر شخصی وارد سامانه شود در صورت نبودن نقص در مدارک، حدود ۱ ماه و نیم بعد رتبه خود را دریافت می‌کند، هیئت‌های ممیزه تشکیل‌شده و کانون‌های ارزیابی در حال شکل‌گیری می‌باشند و مبلغی در حدود نیمی از رتبه یک این رتبه‌بندی به مدت ۹ ماه به‌حساب معلمان واریزشده است.

وی بابیان اینکه هدف از رتبه‌بندی فقط بحث مالی نیست، تصریح کرد: رتبه‌بندی براساس ماده ۱ آیین‌نامه رتبه‌بندی برای ارتقای کیفی نظام تعلیم و تربیت، ارتقای صلاحیت‌های معلمی و رقابت در نظام تعلیم و تربیت انجام می‌شود تا تفاوت معلم با معلم، مدرسه با مدرسه و … مشخص شود و هر ۳ سال دوباره صلاحیت‌ها بررسی خواهند شد.

نوری در خصوص عدالت که از دیگر شعارهای دولت سیزدهم است گفت: عدالت آموزشی و نصیب تربیتی برابر مد نظر مقام معظم رهبری و ریاست جمهور است، اکثر نفرات برتر کنکور در مدارس دولتی تحصیل‌کرده‌اند، باشگاه دانش‌پژوهان جوان در راستای عدالت آموزشی و برنامه‌های آموزشی یکسان در تلویزیون برای همه دانش آموزان از دیگر اقدامات در این خصوص است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، وی در پایان گفت: چالش هایی در آموزش‌وپرورش وجود دارد، اما با کمک دولت و جامعه خیرین در تلاش برای رفع آن‌ها هستیم و مدارس امسال به صورت حضوری کار خود را از مهر آغاز خواهند کرد.

علی حدادی، نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، در دیدار مردمی با اهالی شهرستان چهار باغ، گفت: دغدغه مجلس تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری و حفظ ارزش های والای انقلاب است و پایبندی دولت به این دو اصل مهم، موجبات هم افزایی بیشتر مجلس و دولت را فراهم می‌کند.

وی در خصوص دولت انقلابی و مردمی سیزدهم گفت: آیت الله رئیسی به عنوان رییس جمهور مردمی دیپلماسی قوی دارد و از هیچ تلاشی برای حل مشکلات مردم دریغ ندارد.

وی در خصوص اقدام خوب استاندار افزود: استاندار البرز با حضور در بین مردم و انجام اقدامات سازنده، در جهت اعتمادسازی مردم نسبت به نظام گام برداشته که قابل تقدیر است. 

حدادی در تذکر مجدد به وزیر آموزش وپرورش در خصوص معلمان بیان کرد: بخش قابل توجهی از معلمان که چندین سال در آموزش و پرورش مشغول هستند طرح مهر آفرین و نهضتی مشکلی دارند که در حال پیگیری و موضوع رتبه بندی معلمان سرعت بخشی شود.

وی در پایان در خصوص اقدامات خود گزارشی ارایه نمود و با اشاره موضوعات مهم گفت : در خصوص در یافت بودجه جاده سهیلیه و جاده های روستایی و ارتقای حوزه شهری لشگرآباد و رامجین پیگری نموده و در خصوص ساخت بیمارستان شهرستان چهارباغ و دریافت حق آبه از سد طالقان مطالبی بیان کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه