قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یک‌شنبه) در بازار آزاد تهران به 24 میلیون و 546 هزار تومان رسید است.

کدخبر : 9140
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یک‌شنبه) در بازار آزاد تهران به 24 میلیون و 546 هزار تومان رسید است.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز (یک‌شنبه٫ 2 بهمن‌ماه) در بازار آزاد تهران به 24 میلیون و 546 هزارتومان رسید. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به 23 میلیون و 201 هزار تومان رسید.

قیمت هر قطعه نیم سکه 14 میلیون و 530 هزارتومان و، ربع سکه 10 میلیون تومان تومان و سکه یک گرمی 5 میلیون تومان است.

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهان 1926 دلار و 22 سنت و هر گرم طلای 18 عیار در بازار تهران دو میلیون 61 هزار تومان است.

سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند کاهش ارزش دلار، تورم و سایر سیاست‌های پولی دولت فدرال آمریکا قیمت نقره را ۵۰ درصد در سال جاری میلادی افزایش داده و به ۳۸ دلار در هر اونس برساند. انتظار می‌رود قیمت طلا هم تا رکورد ۲۱۰۰ دلار در هر اونس بالا رود.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از فاکس بیزینس، ادامه فشار تورم و افزایش احتمال عدم توانایی آمریکا در پرداخت بدهی‌ها، تاجران وال‌استریت را در 2023 به سمت فلزات گرانبها سوق می‌دهد.

 آمریکا در روز پنجشنبه به سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری خود رسید. آخرین اطلاعات تورم آمریکا نشان می‌دهد قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور هنوز هم 6.5 درصد بالاتر از سال گذشته میلادی است.

 دراین‌بین قیمت طلا و نقره به‌ترتیب 15 و 21 درصد طی 3 ماه گذشته افزایش یافته است درحالی‌که سقوط بازار سهام شاخص‌های بزرگ آمریکا را پایین آورده و ارزش دلار تا 81 سنت در برابر پوند انگلیس و 92 سنت در برابر یورو پایین آمده است.

 جاناتان رز، مدیرعامل گروه طلای جنسیس گفت:«اصلی‌ترین عوامل افزایش بهبود بازار فلزات گران‌بها کاهش ارزش دلار، تورم و سایر سیاست‌های پولی دولت فدرال است».

 وی ادامه داد:«همه متوجه شده‌اند که هزینه‌کرد دولت مشکل اصلی سلامت اقتصاد آمریکاست و حالا دولت توانایی پرداخت بدهی‌ها را ندارد. اگر بازپرداخت وام‌های دولت به تعویق بیفتد، امید سرمایه‌گذاران به دلار آمریکا از بین می‌رود».

 بدین‌ترتیب تمایل سرمایه‌گذاران به اختصاص منابع مالی خود به فلزات گران‌بها افزایش می‌یابد. سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند قیمت نقره 50 درصد در سال جاری میلادی افزایش یابد و به 38 دلار در هر اونس برسد. انتظار می‌رود قیمت طلا هم تا رکورد 2100 دلار در هر اونس بالا رود.

 طبق گزارش بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی، بی‌ثباتی قیمت نقره در یک روز، دو یا سه برابر بیشتر از طلا خواهد بود، چون بازار نقره بسیار کوچک‌تر از طلاست و باعث نقدینگی کمتری در بازار می‌شود.

 اما کاربرد نقره در صنعت رو به افزایش است و این فاصله را در 2023 پر می‌کند. بخش خودروسازی بیش‌از پیش به سمت خودروهای برقی و اشکال جایگزین انرژی پیش می‌رود و مصرف نقره را افزایش می‌دهد.

 متخصصان عقیده دارند نقره به‌خاطر کاربرد آن در صنعت سقف قیمت بالاتری خواهد داشت. تقاضا برای نقره طی یک‌سال گذشته به بالاترین رقم رسیده و انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در آن در آینده نزدیک افزایش چشمگیری داشته باشد.

پیش بینی قیمت طلا و سکه 2 بهمن1401 / سکه رکورد تاریخی خود را جابجا کرد

قیمت طلا و سکه به بیشترین مقدار خود در تاریخ معاملاتی فلز زرد رسید؛ این روند صعودی متاثر از قیمت دلار و افزایش انتظارات تورمی در جامعه است. هر چند مردم دستشان از بازار کوتاه است اما بازار همچنان مشتریان خاص خود را دارد.

دیروز افزایش قیمت طلا و سکه رکورد جدیدی زد و قیمت سکه امامی در پی این روند صعودی به نیمه کانال ۲۵ میلیون تومانی نزدیک شد. به اعتقاد تحلیلگران، روند افزایشی قیمت در بازار فلز زرد، متاثر از صعود قیمت دلار است.

با این حال به نظر می‌رسد روند قیمت طلا و سکه فارغ از فاکتورهای موثر بر این بازار، همچنان تمایل به افزایش دارد و این صعود متاثر از افزایش انتظارات تورمی در جامعه است.

 این فلز زرد که در بیشتر روزهای دی ماه‌ ۱۴۰۱ با روند افزایشی همراه بود و در روزهای اخیر نیز با گران شدن قیمت دلار، دوباره بالا رفت. باید در نظر داشت در بیش از یک ماه گذشته جو بازار دلار انتظامی بود و برخی خریداران حرفه‌ای از سوی نیروی انتظامی دستگیر شدند اما فارغ از موارد مذکور، فعالان بازار بازدهی بازار فلز زرد را با نگاه به روند معاملات و قیمت در ماه‌های گذشته بیشتر می‌دانند و معتقدند بازار امن‌تری برای سرمایه‌شان است.

آینده طلای جهانی، طلایی است

انس جهانی طلا نیز به عنوان یکی از ۲ فاکتور تاثیرگذار بر قیمت طلا و سکه با افزایش قیمت، به ۱.۹۲۶.۲۲ دلار رسیده است. بخشی از فعالان باور دارند که معامله‌گران سکه نسبت به آینده اونس طلا خوشبین هستند.

از نگاه آنها در بازارهای جهانی امید به شکست مرز 2 هزار دلاری طلا تقویت شده است و همین موضوع فضای بازار داخلی را نیز تا حدی تحت تاثیر قرار داده است.

به نظر می‌رسد طرح عرضه ربع سکه‌های بورسی بانک مرکزی، که همچنان بر ادامه آن تاکید دارد نیز نتوانست روند صعودی قیمت در بازار فلز زرد را کُند کند.

نهاد پولی کشور همچنان تلاش دارد با اقدامات تشویقی نظیر حذف ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از خرید ربع سکه‌ها، اقدام به مدیریت بازار و سودگیری از روند افزایشی قیمت کند.

رشد ۲۹ درصدی سکه امامی در دی ماه

سکه امامی در یک ماهه آذر ۱۴.۴۷ درصد رشد قیمت داشت و در یک ماهه دی نیز، قیمت از ۱۸ میلیون و ۹۹۷ هزار تومان به ۲۴ میلیون و ۵۰۸ تومان رسید و در مدت یک ماه ۲۹ درصد گرانتر شد.

دیروز شنبه یک بهمن ۱۴۰۱ قیمت سکه امامی سقف جدیدی زد و با ۹۰۰ هزار تومان افزایش قیمت به کانال ۲۵ میلیون تومانی نزدیک شد. سکه امامی در لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۲۴ میلیون و ۵۴۶ هزار تومان معامله شد.

سکه بهار آزادی امروز رکورددار افزایش قیمت بود. این قطعه از سکه بیش از یک میلیون تومان گران شد و به قیمت ۲۳ میلیون و ۱۹۸ هزار تومان رسید.

نیم سکه ۷۰۰ هزار تومان گران شد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و ربع سکه با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت، با نرخ ۱۰ میلیون تومان در بازار معامله شد. سکه گرمی بدون تغییر، با قیمت ۵ میلیون تومان معامله شد.

قیمت طلا نیز روند افزایشی به خود گرفت. امروز هر مثقال طلا با نزدیک به ۱۲۵ هزار تومان افزایش قیمت به کانال ۹ میلیون تومانی نزدیک شد. این مقدار طلا ۸ میلیون و ۹۲۸ هزار تومان در بازار معامله شد.

هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۲۷ هزار تومان گران‌ شد و با قیمت ۲ میلیون و ۶۰ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای دست دوم به قیمت ۲ میلیون و ۳۳ هزار تومان رسید.

مردم توان خرید طلا ندارند

در همین راستا عبادالله محمدولی کارشناس بازار طلا و سکه به نزدیک شدن ماه‌های پایانی سال، تسویه‌ حساب‌ برخی شرکت‌ها و افزایش مقدار نقدینگی اشاره کرد و به تجارت‌نیوز گفت:«در روزهای انتهایی سال ۱۴۰۱ شاهد تلاطم‌های زیادی در قیمت انس جهانی طلا هستیم. همچنین ذخیره طلا در کشورها و بالا رفتن حجم تقاضا عاملی برای گرانی این فلز زرد است.»

او با اشاره به اینکه در بازار طلا تقاضا بیشتر از عرضه است گفت: «در چنین مواقعی باید بازار از سوی بانک مرکزی کنترل شود تا شاهد اوج‌گیری قیمت‌ها نباشیم.این در حالی است که رشد تقاضا باعث افت ارزش پول ملی می‌شود و در نتیجه مردم بیشتر تمایل دارند پول خود را تبدیل به کالاهای دیگر کنند تا از نوسانات قیمتی سود ببرند. به همین منظور افزایش قیمت طلا و سکه باعث شده، تا عده زیادی از مردم تمایل به خرید طلا و سکه داشته باشند.»

با وجود اظهارنظر برخی کارشناسان، اما بررسی میدانی از بازار طلا و سکه نشان می‌دهد بازار فلز زرد متاثر از خرید مردم نیست و در واقع مردم عادی توانایی خرید از این بازار را ندارند.

آنچه در بازار معامله‌ می‌شود حجم‌های بالا، توسط خریداران خاص است. کمااینکه باید در نظر داشت در روزهای گذشته برخی کارشناسان به تبدیل نقدینگی از سوی برخی سرمایه‌داران به طلا و ارز برای خروج از کشور اشاره کرده بودند.

منبع: تجارت نیوز
آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه