قیمت مسکن | قیمت مسکن افزایش

قیمت مسکن باز هم گران شد و با افزایش ۲.۹ درصدی در آذر به میانگین ۴۸ میلیون تومانی رسید و حجم معاملات هم ۲۷ درصد رشد کرد!

کدخبر : 8307
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت مسکن براساس شاخص های مختلفی مثل سال ساخت محله نوع ملک براورد می شود. قیمت مسکن در تهران رشد قابل توجه و سرسام اوری را تجربه کرده است. در چند سال گذشته قیمت مسکن نوسانات زیادی داشته است .در گزارش زیر قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران را بررسی می کنیم.

قیمت مسکن باز هم گران شد و با افزایش ۲.۹ درصدی در آذر به میانگین ۴۸ میلیون تومانی رسید و حجم معاملات هم ۲۷ درصد رشد کرد!

طبق آمار بانک مرکزی، تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده تهران در آذر به 10.2 هزار واحد رسید که نسبت به آبان 27.2 و ماه مشابه سال گذشته 4.7 درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع هم با افزایش 2.9 درصدی به 48 میلیون تومان رسید.

بررسی جزئی تر هم نشان می‌دهد از مجموع 10.2 معامله، واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 29 درصدی بیشترین سهم را اختصاص داده اند. با این وجود این سهم در مقایسه با آذر سال گذشته 4.2 درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر بیشتر در گروه‌های 11 تا 15 سال و بیش از 20 سال ساخت افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده نیز حاکی از آن است که در بین مناطق 22 گانه تهران، منطقه 5 با سهم 15 درصدی از کل معاملات بیشترین قراردادهای مبایعه‌نامه را اختصاص داده است. مناطق 10 و 2 نیز با سهم 9.4 و 9.3 درصدی در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده با 94.41 میلیون تومان برای منطقه یک و کمترین متوسط قیمت با 24.49 میلیون تومان برای منطقه 18 بود. همچنین در آذر 1401 شاخص کرایه مسکن اجاری در تهران و کل مناطق شهری به ترتیب نسبت به ماه گذشته از آن 2.5 و 3درصد افزایش یافته است.

درحالی که هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن سال جاری، حدود یک هفته قبل ۱۰۸ هزار تومان قیمت داشت، اکنون قیمت این اوراق به بیش از ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن حاکی از آن است که هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در فروردین سال گذشته ۱۲۴ هزار و ۱۰۰ تومان، در اردیبهشت ماه ۱۲۰ هزار و ۷۰۰ و تومان در خرداد ماه نیز ۱۲۴ هزار و ۱۰۰تومان قیمت دارد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر سال گذشته ۱۲۱ هزار و ۴۰۰ تومان، در مرداد سال گذشته ۱۲۰ هزار تومان و در شهریور سال گذشته۱۲۰ هزار و۳۰۰ تومان داد و ستد می‌شود.

این اوراق در ماه مهر سال گذشته ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان، در آبان‌ماه ۱۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان و آذرماه ۱۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشتند.

اوراق تسهیلات مسکن در دی‌ و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های ۱۲۰ هزار تومان و ۱۲۰ هزار و ۶۰۰ تومان معامله می‌شود. این اوراق در سال جاری ۱۲۰ هزار و ۱۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس همین قیمت نوشته شده است.

 قیمت اوراق برای مجردها و متأهل‌های تهرانی

بر این اساس، مجردهای ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۲۰ هزار و ۱۰۰ تومانی، ۴۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان می‌شود.

همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۱۹ میلیون و ۲۱۶ هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۶۷ میلیون و ۲۵۶ هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۹۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۱۹ میلیون و۲۱۶ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۱۵ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجردها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است و با توجه به اینکه مجردها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهرها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجردها باید ۳۸ میلیون و ۴۳۲ و و متاهل‌ها نیز باید ۷۶ میلیون و ۸۶۴ هزار تومان پرداخت کنند.

منبع: ایسنا

منصور استادی با اشاره به بافت‌های ناکارآمد کشور اظهارکرد: براساس آخرین مطالعات مصوب، بالغ بر ۱۶۶ هزار هکتار بافت‌های ناکارآمد در قالب بافت‌های فرسوده، سکونت‌های غیررسمی و بافت‌های تاریخی در کشور وجود دارد که بالغ بر ۲۰ میلیون نفر جمعیت در این بافت‌ها ساکن هستند.

مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور تصریح کرد: رویداد بم بهانه‌ای بود تا همراه "سرکار خانم جوشایی" سفیر بم در استان مرکزی حضور پیدا کنیم و زنگ خطری را به صدا درآوریم که اتفاقی که در بم افتاد در سایر شهرهای کشور رخ ندهد همچنین در سطح شهرهای کشور در حوزه نوسازی بافت‌های فرسوده و ضرورت نوسازی بافت‌های فرسوده این نشست تشکیل شد.

وام ۴۰۰ و ۴۵۰ میلیون تومانی برای نوسازی بافت فرسوده

مدیرکل دفتر ستاد ملی بازآفرینی شهری کشور بیان کرد: در کنار آیین‌نامه‌ها تسهیلات بانکی ارائه می‌شود، در تهران ۴۵۰ میلیون تومان، کلان‌شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات ارائه می‌شود که ۱۵۰ تومان این تسهیلات صفر درصد و مابقی ۱۸ درصد و بانک عامل آن بانک مسکن است همچنین در کنار آن ساکنان این محدوده‌ها می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن نیز استفاده کنند.

استادی بیان کرد: خوشبختانه در دولت سیزدهم ظرفیت‌های قانونی بسیار خوبی فراهم شده از جمله ظرفیت‌ها آیین نامه اجرایی بند "د" است که ازمحل مالیات بر ارزش افزوده برای تامین خدمات در سکونت‌های غیررسمی استفاده کنیم که آیین نامه اجرایی آن ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: همچنین آیین نامه اجرایی بند "ک" تبصره قانون بودجه سال ۱۴۰۱ برای متصرفانی که قبل از سال ۹۴ ابنیه مسکونی ایجاد کردند و در حال بهره‌برداری است بر اساس شرایط و ضوابط آیین نامه اجرایی ابلاغ شده به استان‌ها، می‌توان سند رسمی صادر کرد تا بانک‌پذیر شوند و بتوانند از تسهیلات بانک استفاده کنند و نوسازی مسکن داشته باشیم.

استادی خاطرنشان کرد: اخیرا شورای شهرسازی بسته کالبدی تشویقی را مصوب کرده که در چهار دسته در حوزه نوسازی در مقیاس بلوکی، محورهای اصلی، عمق بافت و پلاک‌هایی که قابل تجمیع نیستند بنابر شرایط از یک طبقه شویقی تا دو طبقه تشویقی یا بحث‌هایی در حوزه محاسبه تراکم و پارکینگ دراین محدوده‌ها لحاظ شده و سازندگان می‌توانند استفاده کنند و بهره‌مند شوند.

منبع: تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه