وام مسکن | وام مسکن ملی

پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی آغاز شد.

کدخبر : 6745
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

وام مسکن یکی از تسهیلات پرطرفدار بانک ها به شمار می آید، زیرا وام مسکن به منظور کمک هزینه برای خرید خانه به جوانان اعطا میشود. وام مسکن برای جوانان و زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند کمک بزرگی است. وام مسکن امسال تا  سقف 200 میلیون تومان هم از سمت بانک ها ارائه شده است.  وام مسکن در سال 1401 با سود 4 درصد تصویب و به متقاضیان داده میشود. در ادامه به جزئیات وام مسکن می پردازیم.

آبان پارسال شورای عالی مسکن، افزایش سقف وام مسکن روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان را مصوب کرد.

اما اجرای این وام، تاکنون اجرایی نشده بود.

قرار بود سازمان برنامه و بودجه نامه مربوط به ۱۸ درصد سود مابه التفاوت وام ۲۰۰ میلیون تومانی را به بانک مرکزی بدهد تا پرداخت وام آغاز شود که محقق نشد بود.

دلایل دیگر تاخیر از طرف سازمان برنامه و بودجه، بار مالی سنگین و تورمی بودن آن اعلام می‌شد.

۵۶ هزار واحد مسکن روستایی در استان در نوبت نوسازی ست.

سهم امسال استان در طرح مقاوم سازی و نوسازی مسکن، چهار هزار واحد است.

کشاورز معاون مسکن روستایی بنیاد مسکن  گفت: پرداخت این وام از طریق بانک‌های سپه، تجارت، کشاورزی و پست بانک شروع شده است.

کشاورز افزود: حذف ضمانت‌های زنجیره‌ای سه نفره و تاکید بر داشتن سند ملکی برای مسکن روستایی از جمله مواردی است که دریافت وام را برای متقاضی سخت کرده است.

وی اضافه کرد: مشکلات در این زمینه به دولت مکاتبه شده و منتظر ابلاغ مصوبات جدید هستیم، اما فعلا کسانی که دارای ضامن و یا سند هستند می‌توانند برای دریافت وام درخواست دهند.

علی عسکری اظهار کرد: با کمک و مساعدت دولت، از ۴ هزار سهمیه واحد احداثی از محل اعطای تسهیلات بهسازی مسکن روستایی در استان مرکزی، ۷۰۰ فقره به بانک های عامل ابلاغ شده و این بدان معناست که عملیات اجرایی این واحدهای مسکونی می تواند به سرعت آغاز شود و معرفی به بانک ها صورت گیرد.

وی افزود: ۹ بانک عامل دولتی در این طرح فعال هستند که اعتبارات بانک های تجارت، پست بانک و سپه ابلاغ شده و برای مابقی بانک ها طی روزهای آینده عملیات ابلاغ و توزیع اعتبارات انجام می شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: متقاضیان در روستاهای استان مرکزی می توانند با مراجعه به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان های تابعه درخواست خود را ارائه و تشکیل پرونده را انجام دهند.

عسکری ادامه داد: افرادی که تحت نظر این نهاد از ۲۵ آبان سال ۱۴۰۰ به بعد اقدام به ساخت مسکن داشته و واحدهای نیمه کاره دارند و منتظر تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی بوده اند، از تسهیلات مکمل استفاده می کنند به طوری که تسهیلات ۱۰۰ میلیونی خود را تسویه کرده و برای تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی معرفی می شوند و افرادی که تسهیلات دریافت نکرده اند نیز از این تسهیلات برخودار خواهند شد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های این تسهیلات و هدف اصلی آن، احیای بافت های فرسوده در روستاهاست، گفت: در روستای آهنگران علاوه بر سایر نقاطی که در کشور دچار سیل شدند، از محل اعتباراتی جداگانه، تسهیلات و اعتبارات اعلام می شود. در حال حاضر عملیات اجرایی واحدهاس مسکونی در این روستا به کمک کمیته امداد، بهزیستی، بنیادشهید و بسیج سازندگی آغاز شده و پیشرفت فیزیکی دارد که با اعطای تسهیلات از محل سوانح می توان سرعت بیشتری به احیای و بازسازی این روستا داد.

منبع: ایسنا

برای گرفتن وام مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

در زمان حاضر متقاضیان تهرانی می‌توانند وام خرید ۴۸۰ میلیون زوجین را دریافت کنند. ۸۰ میلیون تومان از این وام جعاله است.

بر این اساس برای دریافت این وام متقاضیان باید ۲ برابر رقم وام اوراق حق تقدم خریداری کنند. به‌عبارت دیگر برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی لازم است ۹۶۰ برگه اوارق خریداری شود.

هزینه خرید این اوراق حدود ۹۶ میلیون تومان خواهد شد که با کسر آن از وام ۴۸۰ میلیونی ۳۸۴ میلیون تومان وام خرید مسکن برای متقاضی می‌ماند. مبلغی که در شرایط کنونی بازار مسکن کمک چندانی به تقویت قدرت خرید متقاضی نمی‌کند.

با وام مسکن می‌توانیم خانه چند متری بخریم؟

قیمت تسه چقدر تغییر کرد؟

بررسی معاملات فرابورس نشان می‌دهد قیمت تسه ۰۰۰۳ (خرداد ۱۴۰۰) حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

قیمت اوراق حق تقدم بهمن ۱۴۰۰ حدود ۹۹ هزار تومان، تسه شهریور ۱۴۰۰ بالغ ۱۰۵ هزار تومان و تسه آذرماه سال ۹۹ حدود ۹۹ هزار تومان است. تسه آبان‌ماه سال ۹۹ بالغ بر ۹۹۵۰۰ تومان، تسه تیرماه ۱۴۰۰ (تسه ۰۰۰۴) حدود ۱۰۰ هزار تومان و قیمت اوراق حق تقدم مرداد ۱۴۰۰ (۰۰۰۵) حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

گزارش‌های میدانی بازار مسکن نشان می‌دهد که بسیاری به دلیل اجاره‌های بالا، مجبور به نقل مکان از مناطق شمالی به مناطق متوسط یا حتی مناطق جنوبی شده‌اند.

بررسی‌ها و اظهارات واسطه‌های معاملات ملکی نیز حاکی از آن است که پاییز امسال تقاضا برای اجاره واحدهای مسکونی با عمر بنای بالاتر میان جست‌وجوگرها و متقاضیان این بازار افزایش یافته است.

بنا به این گزارش، در حال حاضر سطح اجاره‌بهای واحدهای مسن‌تر (واحدهای با عمربنای ۱۵ سال به بالا)، نسبت به آپارتمان‌های نوساز و کم‌سن و سال بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر است. علاوه بر بالاتر بودن عمر این بناها، از آنجا که بخش زیادی از این واحدها فاقد یک یا چند امکانات واحدهای با عمربنای کمتر نظیر پارکینگ، آسانسور و... هستند، سطح اجاره‌بهای آنها با اجاره واحدهای دیگر فاصله دارد.

قیمت اجاره چقدر بالا رفت؟

اظهارات و راه‌حل رستم قاسمی درباره وضعیت اجاره‌بها در حالی است که گزارش اخیر بانک مرکزی نشان می‌دهد که شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در مهرماه سال ۱۴۰۱ رشد به‌ترتیب معادل ۴۰.۹ و ۴۶.۸ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

البته رشد ماهانه شاخص مزبور در مهرماه در شهر تهران و کل مناطق شهری یکسان و معادل ۷ درصد بوده است.

خوسته مستاجران تغییر کرد

در این‌میان، گزارش‌های میدانی بازار مسکن نشان می‌دهد که بسیاری به دلیل اجاره‌های بالا، مجبور به نقل مکان از مناطق شمالی به مناطق متوسط یا حتی مناطق جنوبی شده‌اند.

بررسی‌ها و اظهارات واسطه‌های معاملات ملکی نیز حاکی از آن است که پاییز امسال تقاضا برای اجاره واحدهای مسکونی با عمر بنای بالاتر میان جست‌وجوگرها و متقاضیان این بازار افزایش یافته است.

بنا به این گزارش، در حال حاضر سطح اجاره‌بهای واحدهای مسن‌تر (واحدهای با عمربنای ۱۵ سال به بالا)، نسبت به آپارتمان‌های نوساز و کم‌سن و سال بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر است. علاوه بر بالاتر بودن عمر این بناها، از آنجا که بخش زیادی از این واحدها فاقد یک یا چند امکانات واحدهای با عمربنای کمتر نظیر پارکینگ، آسانسور و... هستند، سطح اجاره‌بهای آنها با اجاره واحدهای دیگر فاصله دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه