قیمت گوشت | قیمت گوشت افزایش

قیمت گوشت ریزش کرد | کاهش قیمت گوشت ادامه دار است

قیمت انواع گوشت قرمز امروز چهارشنبه ۲۶ مرداد نسبت به روز گذشته تغییر چندانی نداشته است. هر کیلو راسته با استخوان گوسفندی چند؟

قیمت گوشت ریزش کرد | کاهش قیمت گوشت ادامه دار است
کدخبر : 4053
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت گوشت هم مانند سایر اقلام خوراکی با افزایش همراه بوده است. نوسانات زیادی برای قیمت گوشت وجود دارد. در اوایل سال بود که با افزایش قیمت گوشت، دولت اقدام به راه اندازی مراکز عرضه گوشت دولتی کرد. در این مراکز، قیمت گوشت با نرخ مصوب به فروش می رسد. قیمت گوشت روزانه از طریق سایت گشتنی نیوز اعلام می شود که در ادامه خبر می توانید از انواع آن مطلع شوید.

قیمت گوشت قرمز در ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ به شرح زیر است (قیمت‌ها به تومان از سایت تحلیل بازار):

راسته با استخوان گوسفندی

۱۶۹,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۸,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۶۲,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۸۶,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۷,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۷,۰۰۰

گردن گوساله

۱۳۲,۰۰۰

قلم گوساله

۱۶,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۳۱,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۵.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۹,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۵۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۴۹,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۸۵,۰۰۰

تقاضا خرید گوشت همچنان پایین است

دنیای‌اقتصاد نوشت، فروش انواع گوشت قرمز در طول سال‌اخیر کاهش محسوسی داشته است. فعالان بازار چند دلیل را برای این اتفاق عنوان می‌کنند که ناهمخوانی قیمت فروش با میزان قدرت خرید مصرف‌کننده مهم‌ترین آن است.

در همین حال رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران می‌گوید با توجه به شرایط عرضه، نرخ دام نسبت به ایام قبل از محرم تغییری ندارد و هر کیلو شقه گوسفندی حداکثر ۱۸۰‌هزار‌تومان است. علی‌اصغر ملکی گفت: «هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون‌دنبه با نرخ ۱۶۰ تا ۱۶۵‌هزار ‌تومان به مغازه‌دار و با احتساب حداکثر ۱۰‌درصد سود ۱۸۰‌هزار‌ تومان به مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده عرضه می‌شود.‌»

به گفته وی، طبق روال همه‌ساله در فصل گرما تقاضا برای خرید گوشت زیاد نیست که با پایان‌یافتن گرمای هوا پیش‌بینی می‌شود مصرف افزایش یابد، اما بازهم این موضوع به قدرت خرید مردم بستگی دارد.

ملکی در ادامه با بیان اینکه تولید گوشت در کشور در شرایط مناسبی قرار دارد اضافه کرد: «نرخ کنونی هرکیلو دام نر در میادین ۷۵ تا ۸۰‌هزار‌ تومان و دام ماده‌۶۵ تا ۷۰‌هزار‌تومان است و به سبب شرایط مساعد عرضه مشکلی نداریم.‌»

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان گوشت گوسفندی تهران با هشدار در مورد شرایط نامناسب دامداران گفت: «با توجه به گرانی نهاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دامی، دامداران توان نگهداری دام‌هایشان را ندارند و به همین خاطر مجبور به عرضه و کشتار دام با وزن پایین و خارج از استاندارد هستند که استمرار این روند عواقب خوبی ندارد، لذا صادرات دام تا حدی می‌تواند به افزایش توان دامدار برای نگهداری تا وزن استاندارد کمک کند، اما این موضوع بر بازار داخل هم بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌تاثیر نیست.‌»

بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌های میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد که شقه گوسفندی با نرخ ۱۸۰ تا ۲۲۰‌هزار‌تومان عرضه می‌شود که بسیاری از فعالان بازار از افزایش مجدد نرخ همزمان با آزادسازی صادرات خبر می‌دهند، این درحالی است که اتحادیه دام سبک اذعان می‌کند که گرانی گوشت همزمان با موضوع آزادسازی دام بهانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بیش نیست؛ چراکه مازاد دام به حدی بالاست که نباید این امر بر بازار داخل اثر بگذارد.

بنابر آمار اعلامی تشکل‌ها و اتحادیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تولیدی سرانه مصرف گوشت قرمز به کمتر از ۶ کیلوگرم رسیده است که رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی می‌گوید آماری در این‌باره نداریم، اما در شرایط کنونی بازار گوشت و دام شتاب‌زده نیست و در ایام محرم خریدها همانند سال‌گذشته نبود که همین امر موجب شد تا نرخ نسبت به قبل تفاوتی نداشته باشد.

معافیت مهم برای عرضه‌کنندگان

در همین حال سازمان امور مالیاتی از معافیت پرداخت عوارض و مالیات برای عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی خبر داد. موضوعی که می‌تواند بر روی میزان عرضه و تقاضا و همچنین افزایش سرانه مصرف تاثیر مثبت داشته باشد.

در بخشی از نامه سازمان امور مالیاتی آمده است: «به استناد جزء (۴-۵) بند‌الف ماده‌(۹) قانون مالیات ارزش‌افزوده مصوب سال‌۱۴۰۰، عرضه انواع گوشت و فرآورده‌های گوشتی (گوشت انواع دام‌های حلال، گوشت سبک و سنگین همانند ران، راسته، سردست، سینه و سایر قطعات بدن آنها از جمله دنبه) از پرداخت مالیات و عوارض معاف است.‌»

قیمت انواع گوشت قرمز در بیست و پنجم مرداد ۱۴۰۱ به شرح زیر است:

 

 

نام محصول

قیمت واحد کیلوگرم (تومان)

راسته با استخوان گوسفندی

۱۶۹,۰۰۰

ران کامل ممتاز گوسفندی

۱۷۸,۰۰۰

کف دست گوسفندی با ماهیچه

۱۶۲,۰۰۰

ران پاک کرده گوساله

۱۸۶,۰۰۰

سر دست پاک کرده گوساله

۱۶۷,۰۰۰

گردن گوسفندی

۱۳۵,۰۰۰

قلوگاه گوساله

۱۴۷,۰۰۰

گردن گوساله

۱۳۲,۰۰۰

قلم گوساله

۱۶,۰۰۰

سردست گوسفندی

۱۳۱,۰۰۰

ماهیچه گوساله

۱۶۵.۰۰۰

دمبالیچه گوسفندی

۸۹,۰۰۰

نیم شقه سردست گوسفند

۱۵۸.۰۰۰

شقه لاشه گوسفندی

۱۴۹,۰۰۰

نیم شقه ران گوسفندی

۱۸۵,۰۰۰

 

 

قیمت گوشت گوسفندی 

گوشت قرمز یکی از مهمترین و اصلی ترین مواد غذایی برای رشد و نیاز های بدن می باشد که مصرف مداوم آن توسط بسیاری از پزشکان در جهت تامین پروتئین بدن به تمام افراد جامعه توصیه می شود. گوشت قرمز منبع اصلی پروتئین می باشد و افراد می توانند با مصرف مرتب آن از سالم ترین بدن برخوردار باشند. در نظر داشته باشید که از میان گوشت های قرمز نیز گوشت گوسفندی بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد و جزء پرفروش ترین گوشت در سطح جامعه بوده که این امر نشان دهنده آن است که مردم در وعدهای خود استفاده از این محصول را در اولویت قرار داده اند.  البته امروزه یکی از مهمترین معضلات در استفاده از این محصول، قیمت گوشت گوسفندی می باشد. در ماه های اخیر شاهد افزایش بی رویه قیمت این محصول هستیم که در برخی از شهرها افزایش قیمت گوشت مرز دوبرابر را هم رد کرده است و این موضوع سبب شده تا بسیاری از افراد توان و قدرت خرید این محصول را نداشته باشند و بسیاری از خانوارها نیز میزان مصرف گوشت گوسفندی را کاهش دهند. شما می توانید با مراجعه به فروشگاه ها و قصابی به واقعیت این موضوع پی ببرید که مصرف و خرید گوشت گوسفندی بسیار کاهش یافته چرا که قیمت گوسفند زنده و گوشت گوسفندی به شکل باورنکردنی افزایش یافته است. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد عوامل موثر در تغییر قیمت گوشت و راه های مبارزه با افزایش قیمت این محصول توضیحات بیشتری را ارائه دهیم. 

علت تغییرات قیمت گوشت گوسفندی در ماه های اخیر  عوامل بسیار زیادی برای افزایش قیمت گوشت قرمز وجود دارد که هر کدام از این عوامل ریشه در داخل کشور داشته و این هموطنان خود می باشد که سبب افزایش قیمت این محصول شده است. از عوامل و علت تغییرات قیمت گوشت گوسفندی در ماه های اخیر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-      کاهش پرورش دام 

-         صادرات قاچاق راس دام های زنده از مرزهای کشور به خارج 

-         کاهش تمایل دامداران به عرضه دام های خود به بازار 

-         کم رنگ شدن نظارت مسئولین دولتی بر روی قیمت گذاری های گوشت قرمز 

-         انبار کردن گوشت قرمز توسط عرضه کنندگان که به دنبال افزایش قیمت گوشت هستند تا از طریق میخواهند عرضه در بازار کم شده و قیمت ها افزایش یابد و از این راه بتوانند سود بیشتری را به دست می آورند.  افزایش گوشت قرمز سر تیتر بسیاری از روزنامه ها و اخبار در ماه های اخیر شده است و بسیاری از مردم به شدت نگران افزایش بی رویه قیمت گوشت هستند. اگر دولت نتواند راه حلی را برای این موضوع بیابند بی شک مردم جامعه با مشکلات سلامتی بسیار مواجه خواهند شد.

صنعت دام‌داری امروز ایران تامین‌کننده‌ی اصلی گوشت در کشور است. شرکت‌های پروتئینی و دام‌داری زیادی در ایران با تکنولوژی پیشرفته و در نظر گرفتن نکات و مسائل بهداشتی، فعالیت می‌کنند. پویا پروتئین، مهیا پروتئین، کیمبال، بهین پروتئین، توکاسان، محسن و... از برترین نام‌های فعال در زمینه‌ی پرورش، تهیه و عرضه‌ی انواع گوشت گوسفند و بره هستند.

تفاوت گوشت گوسفند و گوشت گوساله چیست؟ 

حتما شما هم میدانید که گوشت قرمز یکی از نیاز های روزمره انسان می باشد که لازم است در برنامه غذای هفتگی حداقل چند بار گوشت قرمز مصرف شود. وجود مواد معدنی و ویتامین های مختلف در این گوشت سبب شده است تا نیاز بدن انسان به این نوع مواد غذایی بیشتر احساس شود. اما در این میان برخی افراد بیشتر تمایل به مصرف گوشت گوساله و برخی دیگر بیشتر سعی می کنند گوشت گوسفندی و بره مصرف کنند. این مورد با در نظر نگرفتن خواص و فواید صورت گرفته و به اصطلاح هر کسی ممکن است از این دو بیشتر از یکی خوششان بیاید.  مثلا برخی ممکن است از بو و طعم گوشت قرمز گوسفندی خوششان نیاید یا برخی دیگر بر عکس این دسته از افراد گوشت قرمز گوساله را نمی خورند. باید دقت داشته باشید که حتما فواید و معایب هر کدام از این دو نوع گوشت که ممکن است گوشت بره، گوسفند، بز، شتر، گوساله یا گاو باشد را بشناسید. زیرا به دلیل وجود برخی خواص در آنها شاید لازم باشد هر چند وقت یکبار از چیزی که خوشتان نمی آید استفاده کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: