قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت طلا امروز کولاک کرد | افزایش قیمت طلا در بازار 5 اسفندماه

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۲۳ درصد افزایش به ۱۸۲۶ دلار و ۴۴ سنت رسید.

قیمت طلا امروز کولاک کرد | افزایش قیمت طلا در بازار 5 اسفندماه
کدخبر : 10199
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

 خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، قیمت طلا افزایش ناچیزی در روز جمعه داشت، اما در آستانه چهارمین هفته پیاپی کاهش قیمت در بحبوحه افزایش بی‌ثباتی درمورد سیاست‌های پولی بانک مرکزی آمریکا قرار دارد. بازارها به‌دنبال سرنخ‌های بیشتری در مورد دورنمای افزایش نرخ بهره با انتشار گزارش جدید تورم در آمریکا هستند.

 انتشار اطلاعات مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه پایانی سال گذشته میلادی در آمریکا که حاکی از کند شدن بیش‌ازحد انتظار روند رشد اقتصاد این کشور تحت سیاست افزایش نرخ بهره است، کمی به نفع طلا بوده و امید به آرام‌تر کردن روند افزایش نرخ بهره را افزایش داده است.

 قیمت هر اونس طلا امروز با 0.23 درصد افزایش به 1826 دلار و 44 سنت رسید.

 انتظار می‌رود شاخص قیمت هزینه‌های مصرف شخصی که فدرال رزرو آمریکا از آن برای تعیین سیاست‌های پولی خود استفاده می‌کند، از افزایش فشار قیمت‌ها در ژانویه خبر دهد. مهار تورم اولویت اصلی بانک مرکزی آمریکاست و فدرال رزرو آمریکا نشانه‌های چندانی از طرح خود برای توقف سیاست افزایش نرخ بهره نشان نداده است. این خبر اصلاً به نفع طلا نیست، چون هزینه نگه‌داری آن را بعنوان یک فلز غیر سودده بالا می‌برد و تمایل برای خرید آن را پایین می‌آورد.

 جزئیات آخرین اجلاس فدرال رزرو آمریکا نشان داد اکثر مقامات این بانک موافق افزایش بیشتر نرخ بهره هستند.

 در میان سایر فلزات گران‌بها،قیمت نقره امروز با 0.08 درصد افزایش به 21 دلار و 46 سنت رسید و پلاتین با 0.12 درصد افزایش 952 دلار و 28 سنت معامله می‌شود.

 قیمت مس در میان فلزات صنعتی 0.1 درصد افزایش یافته و به 4.0570 دلار در هر پوند رسیده است. قیمت مس 0.3 درصد در روز گذشته کاهش داشت. بی‌ثباتی نسبت‌به بهبود فعالیت‌های اقتصادی در چین به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده مثل دنیا هم بر قیمت این فلز در هفته‌های اخیر تأثیر گذاشته است.

 روز پنجشنبه دلار گران شد. این افزایش مانند روزهای گذشته قیمت طلا و سکه را با روند صعودی همراه کرد. آیا خبری از برجام می‌رسد تا بازار فلز زرد آرام شود؟

قیمت طلا و سکه بار در قله تاریخی خود ایستاد. این روند پیش از هر متغیر دیگری، متاثر از تغییر کانال قیمت دلار رخ داد.

این در حالی است که نرخ انس جهانی طلا روز گذشته کاهش داشت و با بهای ۱۸۲۵ دلار معامله شد.

خنثی‌سازی انس جهانی در بازار ایران

تقویت شاخص دلار در روز گذشته باعث کاهش ارزش انس جهانی طلا شد.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که انس طلا با توجه به صورت‌جلسه فدرال رزرو روند کاهشی به خود بگیرد.

پیش‌بینی‌ها از تشدید سیاست‌های انقباضی توسط بانک مرکزی آمریکا شرایط را سخت‌تر کرده است. چراکه این احتمال وجود دارد فدرال رزرو برای ماه مارس نرخ بهره را نیم درصد بالا ببرد تا شانس بازگشت تورم به سطح دو درصدی تقویت شود.

قیمت طلا و سکه در نخستین هفته اسفندماه در تمام روزها به غیر از سه‌شنبه، متاثر از توقف عرضه ربع سکه در بورس کالا و آغاز به کار مرکز مبادله طلا و ارز صعودی بود.

معامله‌گران این بازار معتقدند، افزایش قیمت در بازار فلز زرد با افزایش قیمت دلار همراه شده و محدوده مقاومت را شکسته است. همچنین برخی از فعالان کاهشی بازار دست از فروش کشیدند.

تغییر کانال سکه

روز پنج‌شنبه چهارم اسفندماه قیمت سکه امامی با نرخ ۳۰ میلیون و ۹۴۴ هزار تومان معامله شد و نسبت به روز چهارشنبه یک میلیون و ۴۱ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

سکه بهار بیشترین افزایش قیمت را در قطعات سکه داشت و با رشد یک میلیون و ۱۰۶ هزار تومانی، به قیمت ۲۸ میلیون و ۸۰۳ هزار تومان رسید.

نیم سکه با افزایش ۶۰۰ هزار تومانی قیمت، وارد کانال ۱۶ میلیون تومان و با نرخ ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.

ربع سکه نیز با قیمت ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان معامله و ۶۰۰ هزار تومان گران‌تر شد. این قطعه از سکه نیز روز گذشته یک کانال بالاتر نشست.

همچنین سکه گرمی با قیمت پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد و ۳۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت.

هر مثقال طلا به قیمت ۱۰ میلیون و ۷۰۸ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با قیمت دو میلیون و ۴۷۲ هزار تومان معامله شد. قیمت هر گرم طلای دست دوم به قیمت دو میلیون و ۴۳۹ هزار تومان رسید.

حباب سکه نیز افزایش قیمت داشت. حباب سکه امامی وارد کانال هشت میلیون تومانی شد و حباب سکه بهار نیز وارد کانال ۶ میلیون تومانی شد.

هم‌گرایی روند حباب سکه و دلار

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند طلا به عنوان بازار موازی با دلار رفتار می‌کند. در حال حاضر طلا، سکه و دلار دارایی‌های رزرو محسوب می‌شوند و در زمان‌هایی که مردم نگرانی زیادی نسبت به ارزش دارایی‌هایشان دارند، تقاضا برای این بازارها افزایش می‌یابد.

گفتنی است نوسانات انس جهانی طلا به عنوان یکی از فاکتورهای تعیین‌ قیمت  طلا  و  سکه در داخل کشور بسیار محدود است؛ عامل ارز مهمترین اثر را بر قیمت، در بازار فلز زرد دارد.

در حال حاضر دو بازار موازی دلار و طلا جاذب سرمایه‌های خرد مردم( تا سقف یک میلیارد تومان) هستند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش انتظارات تورمی، بزرگ شدن حباب سکه را به همراه دارد و از سوی دیگر حباب سکه و رشد قیمت دلار در روندی همگرا با یکدیگر قرار دارند. آنها معتقدند افزایش قیمت طلا و سکه توانایی خرید مردم را تا حد خرید ربع سکه پایین‌ آورده، به همین دلیل است که فشار تقاضا برای ربع سکه بالاست و این افزایش تقاضا افزایش قیمت این قطعه از سکه را به همراه دارد.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان