طلاق | حق طلاق | طلاق زن | طلاق توافقی

مقررات جدید و مهم طلاق توافقی | حق طلاق برای زنان شد؟

طلاق واژه‌ای نه چندان زیبا، اما گاهی به عنوان یه راهکار مناسب در زندگی‌ افراد شناخته می‌شود. هر چند طلاق آخرین راه‌حل برای حل مشکلات در زندگی متأهلی است.

مقررات جدید و مهم طلاق توافقی | حق طلاق برای زنان شد؟
کدخبر : 18678
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

 طلاق به هر دلیلی که باشد شرایط و قواعد خاص خود را دارد و متقاضیان طلاق باید با این شرایط آشنا باشند تا بتوانند درخواست خود را به منظور جدایی از شریک زندگی‌شان در مدت زمان کمتری به نتیجه برسانند. در واقع آشنایی با شرایط طلاق پروسه انجام آن را سریع‌تر پیش می‌برد. طلاق با داشتن حق طلاق نیز شرایط خاصی می‌طلبد؛ اما مسئله اینجاست، اگر حق طلاق با زن باشد، پروسه طلاق و اجرای آن چقدر زمان می‌برد یا مراحل آن چگونه پیش می‌رود؟ مهم آن است که درک درستی از مفهوم پایه این موضوع داشته باشید.

منظور از حق طلاق چیست؟

قبل از اینکه مراحل طلاق با داشتن حق طلاق را بررسی کنیم، بهتر است به درک درستی از مفهوم آن برسیم. این اصطلاح که در حوزه حقوق «وکالت در طلاق» نامیده می‌شود، در حقیقت حقی است که مرد هنگام طلاق به همسر خود واگذار می‌کند. به این صورت که مرد با ارائه یک وکالتنامه رسمی، وکالت در طلاق را به عهده همسر خود می‌گذارد و زن می‌تواند بر اساس این وکالتنامه بدون حضور و اجازه همسر خود در مراحل طلاق، برای اجرای آن اقدام کند. حال اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد، می‌تواند با داشتن یک وکیل، طلاق خود را بگیرد. به عبارتی حضور وکیل در این نوع طلاق ضروری است؛ چون وکیل باید به جای زوج اسناد را امضا کند

اگر حق طلاق با زن باشد، طلاق چقدر طول می کشد؟

لازم به ذکر است بر اساس قانون مدنی ایران حق طلاق با مرد است و زن در موارد خاصی می‌تواند این حق را داشته باشد. از این موارد می‌توان به عقیم بودن مرد، داشتن شغل ناپسند، اثبات خیانت مرد، دیوانه بودن مرد، محکوم به حبس و مواردی از این اشاره کرد. اگر زن بتواند ثابت کند که همسرش بر خلاف شروط قانونی ازدواج عمل کرده است، می‌تواند با گرفتن وکالت در طلاق، در مدت زمان کوتاهی از همسر خود جدا شود. اعطای وکالت طلاق به دو صورت در ضمن عقدنامه و محضری انجام می‌شود. همانطور که مشخص است وکالت طلاق در عقدنامه زمان عقد و وکالت محضری پس از عقد در دفتر رسمی و با قید شروط از سوی مرد انجام می‌شود.

مراحل طلاق با داشتن حق طلاق

اگر وکالت طلاق با زن باشد، باید در قدم اول دادخواست طلاق خود را در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برساند. زوجه می‌تواند برای دادخواست طلاق و سایر مراحل به یک وکیل مجرب وکالت داده و خود در هیچ مرحله‌ای حضور پیدا نکند. با داشتن وکیل حتی نیازی به حضور زن و مرد در جلسات مشاوره نیست. پس از آن زمان رسیدگی به دادخواست به مرد با وکیل او اطلاع داده می‌شود. وکیل خانم در زمان مقرر شده در دادگاه حضور یافته و درخواست حکم طلاق را ارائه می‌دهد. سپس قاضی با توجه به وکالت طلاق ضمن بررسی دادخواست، حکم طلاق را صادر می‌کند. پس از آن نیز خانم باید به دفتر ثبت طلاق مراجعه کند تا صیغه طلاق جاری شود. البته با وجود وکیل زن، حضور او در هنگام جاری شدن صیغه طلاق الزامی نیست.

در مورد مدت زمان طی کردن مراحل طلاق با داشتن حق طلاق نیز باید بگوییم که نمی‌توان هیچ زمان دقیقی را لحاظ کرد. به هر حال پیگیری پرونده در مراجع قضایی زمان‌بر بوده و برای انجام طلاق با داشتن وکالت طلاق نیز مانند طلاق توافقی باید جلسات مشاوره و غربالگری انجام شود. با این اوصاف این نوع طلاق چیزی حدود پنج ماه زمان می‌برد. بهتر است این نکته را نیز ذکر کنیم که در بیشتر موارد، طلاق حتی با وجود وکالت طلاق برای زن به صورت توافقی بین زن و مرد انجام می‌شود. این نوع طلاق نیز نسبت به سایر روش‌های طلاق، پروسه کوتاه‌تری دارد. درخواست طلاق از طرف زن تنها در صورتی ثبت می‌شود که وکالت طلاق کاملا قانونی و رسمی باشد.

طلاق توافقی با داشتن حق طلاق

همانطور که در بند قبل اشاره کردیم، بین طلاق توافقی با طلاق با داشتن حق طلاق تفاوت چندانی وجود ندارد؛ چون در نهایت زوج و زوجه برای طلاق با هم به توافق می‌رسند. طبیعتا طلاق توافقی آسان‌ترین راه طلاق است. با این حال در طلاق با داشتن وکالت طلاق برای زن، بهتر است که برای پیشرفت سریع‌تر پرونده طلاق، خانمی که وکالت طلاق دارد، از سوی مرد نیز درخواست طلاق بدهد. پیش‌تر گفتیم که در این نوع طلاق نیازی به حضور زن و مرد در مراحل طلاق نیست. در مورد مهریه در طلاق با وکالت طلاق یک نکته وجود دارد.

همانطور که گفتیم مرد با قید شروط خاصی به زن وکالت طلاق می‌دهد؛ ممکن است یکی از این شروط، بخشیدن مهریه باشد. در غیر این صورت زن می‌تواند به کمک وکیل  برای گرفتن مهریه اقدام کند. طبیعتا اگر پای مهریه در میان نباشد، طلاق به صورت توافقی و سریع‌تر انجام می‌شود. در این شرایط وکیل طلاق توافقی می‌تواند امور مربوط به طلاق را بدون حضور افراد پیش ببرد.

اگر می‌خواهید پروسه طلاق با داشتن حق طلاق سریع‌تر پیش برود، بهتر است یک وکیل متخصص و مجرب در این زمینه را انتخاب کنید. موسسه حقوقی دادسو با نزدیک به یک دهه سابقه فعالیت از بهترین و باتجربه‌ترین وکلای پایه یک دادگستری تشکیل شده است که بهترین خدمات را در بدون حضور موکل در مسیر پرونده ارائه می‌دهند و برای هر موکل پشتیبانی اختصاصی دارند. این موسسه با برگذاری جلسات مشاوره حضوری و آنلاین شما را با مراحل طلاق توافقی و طلاق با حق وکالت آشنا می‌کنند. این نوع خدمات برای افرادی که به دلایل مختلف در دسترس نیستند، یا ایرانیان خارج از کشور بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسد. هزینه وکیل برای طلاق توافقی در این موسسه بسیار مناسب است.

جمع‌بندی

در این مطلب راجع به مراحل طلاق با داشتن حق طلاق صحبت کردیم. وکالت طلاق حین عقد یا پس از آن از سوی مرد به زن واگذار می‌شود و زمانی اعتبار دارد که به ثبت رسمی برسد. زن می‌تواند با داشتن این حق و با گرفتن یک وکیل به جای همسر خود مراحل طلاق را پیگیری کند. این نوع طلاق که مشابه طلاق توافقی است پروسه کوتاه‌تری داشته و سریع‌تر انجام می‌شود. موسسه حقوقی دادسو با داشتن بهترین وکلا خدمات بسیاری در زمینه انواع طلاق و هر آنچه مربوط به آن است را ارائه می‌دهد.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان