قیمت سکه | قیمت سکه بازار

ریزش ظهرگاهی قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه امروز 21 شهریور 1402

روز گذشته قیمت طلا و سکه با وجود حرکت رنج قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت و سکه امامی در کانال ۲۷ میلیونی عقب‌نشینی کرد. بازار طلا نیز با وجود سرگردانی در افزایش و کاهش قیمت، در نهایت با افت قیمت سکه همراه شد.

ریزش ظهرگاهی قیمت سکه در بازار امروز | قیمت سکه امروز 21 شهریور 1402
کدخبر : 14486
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم از ۷۰ هزار تومان در سال ۱۳۸۱ به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا پایان مهرماه سال جاری رسیده که ۱۵۰ برابر شده است. قیمت سکه در سال های اخیر نوسان های زیادی داشته است. قیمت سکه و تغییرات آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد.قیمت سکه به عو املی از جمله قیمت دلار، قیمت اونس جهانی طلا و نرخ بهره بانکی، وضعیت بازارهای مالی موازی، اتفاقات سیاسی در سطح ملی و کلان و … همگی جزو عوامل موثر بر قیمت سکه هستند. در ادامه به آخرین قیمت سکه در بازار می پردازیم.

روز گذشته قیمت طلا و سکه با وجود حرکت رنج قیمت دلار در مسیر کاهشی قرار گرفت و سکه امامی در کانال ۲۷ میلیونی عقب‌نشینی کرد. بازار طلا نیز با وجود سرگردانی در افزایش و کاهش قیمت، در نهایت با افت قیمت سکه همراه شد.

دیروز قیمت طلا و سکه در حالی با روند کاهشی به کار خود پایان داد که قیمت دلار رنج شد و قیمت انس جهانی طلا نیز افزایش ۱۰ دلاری داشت؛ اگرچه به تدریج اندکی عقب‌نشینی کرد. در هفته‌های اخیر روند کاهشی آهسته و پیوسته قیمت، در بازار فلز زرد همگرایی بالایی با افت حباب دارد و رکود تقاضا این موقعیت را در بازار طلا و سکه رقم زده است.

فعالان بازار با امیدواری نسبت به پایان ماه صفر و همزمانی آن با پایان شهریور معتقدند، فصل رکود تقاضا در بازار طلا رو به پایان است. این در حالی است که برخی از کارشناسان اقتصادی نیز روند رشد چندانی برای قیمت انس و نیز دلار متصور نیستند. با روند خنثی در فاکتورهای اثرگذار در بازار طلا، تداوم شرایط رکودی دور از انتظار نخواهد بود.

کاهش‌های ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی قیمت قطعات سکه

دیروز ۲۰ شهریور قیمت سکه امامی با کاهش ۳۸ هزار تومانی به قیمت ۲۷ میلیون و ۹۵۱ هزار تومان معامله شد. در این روز سکه بهار ۱۰۳ هزار تومان افت قیمت داشت و با رقم ۲۵ میلیون و ۴۰۴ هزار تومان مبادله شد.

روز گذشته نیم‌سکه با ۱۰۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله شد و ربع‌ سکه نیز با کاهش ۵۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید. گفتنی است بیش از یک هفته است که سکه گرمی بدون تغییر و با قیمت ۶ میلیون تومان در حال معامله است.

حباب سکه بهار ۲ میلیونی شد

دیروز قیمت طلا میان افزایش و کاهش قیمت سرگردان بود و در نهایت با کاهش قیمت بازار سکه همراه شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۲۱ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۱۴۲ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش چهار هزار و ۲۰۰ تومانی به رقم دو میلیون و ۳۴۱ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون ۳۴۱ هزار تومان معامله شد.

در بیستمین روز از شهریور حباب تمام قطعات سکه کاهش داشت. حباب سکه بهار با ۱۳۵ هزار تومان کاهش بیشترین مقدار افت حباب را در قطعات سکه داشت و به کانال دو میلیونی برگشت. حباب سکه امامی ۹۳ هزار تومان، نیم‌سکه ۶۱۱ هزار تومان، ربع سکه ۵۸ هزار تومان و سکه گرمی چهار هزار تومان کاهش داشت.

بازگشت قیمت سکه به کانال قبل

هفته گذشته قیمت سکه از نیمه کانال ۱۶ میلیون تومانی گذشت و این سقف تاریخی قیمت، متاثر از افزایش قیمت دلار شکل گرفت. با روند کاهشی قیمت دلار، سکه نیز به محدوده پیش از افزایش بازگشت و وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد. در شرایطی که اکنون دلار بر مدار خنثی با نوسانی اندک قیمت‌گذاری می‌شود اما قیمت طلا و سکه افزایشی است.

قیمت طلا در کشور متاثر از قیمت دلار و انس جهانی طلا نرخ‌گذاری می‌شود اما در هفته‌های اخیر تاثیر قیمت دلار بر این فلز‌گران‌بها بیشتر بوده تا انس جهانی. به اعتقاد تحلیلگران مالی انس جهانی طلا در روزهای اخیر تاثیر دلار را بر بازار طلا و سکه خنثی کرد و ارزش ذاتی سکه امامی به شکل قابل توجهی بالا رفت.

هفته‌گذشته تحلیل‌گران فنی عنوان کرده بودند که با شکست محدوده حمایتی 15 میلیون و 800 هزار تومان، کار سکه‌بازان برای جلوگیری از افت قیمت سکه  سخت می‌شود. با این حال، یک اتفاق در بازارهای جهانی به کمک بازیگران بازار سکه آمد و روند قیمت‌ها افزایشی شد.

نزدیک به ۱۰ روز گذشته، فروش اوراق سکه مطرح شد و این خبر بازار سکه را در حالت احتیاطی قرار داد و با وجود عرضه این اوراق در روز سه‌شنبه در بورس کالا و تاثیر این پیش‌فروش در کمک به کاهش قیمت‌ها، اما به نظر می‌رسد این موضوع نیز نتوانست بر روند افزایش قیمت سکه در بازار تاثیر بگذارد و سیگنال انس جهانی طلا قوی‌تر عمل کرد.

در حالی که گزارش تورم آمریکا حکایت از کند شدن سرعت افزایش قیمت‌ها داشت، بازارهای دیگر متقاعد شدند که بانک مرکزی آمریکا در نشست ماه آینده نرخ بهره را به جای 75 صدم درصد، نیم درصد افزایش خواهد داد. موضوعی که سیگنالی صعودی برای طلا به حساب می‌آید زیر نرخ بهره بیشتر یعنی هزینه فرصت نگهداری بیشتر برای طلا و جذابیت کمتر برای فلز زرد.

در لحظه نگارش این گزارش قیمت سکه امامی با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به روز گذشته به محدوده ۱۶ میلیون تومانی رسید و با قیمت ۱۶ میلیون و ۴ هزار تومان در بازار معامله شد. سکه طرح قدیم سهم بیشتری از افزایش قیمت‌ها را نصیب خود کرد و با رشد ۲۵۸ هزار تومانی به محدوده ۱۵ میلیون تومانی رسید. این قطعه از سکه که ۲ روز پیش به پله ۹ کانال ۱۴ میلیون تومانی رسیده بود امروز با قیمت ۱۵ میلیون و ۱۴۶ هزار تومان معامله شد.

نیم و ربع سکه هم ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتند و به ترتیب با قیمت ۸ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان معامله شدند. سکه گرمی در ۲ روز گذشته با قیمت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد و امروز نیز بدون تغییر در همین محدوده باقی ماند.

قیمت سکه روز چهارشنبه وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. از ابتدای هفته تا کنون سکه بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت. آیا این سقف تاریخی قیمت طلا و سکه محدوده جدید قیمت‌ها در بازار است؟

قیمت سکه تمام بهار آزادی وارد کانال ۱۶ میلیون تومانی شد. قیمت این قطعه از سکه در نخستین روز از هفته جاری با روند کاهشی اندک با قیمت ۱۴ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان معامله شده بود اما در طول هفته‌جاری تا به امروز بیش از یک میلیون تومان رشد قیمت داشت.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان