وام مسکن | وام مسکن جدید | ثبت نام وام مسکن | وام مسکن زوجین

وام مسکن دولت برای مستاجران در روز شنبه ۹ تیر | واریزی مهم برای مستاجران در این لحظه

شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن مثل سال‌های گذشته به شکلی است که نداشتن واحد مسکونی مهمترین اصل به حساب می‌آید. متقاضی دریافت وام نهضت ملی مسکن باید حداقل دارای پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشد. البته این وسط، شرط سابقه سکونت، برای مهاجران از کلانشهرها به سایر شهرهای کشور، تا یک سال تقلیل پیدا می‌کند. یعنی اگر یک سال پیش از تهران روانه شهرستان شده باشید، می‌توانید با یک سال سابقه سکونت در آن شهر درخواست دریافت وام مسکن کنید.

وام مسکن دولت برای مستاجران در روز شنبه ۹ تیر | واریزی مهم برای مستاجران در این لحظه
کدخبر : 19421
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

محاسبه اقساط وام مسکن به دو شکل پلکانی و عادی صورت می‌گیرد. هنوز شورای عالی مسکن سازوکار بازپرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن ۸۰۰ میلیونی در روش پلکانی را اعلام نکرده است. اما اگر شرایط مشابه دوره قبل باشد، در روش عادی مبلغ اقساط به ازای هر ماه ۱۲ میلیون و ۳۴۶ هزار تومان خواهد بود.

وام نهضت ملی مسکن تا بهمن ۱۴۰۲ با سود ۲۳ درصد پرداخت می‌شد، ولی از زمستان پارسال اقساط وام نهضت ملی مسکن با نرخ ۱۸ درصد محاسبه می‌شود. از طرفی وام نهضت ملی مسکن باید از طرف دریافت‌کننده تسهیلات، در ۲۴۰ ماه یا به عبارتی ۲۰ سال به بانک برگردد.

اقساط وام نهضت ملی مسکن به دو روش پلکانی یا عادی محاسبه می‌شود. به عنوان مثال سال گذشته که پای رقم ۵۵۰ میلیونی برای تسهیلات وسط بود، اقساط وام نهضت ملی مسکن برای دو سال اول بازپرداخت ماهی پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شد و بحث افزایش شیب در سال‌های بعدی مطرح شد.

اقساط وام نهضت ملی مسکن در روش پلکانی امسال با تبدیل تسهیلات ۵۵۰ میلیونی به ۸۰۰ میلیونی عدد و رقم جدیدی پیدا می‌کند، اما در روش عادی تکلیف معلوم است. دریافت‌کننده تسهیلات بابت پرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن در روش عادی باید ماهی ۱۲ میلیون و ۳۴۶ هزار و ۴۹۲ تومان کنار بگذارد.

سود وام نهضت ملی مسکن در این حالت بعد ۲۰ سال به دو میلیارد و ۱۶۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان می‌رسد و نهایتا بعد ۲۴۰ ماه از آغاز بازپرداخت اقساط، دو میلیارد و ۹۶۳ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان به بانک برگرانده می‌شود. اقساط ۱۲ میلیونی وام نهضت ملی مسکن شاید در سال‌های ابتدایی رقم قابل توجهی برای دریافت‌کننده باشد، اما موافقان روش عادی بازپرداخت اقساط، به کاهش فشار در سال‌های بعدی اشاره می‌کنند.

اقساط وام نهضت ملی مسکن با سود ۱۸ درصد و مدت بازپرداخت ۲۰ ساله محاسبه می‌شود. مثل همه تسهیلات حوزه مسکن شرایط خاصی برای پرداخت وام نهضت ملی مسکن ۸۰۰ میلیونی وجود ندارد و متقاضیان ساکن خیلی از شهرهای بزرگ در جامعه هدف قرار نمی‌گیرند.

دریافت وام نهضت ملی مسکن احتیاجی به مراجعه حضوری به شعب بانک ندارد و قدم‌های اول به شکل اینترنتی طی می‌شود

وام مسکن به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

شرایط ثبت‌نام نهضت ملی مسکن مثل سال‌های گذشته به شکلی است که نداشتن واحد مسکونی مهمترین اصل به حساب می‌آید. متقاضی دریافت وام نهضت ملی مسکن باید حداقل دارای پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا باشد. البته این وسط، شرط سابقه سکونت، برای مهاجران از کلانشهرها به سایر شهرهای کشور، تا یک سال تقلیل پیدا می‌کند. یعنی اگر یک سال پیش از تهران روانه شهرستان شده باشید، می‌توانید با یک سال سابقه سکونت در آن شهر درخواست دریافت وام نهضت ملی مسکن کنید.

وام نهضت ملی مسکن در هر شهری تعلق نمی‌گیرد و طبق روال سال‌های گذشته مشمول متقاضیان خیلی از کلانشهرها نمی‌شود. این شرط باعث می‌شود متقاضیان تهرانی و خیلی از شهرهای بزرگ اساسا از طرح نهضت ملی مسکن خارج شوند.

شرایط ثبت‌نام طرح نهضت ملی مسکن شامل موارد جزیی دیگری هم می‌شود. مثلا نداشتن چک برگشتی، تسهیلات معوقه و نداشتن منع قانونی برای دریافت وام‌های بانکی برسد. در مرحله آخر، بانک‌ها توانایی مالی متقاضی را چک می‌کنند. طوریکه ببینند متقاضی توان پرداخت هزینه ساخت مسکن و پرداخت اقساط وام نهضت ملی مسکن را دارد یا نه.

نحوه دریافت وام مسکن و مدارک لازم

دریافت وام نهضت ملی مسکن احتیاجی به مراجعه حضوری به شعب بانک ندارد و قدم‌های اول به شکل اینترنتی طی می‌شود. سایت saman.mrud.ir برای ثبت نام وام نهضت ملی مسکن معرفی شده و متقاضی یکسری مدارک را برای ثبت نام تسهیلات باید آماده کند. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن شامل، کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی و شناسنامه همه افراد تحت تکفل فرد متقاضی می‌شود. به‌هر حال برای اثبات سکونت پنج ساله هم ارائه گواهی اثبات سکونت در شهر محل تقاضای متقاضی لازم است. مثل تاییدیه تحصیلی فرزندان متقاضی یا چیزهایی مثل جواز کسب یا سابقه پرداخت بیمه و تاییدیه اشتغال به کار از مراجع دولتی.

نکته مهم اینجاست که متقاضی دریافت وام نهضت ملی مسکن باید حتما سرپرست خانوار باشد. نتیجه درخواست وام از طریق پیامک به متقاضی اعلام می‌شود و نهایتا متقاضیان نهایی از بین افراد تاییدشده و بر اساس اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی، مشخص و در لیست انتظار دریافت وام نهضت ملی مسکن قرار می‌گیرند.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  ارسال نظر:

  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد