قیمت بنزین | افزایش قیمت بنزین

خبرفوری: افزایش ناگهانی قیمت بنزین از امروز ؟ | قیمت بنزین لیتری چند شد؟

بازار شایعات درباره افزایش قیمت بنزین همچنان داغ است و هر چند روز یک بار حرف و حدیث جدیدی در این‌باره به گوش می‌رسد. چند وقت پیش هم شایعه ۳ نرخی شدن قیمت بنزین در فضا مجاز دست به دست می‌شد.

خبرفوری: افزایش ناگهانی قیمت بنزین از امروز ؟ | قیمت بنزین لیتری چند شد؟
کدخبر : 13800
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

گران کردن قیمت بنزین هربار با واکنش های زیادی همراه بوده است و اکنون سهمینه بندی جدیدی برای بنزین در نظر گرفته شده است. بعد از گران کردن قیمت بنزین در سال 98 و طرح سهمیه بندی قیمت بنزین اکنون دوباره بحث بر سر گران کردن قیمت بنزین است.در ادامه جزئیات جدید در مورد قیمت بنزین و سهمیه بندی بنزین  را می خوانید.

 افزایش ناگهانی قیمت بنزین از شنبه آخرین هفته مرداد | قیمت بنزین لیتری چند شد؟

بازار شایعات درباره افزایش قیمت بنزین همچنان داغ است و هر چند روز یک بار حرف و حدیث جدیدی در این‌باره به گوش می‌رسد. چند وقت پیش هم شایعه ۳ نرخی شدن قیمت بنزین در فضا مجاز دست به دست می‌شد.

چندی پیش وزیر کشور نیز در پاسخ به پرسشی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: این موضوع کاملاً شایعه است و خلاف واقعیت؛ هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

امروز نیز رئیس سازمان برنامه و بودجه با انتشار توییتی این شایعات را رد کرده است.

داوود منظور، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: یکی از تصمیمات سخت پیش روی تیم اقتصادی دولت، تقویت ثبات و پیش‌بینی‌پذیری در اقتصاد و پرهیز از هرگونه شوک‌درمانی است. سیاست‌های غیرقیمتی انرژی می‌تواند بدون ایجاد تکانه‌های جدید به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک کند.

چندی پیش وزیر کشور نیز در پاسخ به پرسشی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: این موضوع کاملاً شایعه است و خلاف واقعیت؛ هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در این زمینه برنامه‌ریزی برای آینده دارد یا احتمال دو یا سه نرخی شدن بنزین وجود دارد یا نه، تاکید کرد: خیر؛ اصلا دولت برنامه‌ای در این زمینه ندارد.(ایسنا)

پیش از آن نیز سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز به خبر سه نرخی شدن قیمت بنزین واکنش نشان داده و گفته بود: «نرخ بنزین امسال هیچ تغییری نخواهد کرد. متأسفانه هر از چندگاهی چنین شایعاتی در رسانه‌ها و فضای مجازی پخش می‌شود، اما به‌عنوان سخنگوی کمیسیون انرژی از مردم می‌خواهم به هیچ عنوان به شایعه‌ها توجه نکنند، زیرا هیچ تغییر و افزایشی در قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۱۴۰۲ اتفاق نخواهد افتاد.»

پس از اعلام تعطیلی دو روزه کشور، شایعاتی مبنی بر تصمیم جدید دولت در زمینه اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین و اجرای آن در ایام تعطیلی مطرح شد. اما آیا دولت تصمیم جدیدی در این زمینه دارد؟

تصمیمات یک‌شبه دولت در حوزه اقتصاد و حساسیت بالای شهروندان به قیمت و سهمیه‌های بنزین باعث شده تا هر اتفاق غیرمترقبه‌ای تنور شایعات بنزینی را افزایش دهد. این بار نیز تعطیلی دو روزه‌ی کشور به بهانه گرمای هوا باعث شد تا برخی به سناریوهای جدید دولت در زمینه سوخت بپردازند.

از سوی دیگر، برخی اخبار که به نقل از مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس منتشر می‌شود، بر آتش شایعات می‌دمد. اخیراً نیز وزارت نفت از افزایش مصرف روزانه بنزین از ۸۸ میلیون به ۱۲۲ میلیون لیتر طی دو سال اخیر خبر داد که رشد ۳۸ درصدی مصرف را در این مدت نشان می‌دهد. اما آیا چیدن این پازل در کنار هم به معنای تصمیم جدید دولت در زمینه سوخت‌رسانی خواهد بود؟

بنزین نایاب شد؟

در حالی که ارگان‌های دولتی مدام انگشت اتهام را به سمت مردم نشانه می‌گیرند و در حال برجسته‌سازی مصرف سوخت هستند، همین هفته ایرنا خبری مبنی بر کمبود ۷۲ساعته سوخت در برخی جایگاه‌های استان مازندران منتشر شد.

گزارش رسانه جمهوری اسلامی از تعطیلی برخی جایگاه‌های سوخت و طولانی شدن صف‌های بنزین در مناطق مرکزی و غربی مازندران از جمله آمل، محمودآباد و نور حکایت داشت.

البته بنا به گفته مسئولان شرکت‌های توزیع پخش فرآورده‌های نفتی ساری و چالوس به عنوان دو نهاد تامین‌کننده سوخت جایگاه‌های توزیع، علت اصلی ازدحام سنگین در مقابل مراکز توزیع تاخیر در به مقصد رسیدن تانکرهای حامل سوخت به خصوص بنزین بوده است.

مسئولان این اتفاق را ناشی از حضور مسافران در شهرهای غربی و مرکزی دانسته که عملا مانع از ارسال سریع سوخت شده و زنجیره توزیع در مرکز و غرب استان را با اختلال مواجه کرده است.

سهمیه بندی بنزین

همچنین روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه چالوس در اطلاعیه‌ای با بیان اینکه حجم مسافرت‌ها به مازندران بخصوص در مناطق غربی در مرداد ماه به شدت افزایش یافته، اعلام کرده با توجه به حجم بالای مسافر و اقامت طولانی آنان تقریبا تمامی روزهای هفته با ترافیک جاده‌ای مواجه هستیم..

این اطلاعیه می‌افزاید که مصرف بنزین در غرب استان چشمگیر است و در حال حاضر شرایط پیک را سپری می‌کنیم که مصرف بنزین نسبت به مواقع عادی افزایش ۵۰ درصدی دارد. علاوه بر افزایش مصرف سوخت در زمان پیک مسافر، ترافیک جاده‌ای سبب کند شدن حرکت نفتکش‌ها شده است که توزیع سوخت را با مشکل رو به رو می‌کند.

این اطلاعیه به چندین برابر شدن زمان ارسال محموله‌های سوختی به دلیل ترافیک سنگین اشاره و ادامه می‌دهد که در حال حاضر در برخی شهرستان‌ها ارسال سوخت حدود ۱۰ ساعت طول خواهد کشید.

حال با تعطیلی دو روزه کشور و البته با اضافه‌شدن جمعه به آن، خیل عظیمی از مردم روانه شهرهای شمالی شدند تا شاید بدین طریق گرما را کمتر حس کنند و تصمیم دولت مبنی بر تعطیلی نتیجه‌بخش باشد.

شایعه افزایش قیمت بنزین به 7000 تومان

افکارسنجی از طریق انتشار شایعات یکی از راهکارهایی است که گهگاه دولت‌ها آن را امتحان می‌کنند. اواخر تیرماه نز خبری درباره قیمت بنزین و به اسم سایت تسنیم اقتصادی (وابسته به خبرگزاری تسنیم) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که البته تسنیم هر گونه ارتباط با این سایت را رد و اعلام کرد که دولت در حال حاضر هیچ برنامه و تصمیمی برای تغییر قیمت بنزین ندارد و قیمت‌های اعلامی کذب است.

وزیر نفت دولت رئیسی و معاونان او نیز بارها هر گونه تصمیم درباره اصلاح قیمت بنزین و تغییر سهمیه‌ها را تکذیب کرده‌اند و گفته‌اند تا پایان سال تغییری در این زمینه به وجود نمی‌آید. اظهاراتی که بر مبنای اصل اعتماد سناریوی تعطیلی کشور به دلیل تصمیم جدید درباره بنزین را رد می‌کند.

یکی دیگر از شایعاتی که در این مدت مطرح شد، موضوع سه‌نرخی‌شدن بنزین است. علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت، بیست و هشتم تیرماه درباره سه‌نرخی شدن قیمت بنزین، با رد شایعات مربوط به این موضوع اعلام کرد: در واکنش به این دسته از شایعات فقط باید خندید.

مطالعه بیشتر:استارتاپ «ازکی» چرا تعلیق شد؟/ اکوسیستم استارتاپی از این بحران عبور می‌کند؟

همچنین آن‌طور که خبرآنلاین نوشته، مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، نیز با تکذیب شایعه سه نرخی شدن قیمت بنزین، گفته بود: خبر سه‌نرخی شدن قیمت بنزین از اساس کذب است و نه دولت برنامه‌ای برای این مهم دارد و نه مجلس؛ چراکه چنین افزایش یا تغییری ابتدا باید در قانون بودجه سالانه کشور لحاظ شود و از آنجا که این تغییر و افزایش نرخ در قانون بودجه نیامده است، نرخ بنزین در سال جاری هیچ تغییری نخواهد کرد.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس متذکر شده بود: متاسفانه هر از چندگاهی چنین شایعاتی در رسانه‌ها پخش می‌شود، اما به عنوان سخنگوی کمیسیون انرژی از مردم می‌خواهم به هیچ عنوان به شایعه‌ها توجه نکنند؛ چراکه هیچ تغییر و افزایشی در قیمت سوخت بنزین و گازوییل در سال ۱۴۰۲ اتفاق نخواهد افتاد.

احمد وحیدی، وزیر کشور، نیز 25 تیرماه در حاشیه مراسم هفته بهزیستی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال افزایش قیمت بنزین، عنوان کرده بود: این موضوع کاملا شایعه است و خلاف واقعیت؛ هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت در این زمینه برنامه‌ریزی برای آینده دارد یا احتمال دو یا سه نرخی شدن بنزین وجود دارد یا نه، تاکید کرده بود: خیر؛ اصلا دولت برنامه‌ای در این زمینه ندارد.

کارت سوخت رفتنی شد؟

گرچه تا کنون بارها تغییر در قیمت و سهمیه بنزین تکذیب شده است، اما به نظر می‌رسد تصمیم دولت در رابطه با جمع‌آوری کارت‌های سوخت نهایی است.

اواخر تیر ماه مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اجرای طرح آزمایشی عرضه سوخت از طریق کارت بانکی در یک جایگاه شهر تهران خبر داد و گفت: در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل آزمایشی و صدور مجوزها، در مرحله نخست این طرح، توزیع بنزین سوپر از طریق کارت بانکی آغاز خواهد شد.

مطالعه بیشتر:افزایش قطعی برق صنایع؛ وزارت نیرو: مشکل برق نداریم!

محمد صادقی توضیح داد: در مرحله نخست، این طرح در یک جایگاه به‌صورت پایلوت در شهر تهران اجرا می‌شود و در صورت آماده بودن بسترها و دریافت مجوزها و انجام مراحل خوداظهاری از سوی افراد، به سمت عرضه بنزین سوپر با کارت مغناطیسی در دیگر جایگاه‌ها خواهیم رفت.

وی با اشاره به اینکه عرضه بنزین سوپر فعلا از طریق کارت آزاد انجام می‌شود، تاکید کرد: در حوزه توزیع سوخت نرخ اول، بستر ارتباطی باید آنلاین (برخط) باشد و اگر برخط نباشد، قطعاً استفاده از کارت بانکی چالش‌برانگیز است.

آچمز بنزینی مردم

به‌رغم تمام اظهاراتی که در رابطه با رد تصمیم جدید دولت مبنی بر تغییر قیمت و سهمیه بنزین، به آن اشاره شد، اما تجربه سال 98 باعث شده تا بسیاری از شهروندان همچنان نسبت به این موضوع بدبین باشند و هر اتفاقی به تصمیم سوختی دولت و آچمز بنزینی خود ارتباط دهند.

در همین زمینه روزنامه دولتی اطلاعات در گزارشی نوشت: «حتی اگر آنقدر بدبین نباشیم که آن‌ را محک زدن واکنش افکار عمومی و نوعی نظرسنجی پنهان بدانیم، واقعیت این است که دولت و حکومت سال‌هاست بدون هیچ منطق کارشناسی، به دلیل امنیتی شدن بی‌دلیل تعدیل قیمت یک کالای مورد نیاز جامعه، به نوعی خود و مردم و مملکت را در حالت آچمز نگه داشته و قدرت تصمیم‌گیری یا هر نوع اتخاذ تصمیمی را به دلیل واهمه از تبعاتش از دست داده است و در مقابل خود را در مقامی یا موقعیتی نمی‌بیند که بتواند در برابر ابرچالش‌های کشور با مردم رک و صریح و دلسوزانه و همدردانه گپ بزند و در رفع آن بکوشد و این هیچ خوب نیست؛ اما فریز کردن مساله هم دردی را دوا نمی‌کند.».

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  ارسال نظر:

  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد