ویروس ماربورگ، ویروس تازه شناسایی شده‌ای است که اکنون تا دو نفر در غنا قربانی این آن شده‌اند.

کدخبر : 3115
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

 ویروس ماربورگ، انسان را به بیماری بسیار خطرناکی که باعث تب خونریزی‌دهنده می‌شود مبتلا می‌کند. ویروس ماربورگ از همان خانواده ویروسی است که باعث بیماری ابولا می‌شود.

به نقل از روزیاتو، این بیماری تا حدودی کمتر از ابولا کشنده و نسبت مرگ‌ومیر آن بین ۲۴ تا ۸۸ درصد است. در سال ۱۹۶۷، دو شیوع بزرگ که به‌طور همزمان در شهرهای ماربورگ و فرانکفورت در آلمان و در بلگراد صربستان رخ داد، منجر به شناسایی اولیه این بیماری شد.

شیوع این بیماری با کار آزمایشگاهی با استفاده از میمون‌های سبز آفریقایی (Chlorocebus aethiops) وارد شده از اوگاندا همراه بود.

متعاقبا، شیوع و موارد پراکنده در آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا گزارش شده است. در سال ۲۰۰۸، دو مورد مستقل در مسافرانی گزارش شد که از غاری پر از خفاش در اوگاندا بازدید کرده بودند.

از زمان کشف این ویروس در شهر ماربورگ آلمان در سال ۱۹۶۷، ده‌ها مورد شیوع عمده ویروس ماربورگ وجود داشته است.

عفونت انسان با بیماری ویروس ماربورگ در ابتدا ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معادن یا غارهایی است که سکونتگاه خفاش هاست. این ویروس می تواند با تماس مستقیم از انسانی به انسان دیگر از طریق پوست زخمی یا غشاهای مخاطی با خون، ترشحات مخاطی و سایر مایعات بدن افراد آلوده با سطوح و مواد به عنوان مثال ملافه یا لباس منتقل شود.

طبق آخرین اخبار، دو نفر بر اثر ویروس ماربورگ در غنا، جان خود را از دست دادند. این اولین بار است که این ویروس در غنا شناسایی می شود و دومین شیوع این ویروس، در غرب آفریقا است. این دو مرد ۲۶ و ۵۱ ساله، علائمی از جمله اسهال، تب، تهوع و استفراغ را نشان دادند و پس از مرگ بیماریشان شناسایی شد.

طبق گفته کارشناسان بهداشت، تشخیص با تاخیر این بیماری، اغلب به این معنی است که افراد بیشتری در معرض این ویروس قرار گرفته‌اند و ممکن است موارد کشف‌نشده بیشتری وجود داشته باشد. مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی (WHO) در آفریقا، گفت: «ماربورگ به راحتی می تواند از کنترل خارج شود». بیش از ۹۰ نفر، از جمله کادر درمان و افراد در تماس با دو متوفی شناسایی شده اند و تحت شرایط ایزوله قرار گرفته اند، تا از انتشار ویروس ماربورگ جلوگیری شود.

این بیماری به طور ناگهانی و طی دو تا ۲۱ روز پس از عفونت شروع می شود و باعث تب بالا، سردرد شدید و درد عضلانی می شود. سازمان جهانی بهداشت می گوید: «اسهال شدید آبکی، درد و گرفتگی شکم، حالت تهوع و استفراغ می تواند از روز سوم شروع شود و به دنبال آن ممکن است بروز خونریزی شدید که شامل خونریزی از بینی، لثه و واژن می شود، بین روزهای پنجم تا هفتم اتفاق بیافتد. ویروس ماربورگ باعث می‌شود کسانی که به آن مبتلا می‌شوند، تا حد مرگ خونریزی کنند.

مقامات غنا به سرعت به شیوع احتمالی این بیماری واکنش نشان داده اند. بدون اقدام فوری و قاطع، ویروس ماربورگ می تواند به راحتی از کنترل خارج شود. هیچ درمان یا واکسنی برای ماربورگ وجود ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه