قیمت خودرو | قیمت خودرو در بازار

با 50 میلیون صاحب این خودرو شوید | قیمت خودرو امروز 4 اسفندماه

خرید خودرو هم کار سختی شده است، این در شرایطی است که همین تا ۵ سال قبل با بودجه محدود ۵۰ میلیون تومان، امکان خرید مدل‌های مختلف خودرو بسیار بود.

با 50 میلیون صاحب این خودرو شوید | قیمت خودرو امروز 4 اسفندماه
کدخبر : 10180
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

قیمت خودرو همواره دچاره نوسان و افزایش قیمت است. قیمت خودرو با تعیین تکلیف واردات خودرو دچار تغییرات و شاید به ثبات برسد. قیمت خودرو امروز نسبت به روز قبل کاهش نداشته است  و هیچ اتفاق تازه ای در بازار و قیمت خودرو رخ نداده است. در ادامه قیمت خودرو امروز را میخوانید.

خرید خودرو هم کار سختی شده است، این در شرایطی است که همین تا ۵ سال قبل با بودجه محدود ۵۰ میلیون تومان، امکان خرید مدل‌های مختلف خودرو بسیار بود.

 به گزارش بانک اول ، در شرایطی که تا ۵ سال قبل می‌شد با بودجه کمتر از ۵۰ میلیون تومان خودروهایی مانند ساندرو، پژو ۲۰۷ و دنا خریداری کرد، در حال حاضر امکان خرید خودرو با این بودجه تقریبا وجود ندارد.

برای خرید یک خودروی به نسبت نو در بازار ایران حداقل به ۳۰۰ میلیون تومان پول نیاز است و با بودجه زیر ۵۰ میلیون تومان فقط در آگهی فروش، می‌توان خودروهایی خرید که حداقل قدمت آنها به ۲۰ سال قبل می‌رسد.

آگهی های منتشر شده نشان می‌دهد که بهترین خودرویی که با این بودجه می‌توان تهیه کرد، پراید صندوقدار مدل ۱۳۷۹ با ۲۵۰ هزار کارکرد است که با بهای ۵۰ میلیون تومان آگهی شده است.

همچنین در حال حاضر رنو پی‌کی مدل سال ۱۳۸۲ با ۲۰۰ هزار کارکرد، ۴۰ میلیون تومان فروخته می‌شود.

در میان آگهی‌های فروش اما خودرو نوستالژیک مردم هم دیده می‌شود، به طوری یک پیکان سدان مدل ۱۴۸۲ با ۱۲۰ هزار کارکرد، ۴۰ میلیون تومان برای فروش گذاشته شده است. یک پیکان سدان دیگر مدل ۱۳۷۶ نیز در میان آگهی‌های فروش، ۴۷ میلیون تومان فروخته می‌شود.

قیمت خودرو همچنان با نوساناتی همراه است. فعالان بازار خودرو و کارشناسان معتقدند قیمت‌ها هم‌گام با نرخ دلار افزایش پیدا می‌کنند.

قیمت خودرو روز پنجشنبه، چهارم اسفند ۱۴۰۱، با توجه به آمار و قیمت روزانه سایت کارنامه با تغییراتی همراه شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در روزهای گذشته قیمت خودرو همچنان با نوساناتی همراه بوده است. اما بازار شب عید خودرو در کشور رونق گرفته و خرید و فروش‌ها افزایش یافته است.

در سایت‌های خرید و فروش قیمت خودرو در لحظه نگارش این گزارش در بازار ایران به این شرح ثبت شده است:

پراید 111 هفته‌های گذشته کانال‌شکنی کرد و وارد بازه 300 میلیون تومانی شد و مجدداً این خودرو به کانال قبلی بازگشت. اما هفته گذشته این خودرو مجدداً به باشگاه 300 میلیونی‌ها پیوست و امروز، مانند دیروز، نیز با افزایش سه میلیون تومانی نسبت به روز گذشته به ۳۲۵ میلیون تومان رسید.

اما پژو 207i که روزها بود با ثبات قیمت همراه شد و قیمت آن در بازار تغییری نکرد، امروز ۱۲ میلیون تومان گران شد و به ۶۵۶ میلیون تومان رسید. به نظر می‌رسد این خودرو تحت تاثیر خبر توقف تولید پژو ۲۰۶ با افزایش قیمت مواجه شده است.

قیمت دنا پلاس هم امروز با چهار میلیون تومان افزایش قیمت همراه و در نرخ ۷۷۷ میلیون تومان عرضه شد.

پژو پارس سال، مدل ۱۴۰۰ که در روزهای گذشته جهش قیمتی زیادی را تجربه کرد، امروز نیز ۱۹ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به نرخ ۵۱۶ میلیون تومان در بازار خودرو کشور رسید.

قیمت خودروهای خارجی

در این میان، خودروهای خارجی و مونتاژی بازار خودرو امروز چه قیمتی را در کارنامه خود ثبت کردند؟

لاماری که یکی از خودروهای تازه‌وارد بازار کشور است، امروز رکورد جدیدی را ثبت کرد و با افزایش ۴۳ میلیون تومانی نسبت به روز گذشته، به دو میلیارد و ۲۸۳ میلیون تومان رسید.

دیگنیتی نیز امروز وارد کانال دو میلیارد تومانی شد و قیمت دو میلیارد و ۲۶ میلیون تومان را در کارنامه خود ثبت کرد.

کیا اپتیما هیبریدی مدل ۱۳۹۷ هم امروز با افزایش قیمت همراه بود و به چهار میلیارد و ۶۷۸ میلیون تومان رسید.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: قیمت خودرو در بازار همچنان متاثر از نرخ دلار در حال افزایش است. به طوری که یک خودروی داخلی طی ۱۰ روز گذشته ۱۰۰ میلیون تومان گران شد.

او افزود: گرچه سطح معاملات مقداری بالا رفته است، اما نمی‌توان گفت که رونق بازار بازگشته است. اگر تنها یک عامل نوسانات قیمت خودرو را در نظر بگیریم، به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت در بازار تا هفته‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

سوغاتی چینی رئیسی/ تهران و پکن خودروی مشترک تولید می‌کنند؟

بر اساس توافقاتی که سفر رئیس جمهور به چین ایجاد شد، قرار است همکاری خودرویی بین ایران و چین گسترش یابد و دو کشور خودروی مشترک تولید کنند. حال این مساله مطرح می‌شود که آیا خودروسازان چینی حاضر به اشتراک‌گذاشتن تکنولوژی خود با ایرانی‌ها می‌شوند؟

 ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، 24 بهمن ماه 1401 با دعوت رسمی رئیس‌ جمهوری چین به این کشور سفر کرد. گرچه به عقیده کارشناسان، این سفر بیشتر جنبه نمایشی داشت، اما روز گذشته تصمیماتی در رابطه با همکاری خودرویی ایران و چین اتخاذ شد.

علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت، با اشاره به نتایج سفر رئیسی اعلام کرد که قرار است ایران و چین خودروی مشترک تولید کند.

او در این رابطه به تسنیم توضیح داد: خصوص تولید مشترک خودرو با شرکت‌های چینی قرار بر آن شد تا دو ماه آینده شرکت‌های خودروساز داخلی و چینی برنامه‌ریزی جامع و مشخصی را انجام دهند و فرایند همکاری تولید مشترک خودرو در ایران را طراحی کنند؛ بنابراین در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم محصولات باکیفیت و دارای فناوری بالا را در کشور مورد استفاده قرار دهیم.

حال این مساله مطرح می‌شود که تصمیم مبنی بر تولید خودروی مشترک بین ایران و چین، به مرحله اجرا می‌رسد؟

در ابتدا باید این نکته را یادآور شد که وزارت صمت در شهریور سال جاری خبر از امضای ۱۲ تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز ایرانی و روسی به مبلغ ۷۰۰ میلیون یورو داد. اما همان‌طور که مشاهده می‌شود و قطعه‌سازان می‌گویند هنوز خبری از همکاری جدی و قطعی دو کشور نیست.

با توجه به اینکه تفاهم‌نامه همکاری ایران و روسیه همچنان به مرحله اجرا نرسیده و طبق آخرین اظهارنظرها، خودروهای ایرانی مورد تایید روسیه نیستند و احتمال خاتمه یافتن این همکاری خودرویی بین دو کشور بالاست، باید منتظر ماند و مشاهده کرد که تصمیم همکاری ایران و چین در چه زمانی و با چه شرایطی به مرحله اجرا می‌رسد؟

شرایط همکاری خودرویی ایران و چین

با انتشار خبر تولید خودروی مشترک میان ایران و چین این مساله مطرح است که این همکاری قرار است به چه نوعی صورت بگیرد؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که همکاری بین دو کشوری صورت بگیرد که توانایی‌های صنعتی دو کشور مکمل یکدیگر باشد. این درصورتی است که خودروسازان و مونتاژکاران ایرانی میزان داخلی‌سازی خودروهای چینی را به رینگ، داشبورد و قطعات ریز و ساده محدود کرده‌اند.

در این میان، باید یادآور شد که برخی از کارشناسان معتقدند انتقال تکنولوژی که به واسطه واردات خودرو به کشور صورت می‌گیرد تنها به قطعاتی، مانند رینگ و لاستیک محدود خواهند شد و با واردات نیز قرار نیست پیشرفتی در صنعت خودروسازی کشور صورت گیرد.

حال با توجه به این واقعیت که در حال حاضر صنعت خودروسازی ایران مجهز به قطعات پیشرفته و به‌روزی نیست و قطعه‌سازان همچنان مشغول به تولید قطعه‌های ابتدایی و قدیمی خودرو هستند، چگونه قرار است همکاری خودرویی بین ایران و چین موفقیت‌آمیز باشد؟

این روزها چین به یکی از ابرقدرت‌های صنعت خودروسازی جهان شده است و خودروسازان این کشور بازار خودروی کشورهای مختلف جهان را به دست گرفته‌اند که ایران نیز یکی از مشتریان این خودروسازان به حساب می‌آید. اما با در نظرگرفتن وضعیت صنعت خودروسازی این کشور، چنین مساله‌ای مطرح می‌شود که آیا خودروسازان چین حاضر به همکاری با ایران خواهند شد و تکنولوژی خود را در اختیار ایرانیان قرار می‌دهند یا خیر؟

همکاری دو کشور اقتصادی است؟

نکته دیگری در رابطه با همکاری خودرویی ایران با کشورهای خارجه مطرح می‌شود، سود دو کشور از همکاری ایجادشده است. کارشناسان در این رابطه معتقدند که به دلیل اینکه خودروسازان ایرانی با هیچ کشوری همکاری ندارد، می‌توان ساخت خودروی مشترک یا همکاری خودرویی را یک نکته مثبت به حساب آورد.

این طرح هم از وجه سیاسی خود شدنی است. اما از منظر اقتصادی شدنی نیست. ممکن است مسئولان این طرح را به مرحله اجرایی برسانند. اما خسارت آن را اقتصاد یک جامعه متحمل می‌شود. گرچه هنوز جزئیاتی از این همکاری خودرویی منتشر نشده است، اما به نظر می‌رسد این همکاری در بحث صنعت خودرو تنها با مقاصد سیاسی دو کشور ایجاد شده است و در کل جنبه اقتصادی ندارد.

در نتیجه می‌توان همکاری با خودروسازن کشورهای صنعتی را یک دستاورد به حساب آورد؛ حتی اگر این خودروسازان چینی باشند. اما این دستاورد زمانی در اقتصاد کشور نمود عینی پیدا می‌کند که خارج از جنبه‌های نمایشی و تبلیغاتی باشد.

چه‌بسا خودروسازان ایرانی سال‌هاست با چینی‌ها مشارکت دارند، اما هنوز در انتقال تکنولوژی و دانش فنی ناموفق عمل کرده‌اند. حال در روزهایی که چین در حال تغییر سیاست‌های خود در خاورمیانه و گرایش به به سمت کشورهای عربی منطقه است، می‌توان سوغاتی چینی رئیسی را خارج از قواعد پروپاگاندای سیاسی تعبیر کرد؟

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: