قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: هم اکنون هر کیلو مرغ با قیمت ۱۱ هزار تومان کمتر از نرخ مصوب عرضه می شود.

کدخبر : 3562
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت مرغ نیز در پی گرانی سایر کالاها افزایش قیمت داشت. نسبت به اوایل سال 1401 قیمت مرغ تا کنون رشد چند درصدی داشته است. قیمت مرغ تا مرز کیلویی 100 هزار تومان هم پیش‌روی داشته است. در طول این چندماه قیمت مرغ نوسانات شدیدی را تجربه کرده است. قیمت مرغ نسبت به بودجه و توانایی خرید مردم بالا است. قیمت مرغ و بالا بودن آن موجب شده خیلی از خانوارها آن را از سبد غذایی خود حذف کنند. قیمت مرغ روزانه مشخص می گردد.

قیمت مرغ گرم در ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار) :

ران مرغ بدون پوست بدون دنبالچه چربی سر ساق

۶۳,۵۰۰

مغز ران بدون پوست بدون استخوان

۶۸,۵۰۰

ساق مرغ بدون پوست و سر ساق

۷۶,۰۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال

۷۸,۴۰۰

سینه مرغ بدون پوست، شش، گردن، بال، بازو

۷۶,۵۰۰

ران و سینه بدون پوست بدون دنبالچه شش گردن بال

۷۰,۰۰۰

بال کبابی ساده – بدون نوک بال

۵۷,۰۰۰

بازوی کبابی ساده

۴۴,۵۰۰

مخلوط بال و بازو کبابی ساده

۵۱,۰۰۰

فیله مرغ

۹۹,۷۰۰

گردن مرغ بدون پوست

۲۰,۰۰۰

شنیتسل بدون آرد

۹۱,۲۰۰

جوجه کباب بی استخوان و بدون بازو ساده

۹۱,۲۰۰

دل مرغ پاک کرده

۱۷,۰۰۰

جگر مرغ

۱۳,۰۰۰

سنگدان مرغ

۱۸,۰۰۰

پای مرغ

۷,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۱۰۰۰گرمی

۷۸,۰۰۰

بلدرچین منجمد بسته ۵۰۰گرمی

۶۲,۰۰۰

بلدرچین کامل تازه(بسته ۱۰۰۰گرمی)

۸۹,۰۰۰

مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه ای(پوشش کیسه نایلونی)

۵۵,۵۰۰

آقای مهدی یوسف خانی گفت: قیمت کنونی هر کیلو مرغ زنده ۳۲ هزار تومان، مرغ گرم در عمده فروشی ۴۲ هزار و خرده فروشی ۴۹ هزار تومان است‌.

او  گفت:قیمت هر کیلو ران مرغ ۴۰ هزار تومان، سینه مرغ ۱۰۰ هزار و فیله مرغ ۱۰۰ هزار تومان است.

یوسف خانی از توزیع روزانه ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تن مرغ در تهران خبر داد.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی گفت: با توجه به مازاد عرضه و کاهش تقاضا، قیمت هر کیلو مرغ طی روزهای اخیر یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

بنابر گفته اتحادیه پرنده و ماهی، با توجه به شرایط مساعد عرضه، قیمت مرغ در ایام‌تاسوعا و عاشورا نوسانی ندارد.

در راستای حمایت از خانوار و کسب رضایت شهروندان، همچنان قیمت بسیاری از محصولات در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران با قیمت پایین‌تری نسبت به سطح شهر عرضه می‌شود و براساس نرخنامه امروز سازمان مدیریت میادین هر کیلوگرم مرغ کامل تازه، بسته بندی کیسه‌ای (پوشش کیسه نایلونی) با قیمت ۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می‌شود.

قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ بیش از ۴۴ هزار تومان

به نقل از بازار، در حالی تولید جهانی تخم مرغ از ۷۴ میلیون تن گذشته است که به گفته نبی پور فعال بخش، واحدهای تولیدی در هرکیلو تخم مرغ ۱۰هزار تومان ضرر می‌دهند و به این ترتیب میزان زیاندهی آنها روزانه ۳۰میلیارد تومان است.

بازار؛ گروه کشاورزی: بحث تامین نهاده‌های کشاورزی و دامداری یکی از اصلی ترین چالش‌های چند سال اخیر فعالان بخش است و از یکسو با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تولیدکنندگان با گرانی نهاده‌های مواجه هستند و از سوی دیگر با عدم تحویل به موقع مشکلات آنها دوچندان شده است.

به طوری که چندی پیش یک شرکت زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی اقدام به دریافت پول از فعالان دامداری و مرغداری کرد و بعد از مدتی از تحویل نهاده سرباز زد.

با این وجود ناصر نبی پور، رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در این خصوص به خبرنگار بازار گفت: شنیده‌ها حاکی است مبلغ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بابت ۵۰۰ هزار تن نهاده از متقاضیان دریافت شده است و اگرچه مشخص نیست مشکل دقیقا کجاست اما به هر حال خلف وعده شده است و شرکت پشتیبانی امور دام نیز متعهد شده تعهدات ایجاد شده توسط این شرکت را در اسرع وقت انجام دهد.

با توجه به تولید ۳هزار تن تخم مرغ در روز و ضرر ۱۰هزار تومانی در هر کیلو، واحدهای تولیدی روزانه ۳۰ میلیارد تومان ضرر می‌دهند.

نبی پور افزود: تا جایی که بنده مطلع هستم مقرر شده شرکت پشتیبانی امور دام بعد از انجام تعهدات خود، به انجام تعهدات این شرکت بپردازد و گفته می شود نهاده ذرت را به متقاضیان تحویل داده است.

بر اساس این گزارش، اگرچه بحث تامین نهاده از چالش‌های اصلی دامداران و مرغداران است اما فعالان این حوزه با مشکلات دیگری نیز روبرو هستند. به طوری که نبی پور در این خصوص می‌گوید: هرچند الان وضعیت تولید خوب است اما قیمت پایین است و در حالی که به طور میانگین قیمت کیلویی ۳۴ هزار تومان است، قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ بالغ بر ۴۴ هزار تومان است.

وی افزود: به این ترتیب در ازای هر کیلوگرم تخم مرغ، واحدهای تولیدی حداقل کیلویی ۱۰ هزار تومان ضرر می کنند.

نبی پور با اشاره به اینکه روزانه ۳هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود، گفت: به این ترتیب با احتساب ضرر حداقل ۱۰هزار تومان به ازای هر کیلوگرم، واحدهای تولیدی ما روازنه ۳۰ میلیارد تومان متضرر می‌شوند.

چین ۳۸ درصد از تولید جهانی تخم مرغ را بر عهده دارد

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۲۰ در سراسر دنیا ۷۴.۱۴ میلیون تن تخم مرغ تولید شده است و کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده در این حوزه ۳۸ درصد از کل تولید این محصول را بر عهده دارد. گفتنی است کشورهای «هند، اندونزی، ایالات متحده، برزیل، مکزیک، روسیه، ژاپن، پاکستان و ترکیه» نیز در جایگاه های بعدی قرار دارند

عظیمی گفت: علی رغم افزایش هزینه های تولید، قیمت مرغ به سبب مازاد تولید در اکثر استان ها جوابگوی هزینه مرغداران نیست‌.

به گفته او، با توجه به ۱۲۵ میلیون قطعه جوجه ریزی در خرداد حدود ۲۵۰ هزار تن گوشت مرغ تولید شده است که براین اساس روزانه بالای ۸ هزارتن مرغ توزیع می شود.

عظیمی می گوید: با کاهش جوجه ریزی و تلفات ناشی از گرما در مرداد ماه پیش بینی می شود  که تولید مرغ به ۱۸۰ تا ۲۰۰ هزار تن برسد.

نایب رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: با توجه به کاهش رغبت مرغداران به جوجه ریزی ناشی از عدم همخوانی عرضه و تقاضا نگران آینده صنعت مرغداری هستیم چرا که در صورت عدم تعادل بازار با کمبود مرغ مواجه می شویم که در آن صورت چاره ای جز واردات نداریم.

بررسی های میدانی نشان می دهد که قیمت کنونی هر کیلو مرغ ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان، سینه ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار تومان، فیله ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و ران مرغ ۵۵ هزار تومان است.

مسئولان اتحادیه مرغداران گوشتی اذعان می کنند که با توجه به مازاد تولید در اکثر استان ها و افزایش وزن گله ها با کاهش قیمت روبرو هستیم که ادامه این روند برای صنعت مرغداری نگران کننده است چراکه متوسط قیمت کنونی مرغ زنده ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه