وام بازنشستگان | شرایط وام بازنشستگان

وام بازنشستگان 15 میلیونی و کم بهره | واریز وام بازنشستگان ضروری به حساب این افراد

در آذر ماه نوبت چهارم وام ضروری ۱۵ میلیون تومانی افراد بازنشستگان واجد شرایط به حساب آنها واریز می شود.

وام بازنشستگان  15 میلیونی و کم بهره | واریز وام بازنشستگان ضروری به حساب این افراد
کدخبر : 7133
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

وام بازنشستگان وضعیت ثابتی ندارد و شرایط و مولفه‌های مختلفی بر آن تأثیرگذار است. وام بازنشستگان همواره یکی از پر بحث ترین موضوعات مجلس محسوب میشود. وام بازنشستگان یکی از مطالبات قشر بازنشسته بوده در قالب وام ضروری، وام خرید جهیزیه و مواردی دیگر پرداخت می‌شود شرایط ضامن و بازپرداخت وام بازنشستگان متفاوت است. در ادامه جدیدترین اخبار از وام بازنشستگان را بخوانید.

به نقل از ایلنا، نوبت چهارم وام ضروری بازنشستگان در آذر ماه پرداخت می‌شود. تاکنون ۹۴ هزار نفر از بازنشستگان واجد شرایط طی سه نوبت وام ضروری ۱۵ میلیون تومانی را دریافت کرده‌اند.

بر اساس اعلام صندوق بازنشستگی کشوری کلا ۲۴۰ هزار نفر بازنشسته واجد شرایط دریافت وام هستند که تاکنون وام ۹۴ هزار نفر پرداخت شده و قرار است در آذر ماه نیز نوبت چهارم وام ضروری ۱۵ میلیون تومانی افراد واجد شرایط به حساب آنها واریز شود.

خبر مهم درباره زمان پرداخت وام ضروری بازنشستگان

بازنشستگان می‌گویند انتظار داریم پرداخت وام قبل از نیمه‌ی آذر باشد؛ مراحل دریافت را ساده کنند تا بازنشستگان واجد شرایط بتوانند وام ضروری را زودتر بگیرند.

به گفته‌ی فعالان صنفی بازنشستگان کشوری، پرداخت وام ضروری باید فوری باشد؛ چراکه بازنشسته‌ای که به آن نیاز دارد نباید و نمی‌تواند چندین هفته یا ماه در انتظار بماند.

وام بازنشستگان جنبه رسانه‌ای دارد

رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان اصفهان در ارتباط با وام بازنشستگان گفت: به‌طورمعمول منابع مالی برای پرداخت چنین وام‌هایی وجود ندارد و فقط جنبه رسانه‌ای و خبری دارد.

هاشمی اظهار کرد: به‌عنوان‌مثال در بیست‌وپنجم تیرماه امسال، سهمی حدود ۱۰ هزار وام برای بازنشستگان استان در نظر گرفته شد که دو هزار و ۳۵۰ سهم آن به بازنشستگان شهر اصفهان تعلق می‌گرفت.

وی خاطرنشان کرد: پس‌ازآن ثبت‌نام متقاضیان این وام انجام گرفت و اسامی وارد سایت گردید اما بیشتر از دو ماه پرداخت این وام به طول انجامید و بعدازآن هم، سهمیه‌ای برای وام بازنشستگان اختصاص داده نشده است.

رئیس هیئت مدیره کانون بازنشستگان اصفهان تأکید کرد: بیش از ۶۵ درصد از حقوق‌بگیران تأمین اجتماعی، حداقل بگیر یا زیر حداقل بگیر با کمتر از ۱۰ سال سابقه کار هستند که به دلیل تورم و گرانی‌های ناشی از حذف ارز دولتی در فشار معیشتی زیادی قرار گرفته و حلاوت افزایش نرخ حقوق خود را حس نکرده‌اند.

فیش حقوقی بازنشستگان کشوری از دیروز در سایت صندوق بازنشستگی کشوری بارگذاری شده است، اما بسیاری از بازنشستگان همچنان به دنبال احکام جدید خود هستند.

فعالان صنفی بازنشستگان می‌گویند: احتمالا احکام جدید بازنشستگان براساس ترمیم حقوق صورت گرفته تا پایان امروز بر روی سامانه صندوق بازنشستگی کشوری بارگذاری می‌شود.

پرداخت مستمری این گروه از بازنشستگان از دیروز آغاز شده است؛ بازنشستگان کشوری مستمری ترمیم یافته‌ی آبان را به اضافه‌ی مابه‌التفاوت مهر دریافت کرده‌اند؛ مستمری این بازنشستگان از مهر حداقل ده درصد افزایش یافته است.

منبع: ایلنا

پرداخت حقوق آبان ماه به همراه معوقه مهرماه  بیش از یک میلیون و ۵۷۰ هزار بازنشسته و وظیفه بگیر صندوق بازنشستگی کشوری از لحظاتی پیش با ارسال پیامک از سوی بانک صادرات آغاز شد.

این بازنشستگان مشمول افزایش ده درصدی حقوق شده‌اند و در آبان، مابه‌التفاوت آبان را دریافت خواهند کرد.

باقری نژاد مدیر صندوق بارنشستگی کشوری خراسان جنوبی گفت: بنابر گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور مابه‌التفاوت حقوق مهر بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری نیز همراه با حقوق آبان در حال پرداخت است.

او افزود: حقوق مشمولین جزء (۲) بند (الف) تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، مبلغ ۹۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

باقری نژاد بیان کرد: علاوه بر مبلغ افزایش مندرج در بند (۱ -۲) ماده واحده قانون مزبور، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، ۵ درصد نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری خراسان جنوبی عنوان کرد: همچنین کمک هزینه اولاد و عائله مندی نیز به ترتیب ۱۰۰ درصد و ۵۰ درصد افزایش یافته است.

برقراری تعهدات بلندمدت ازجمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از مهم‌ترین خدمات و حمایت‌های بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی است که بیمه‌شدگان و بازماندگان واجد شرایط آنان می‌توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.

براساس این گزارش، مجتبی طهماسبی سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی در تشریح مقررات و ضوابط برقراری تعهدات بلندمدت این سازمان گفت: بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی در صورت احراز شرایط عام بازنشستگی، می‌توانند درخواست بازنشستگی خود را از طریق سامانه خدمات غیرحضوری به نشانی es.tamin.ir ثبت و تمامی مراحل بازنشستگی خود را تا صدور حکم بازنشستگی، از همان طریق پیگیری کنند.

وی در تشریح انواع برقراری مستمری بازنشستگی گفت: سن۵۰ سالگی برای آقایان و سن ‌۴۵ سالگی برای خانم‌ها به شرط داشتن حداقل ۳۰ سال سابقۀ پرداخت حق بیمه، یکی از شرایط برقراری مستمری بازنشستگی است که مستمری بازنشستگی این دسته از افراد، با لحاظ متوسط دستمزد آخرین دو سال مبنای کسر حق بیمه محاسبه و پرداخت می‌شود.

طهماسبی همچنین گفت: داشتن ۶۰ سال برای آقایان و ۵۵ سال برای خانم‌ها و داشتن ۲۰سال سابقه‌ پرداخت حق بیمه، یکی دیگر از شرایط قانونی بازنشستگی محسوب می‌شود و بیمه‌شدگان واجد این شرایط می‌تواند با ۲۰‌ روز حقوق بازنشسته شوند که البته اگر مستمری استحقاقی این افراد کمتر از حداقل مزد کارگر عادی مصوب شورای عالی کار در سال برقراری مستمری باشد، با رعایت ماده ۱۱۱ قانون تأمین‌اجتماعی، میزان مستمری پرداختی آنان تا رقم مزبور افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: بیمه‌شده مرد در صورت داشتن ۶۰ سال تمام و بیمه‌شده زن با داشتن ۵۵ سال تمام، در صورت داشتن کمتر از ۲۰ سال سابقه بیمه‌پردازی نیز می‌تواند مشمول دریافت مستمری بازنشستگی شود با این تفاوت که حقوق بازنشستگی به این افراد متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه آنان خواهد بود، ضمن آنکه چنانچه بیمه‌شده بعد از احراز این شرایط سنی، کمتر از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می تواند با پرداخت حق بیمه مربوط به مدت کسری سابقه تا ۱۰ سال از مزایای این نوع بازنشستگی بهره مند گردد.

سرپرست اداره‌کل مستمری‌های سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد بازنشستگی زنان کارگر با ۲۰ سال سابقه بیمه نیز گفت: خانم‌هایی که در مشاغل کارگری اشتغال به کار دارند، با ۲۰ سال سابقۀ کاری و دارا بودن ۴۲ سال سن نیز مشمول حقوق بازنشستگی شده و می‌توانند با ۲۰روز حقوق بازنشسته شوند. همچنین همه بیمه‌شدگانی که دارای ۳۵ سال سابقۀ پرداخت حق بیمه هستند، بدون هیچ گونه محدودیت سنی، می‌توانند بازنشسته شده و حقوق بازنشستگی دریافت نمایند.

طهماسبی در مورد شرایط برقراری مستمری ازکارافتادگی گفت: بیمه‌شده‌ای که بنا بر نظر کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین‌اجتماعی، در اثر حادثه ناشی ازکار، ازکارافتاده کلی، ازکارافتاده جزیی یا مشمول دریافت غرامت مقطوع شناخته شود، بدون در نظرگرفتن مدت پرداخت حق بیمه و بیمه‌شده‌ای که ظرف ده سال قبل از وقوع حادثه غیرناشی از کار یا ابتلا به بیماری، حداقل حق بیمه یک سال کار را متضمن حق بیمه نود روز کار ظرف یک سال قبل از وقوع حادثه یا بیماری منجر به ازکارافتادگی پرداخته باشد، در صورت ازکارافتادگی کلی، حسب مورد، استحقاق دریافت تعهدات قانونی متناسب با آن را خواهد داشت. افراد واجد این شرایط، می‌توانند از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی به نشانی es.tamin.ir منوی مستمری‌بگیران‌/ مستمری ازکارافتادگی، درخواست برقراری مستمری ازکارافتادگی خود را به‌صورت غیرحضوری ثبت و پیگیری کنند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان تأمین‌اجتماعی، وی همچنین در تشریح مقررات برقراری مستمری بازماندگان افزود: کلیه بازماندگان واجد شرایط مستمری‌بگیران ازکارافتاده کلی، بازنشسته یا بیمه‌شدگان متوفی، در صورت احراز شرایط مقرر در اصلاحیه بند ۳ ماده ۸۰ قانون تامین اجتماعی و تبصره های ذیل آن شامل دارا بودن یک سال سابقه در ده سال آخر که حداقل ۹۰ روز آن در آخرین سال حیات باشد یا دارابودن ۲۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه پیش از فوت؛ از مستمری و سایر مزایای جنبی مستمری‌بگیران، بهره‌مند می شوند.

همچنین در صورتی که بیمه شده متوفی دارای بیش از یک سال سابقه پرداخت حق بیمه باشد، لیکن به نحوی حائز شرایط مقرر در قانون مذکور نشود، بازماندگان وی متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه از مستمری، بهره‌مند خواهند شد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: