قیمت دلار | قیمت دلار امروز

قیمت‌ دلار و طلا امروز سه‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱، نوساناتی داشته است. وضعیت بازار دلار، طلا و سکه را بخوانید.

کدخبر : 3119
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت دلار در روز های اخیر روند صعودی بدی را در پیش گرفته است. در راستای افزایش قیمت دلار، قیمت سکه و طلا نیز بالا می رود. پیش بینی های عجیبی از قیمت دلار انجام گرفته و نشان از این دارد که قیمت دلار مرز 28 هزار تومان را طی کند. امید است که با کاهش قیمت دلار، قیمت سکه نیز به وضع بهتری برسد و قیمت مناسب تری پیدا کند. قیمت دلار چند روزی است که روال صعودی خود را در پیش گرفته و روز به روز گران تر می شود. خبر ها حاکی از آن است که قیمت دلار مرز 30 هزار تومان را نیز رد کند.

 بازار دلار، طلا و سکه امروز نوساناتی دارد. قیمت دلار در صرافی ملی با کاهش نسبت به روز کاری گذشته، ۲۷۸۸۰ تومان اعلام شد.

دلار در بازار آزاد نیز روند کاهشی دارد. در برخی کانال‌های تلگرامی دلار در روزهای اخیر روند کاهشی داشته اما هنوز با کانال پایین‌تر فاصله دارد. امروز اما به کانال پیشین بازگشته است. البته برخی منابع نیز معتقدند این کانال‌ها قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، قیمت دلار نیمایی امروز با ۰٫۲۱ درصد کاهش نسبت به روز کاری گذشته، به قیمت ۲۶۰۱۹ تومان رسیده است.

علاوه بر دلار، در بازار طلا و سکه نیز امروز نوساناتی وجود دارد. بر اساس اعلام اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا در لحظه تنظیم این خبر روند افزایشی دارد و اکنون به یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۳۴ تومان رسیده است. قیمت طلا امروز به زیر ۱ میلیون و ۳۵۰ هم رسید. در حالی که در روزهای گذشته در محدوده ۱ میلیون و ۳۶۰ نیز بود.

قیمت سکه طرح جدید در این لحظه کاهشی است و اکنون با قیمت ۱۴ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله می‌شود.

همچنین قیمت سکه طرح قدیم، اکنون روند نزولی دارد و به ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

سیگنال‌های موثر بر بازارها

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند.

بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند. حالا این هفته سفر مقامات ارشد سیاسی دو کشور روسیه و ترکیه به ایران از جمله اخبار مهم سیاسی هستند. به ویژه حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کشور می‌تواند بازارهای دلار و به دنبال آن طلا و سکه سیگنال‌هایی داشته باشد.

در هفته جاری دو رویداد مهم سیاسی رخ داد. یکی سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه بود و دومی سفر امروز پوتین به تهران.

این اخبار ظرف دو روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد را کاهش داده. تحلیلگران معتقدند این کاهش قیمت به دلیل شکل‌گیری برخی انتظارات سیاسی مثبت است. سفرهای سیاسی که شاید بتواند قیمت دلار را به زیر بکشد.

 امروز یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۷ هزار و ۹۰۸ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۶۳۱ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۹۱۸ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۶۳۱ تومان قیمت خورده است.

 این نماینده اروپایی به تازگی با رابرت مالی آمریکایی دیدار کرده است و از نگاه برخی معامله گران ممکن است پیام جدیدی از جانب واشنگتن برای مذاکرات هسته ای به همراه داشته باشد. البته افزایشی های بازار سعی می کردند اهمیت این سفر را چندان زیاد جلوه ندهند. با این حال این سفر ممکن است زمینه ساز احتیاط معامله گران در روز جاری شود.

به باور تحلیل گران فنی، سطح حساس برای بازیگران بازار ارز محدوده ۳۱ هزار و ۸۰۰ تومانی است. در صورتی که دلار به زیر سطح یاد شده برود، بازیگران کاهشی قدرت را در دست خواهند گرفت. تا زمانی که اسکناس آمریکایی بالای سطح یاد شده است، احتمال صعود تا محدوده ۳۲ هزار و ۲۰۰ تومان وجود خواهد داشت.

روز جمعه در بازار پشت خطی، دلار در حوالی ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان قرار داشت. به این ترتیب انتظار می رود که در روز جاری حداقل بازار با افت شدید قیمت کار خود را آغاز نکند. در این میان افزایشی های بازار ارز هم چنان اعتقاد دارند که در شرایط بلندمدت دلار تغییر انتظاری ایجاد نشده است. آن ها عنوان می کنند که سهم صادرات نفت ایران به برخی کشورهای صنعتی پیشرفته نیز با نفت روسیه جایگزین شده است و به همین دلیل انتظار تضعیف سمت عرضه در ماه های آتی را دارند.

 قیمت دلار پس از افزایش انتظارات تورمی در جامعه و همچنین سرگردانی در نتیجه مذاکرات روندی افزایشی در پیش گرفت و این روزها نوسان اندکی دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ دلار در صرافی ملی پس از روند افزایشی کندی که در ماه‌های گذشته داشت در مدت اخیر به قیمت ۲۷ هزار و ۶۹۲ تومان رسید.

پیش‌بینی قیمت دلار

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با توجه به حرکت دولت به اسم جراحی اقتصادی و آزادسازی قیمت‌ها فنری از دید تورمی در جامعه آزاد شد که خود را در قیمت دلار آزاد نشان داد.

او درباره پیش‌بینی خود از آینده بازار بیان کرد: اگر اتفاق خاصی در فضای سیاسی جامعه رخ ندهد نرخ دلار تا حدودی تعدیل می‌شود.

همچنین علی طباطبایی، دیگر کارشناس بازارهای مالی دراین باره توضیح داد: دلار ممکن است تا ۲۷ هزار تومان نیز کاهش پیدا کند.

ردپای بایدن در بازار ارز

به نقل از اقتصادنیوز، عده‌ای از معامله‌گران معتقدند توافق برجام  همچنان در هاله‌ای از ابهام است. مسافرت جو بایدن به خاورمیانه می‌تواند فشار سیاسی به ایران را افزایش دهد و نرخ دلار در تهران صعودی شود.

با این حال، این گمانه‌زنی‌های سیاسی در حالی مطرح می‌شود که برخی فعالان باور دارند،‌ دلار در سال‌های اخیر رشد سنگینی را تجربه کرده است. در این شرایط آن‌ها انتظار دارند که سطح تقاضا با توجه به تاریخچه قیمتی، دچار محدودیت‌های بیشتری شود.

 دولت طرح حذف ارز ترجیحی را که در سال‌های اخیر به دلار ۴۲۰۰ تومانی معروف شده بود، از نیمه‌های اردیبهشت سال جاری کلید زد. در نتیجه این طرح، قیمت کالاهای اساسی افزایش یافت و ۹ دهک از جامعه مشمول دریافت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی شدند. اما آیا اجرای این طرح بر قیمت دلار نیز اثر می‌گذارد؟

حجت قندی، اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیز تاکید می‌کند پاسخ این پرسش به سوال دیگری بستگی دارد؛ دولت، منابع لازم را برای تخصیص ارز ترجیحی از چه طریقی تامین می‌کرده است؟

او معتقد است: تکلیف و آثار طرح دولت، هنوز چندان مشخص نیست. از سوی دیگر، برخی سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی همچون مذاکرات وین و رشد نقدینگی نیز بر بازار اثر می‌گذارند.

قندی البته تاکید می‌کند: در شرایط تورمی، رشد تدریجی نرخ ارز از تثبیت آن بهتر است.

بخشی از گفتگوی این اقتصاددان را با تجارت‌نیوز در این مورد پیش‌بینی قیمت دلار در ویدئوی پیوست مشاهده می‌کنید.

 هفته گذشته قطعنامه شورای حکام هیجانی را به قیمت دلار تزریق کرد و روند صعودی قیمت‌ها را به‌طور کلی در بازارهای مالی رقم زد.

اما اکنون با سیاست‌های دولت مبنی بر تزریق پول از سوی بانک مرکزی قیمت دلار تا حدودی کنترل شده است و بعد از نوسان در روزهای ابتدایی هفته، کاهشی رشده است.

علی چشمی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: در چند روز اخیر به‌دلیل شوکی که از مصوبه شورای حکام پیش آمد  قیمت دلار در بازار آزاد بالا رفت.

او ادامه داد: اما دولت نیز طبق برنامه‌هایی که داشت با برنامه‌ریزی بانک مرکزی، دخالت گسترده‌ای در بازار اعمال کرد. از سویی از نظر رسانه‌ای تلاش شد اخباری پخش شود که التهابات بازار را کاهش دهد.

روند قیمت دلار صعودی می‌شود؟

علی صادقین، دیگر کارشناس بازارهای مالی نیز دراین خصوص بیان کرد: دو حالت برای دلار وجود دارد، کوتاه‌مدت و بلندمدت. در وضعیت کوتاه‌مدت جلسه بانک مرکزی با با پتروشیمی‌ها و صراف‌ها را داشتیم بنابراین صرافان تصمیم گرفتند عرضه را افزایش دهند. مقرر شد آنها خرید و فروش بدون محدودیت داشته باشند.

او ادامه داد: احتمالا در کوتاه‌مدت بازار شاهد اصلاح قیمت ارز است. اما اگر اخبار سیاسی به سمت عدم احیای برجام پیش رود در بلندمدت همچنان قیمت دلار صعودی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه