نهضت ملی مسکن | ثبت نام نهضت ملی مسکن

بر اساس وعده‌های دولت قرار است در طول چهارسال ریاست جمهوری رئیسی، سالانه یک میلیون واحد آپارتمان ساخته شود. پیش از این وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود تا پایان شهریورماه امسال ۱۰۰هزار واحد نهضت ملی مسکن به متقاضیان تحویل داده می‌شود. علاوه بر این افزایش قیمت این واحدها در روزهای اخیر، با ریزش متقاضیان رو به رو شد. حال با توجه به اوضاع تورم کشور و افزایش افسارگسیخته قیمت مصالح ساختمانی تا چه حد می‌توان به تحقق این اتفاق امیدوار بود؟

کدخبر : 4345
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

طرح نهضت ملی مسکن از سوی دولت برای حمایت مستاجران و افراد ضعیف جامعه که توان خرید خانه را ندارند برنامه ریزی و اجرا شد. باثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن شانس این را میتوان داشت که صاحب یکی از خانه های این طرح شد. ظرفیت سازی برای ثبت نام جدید نهضت ملی مسکن در کشور ایجاد شده است. ظرفیت سازی طرح نهضت ملی مسکن برای شهرهای جدید تهران هم ایجاد شده است. در ادامه می توانید آخرین خبر از در مورد نهضت ملی مسکن را بخوانید.  

نهضت ملی مسکن

نهضت ملی مسکن یکی از طرح‌های مهم دولت سیزدهم به حساب می‌آید که ابتدا تاکنون با چالش‌ها و ایراداتی مواجه بود. کارشناسان معتقدند افزایش قیمت واحدهای ملی مسکن باعث کاهش متقاضیان شده است. بر این اساس این احتمال وجود دارد که مسکن ملی به سرنوشت مسکن مهر دچار شود؟

افزایش قیمت مسکن در طرح نهضت ملی مسکن

نهضت ملی مسکن یا طرح جهش تولید مسکن، یکی از طرح‌های دولت سیزدهم جهت خانه‌دار شدن اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه است. این طرح سال گذشته به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده شد.

بر اساس وعده‌های دولت قرار است در طول چهارسال ریاست جمهوری رئیسی، سالانه یک میلیون واحد آپارتمان ساخته شود. پیش از این وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده بود تا پایان شهریورماه امسال ۱۰۰هزار واحد نهضت ملی مسکن به متقاضیان تحویل داده می‌شود. علاوه بر این افزایش قیمت این واحدها در روزهای اخیر، با ریزش متقاضیان رو به رو شد. حال با توجه به اوضاع تورم کشور و افزایش افسارگسیخته قیمت مصالح ساختمانی تا چه حد می‌توان به تحقق این اتفاق امیدوار بود؟

به تحقق طرح نهضت ملی مسکن امیدوار باشیم؟

فرشید ایلاتی، کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: دولت با در پیش گرفتن برخی از سیاست‌های اصلاحی در تلاش است تا این هدف را محقق کند. از جمله این سیاست‌ها واگذاری زمین به متقاضیان است؛ تا مردم بتوانند به تدریج در زمین‌ها به ساخت و ساز بپردازند. اگر این مساله پیگیری شود، احتمالا دولت بتواند این طرح را به تحقق برساند.

او اشاره کرد: در حال حاضر برخی اراضی که دولت به تعدادی از دستگاه‌های اجرایی واگذار کرده است بلااستفاده هستند. برای مثال ۷۰درصد از اراضی دانشگاه آزاد در شهرهای مختلف کشور خالی و بلااستفاده است. اگر این زمین‌های مازاد مشابه وارد چرخه ساخت و ساز نهضت ملی شود، دولت می‌تواند در زمین‌های مرغوب و چه بسا در بهترین نقاط شهر، این طرح را اجرا کند.

عدم استفاده از ظرفیت انبوه‌سازان

این کارشناس در پاسخ به این سوال که چرا دولت در این فرآیند از انبوه‌سازان به خوبی استفاده نکرد؛ گفت: دولت برای دستیابی به این هدف چاره‌ای ندارد جز اینکه از ظرفیت انبوه‌سازان استفاده کند زیرا توانایی و پتانسیل ایجاد شرکت‌های ساخت و ساز را ندارد.

ریزش متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن با افزایش قیمت

ایلاتی در خصوص افزایش قیمت واحدهای ملی مسکن گفت: قطعا افزایش قیمت‌ها می‌تواند موجب ریزش متقاضیان شود.

وی افزود: اگر دولت بتواند مساله تامین مالی زنجیره‌ای و تسهیلات را به درستی مدیریت کند احتمالا در پروژه‌های نهضت ملی، قیمت مصالح ساختمانی تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

نهضت ملی مسکن به سرنوشت مسکن مهر دچار می‌شود؟

این کارشناس حوزه مسکن در پایان گفت: در این مساله هیچ احتمالی دور از ذهن نیست. اما ابعاد این پروژه نسبت به پروژه مسکن مهر بزرگ‌تر است.

او بیان کرد: دولت باید از نقاط مثبت و منفی آن پروژه درس بگیرد و تیم مدیریتی منسجمی را در راستای تحقق این طرح تشکیل دهد.

ساخت واحدی های شهری نهضت ملی مسکن

حمیدرضا سهرابی در خصوص عملکرد آن بنیاد در اجرای طرح نهضت ملی مسکن اعلام کرد: طبق آمار تاکنون معادل ۲۵۰ هزار واحد زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن که برخی کاربری مسکونی دارند و برخی نیز در مراحل الحاق به محدوده و تغییر کاربری هستند به بنیاد مسکن معرفی شده است.

معاون مسکن شهری بنیاد مسکن ادامه داد: معادل ۹۹ هزار و ۶۹۳ واحد نیز پروژه توسط بنیاد مسکن تعریف شده و در مراحل مختلف کار قرار دارند و ۷۹ هزار و ۲۸۳ واحد مسکونی نیز در مراحل اجرای ساخت قرار دارند.

سهرابی توضیح داد: برخی از پروژه‌ها ۱۰۰ درصد و برخی نیز ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که به عنوان پروژه‌های افتتاحی به وزارت راه و شهرسازی برای افتتاح و بهره‌برداری اعلام شده است. اما با توجه به اینکه همواره پروژه‌هایی برای احداث به واحدهای در حال اجرا افزوده می‌شوند میانگین پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها حدود ۲۰ درصد است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۲۷ هزار واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در مرحله اسکلت، حدود ۳۱ هزار واحد در مرحله اتمام فونداسیون، ۱۰ هزار واحد در مرحله سفت‌کاری قرار دارند که امیدواریم تا پایان سال به رقمی که بنیاد مسکن تعهد کرده است در صورت تامین زمین و مشارکت مردم برسیم.

سهرابی یادآور شد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تعهد کرده تا در اجرای طرح نهضت ملی مسکن سالانه ۲۰۰ هزار واحد را وارد فاز اجرا کند که این کار در صورت تامین زمین مناسب و مشارکت مردم میسر خواهد شد.

وی تصریح کرد: بنیاد مسکن آمادگی دارد تا در مناطقی زمین و متقاضی موثر داشته باشد کار ساخت را آغاز کند. در اراضی که متقاضی وجود ندارد بنیاد مسکن روی ساخت اصراری ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه