قیمت طلا | قیمت طلا در بازار

قیمت طلا صعود کرد | قیمت طلا در بازار 4 اسفندماه چقدر افزایش یافت؟

قیمت طلا امروز(پنجشنبه) پس از نشست فدرال رزرو کاهش یافت و نشان داد که بانک مرکزی ایالات‌متحده احتمالاً برای کنترل تورم بالا نرخ بهره را برای مدت طولانی‌تری بالاتر حفظ خواهد کرد.

قیمت طلا صعود کرد | قیمت طلا در بازار 4 اسفندماه چقدر افزایش یافت؟
کدخبر : 10176
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت.نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند.قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است.اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

به نقل ایسنا، بهای هر اونس طلا تا ساعت ۶ و ۵ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۱.۸ درصد افزایش به ۱۸۲۷ دلار و ۶۰ سنت رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز با ۰.۱ درصد افزایش به ۱۸۲۸ دلار و ۶۰ سنت رسید.

جلسه سیاست‌گذاری فدرال رزرو نشان داد که سیاست‌گذاران توافق کرده‌اند که نرخ‌ها باید افزایش یابد اما تغییر به سمت افزایش کمتر خواهد بود.

شمش به عنوان پوششی در برابر تورم تلقی می‌شود اما افزایش نرخ‌های بهره جذابیت دارایی‌های بدون بازده را کمرنگ می‌کند. معامله‌گران قراردادهای آتی صندوق‌های فدرال رزرو انتظار دارند که نرخ‌های معیار در ماه جولای به ۵.۳۶۲ درصد برسد و در طول سال بالای پنج درصد باقی بماند.

جان ویلیامز، رئیس بانک فدرال رزرو نیویورک گفت: بانک مرکزی ایالات‌متحده متعهد است که تورم را به هدف دو درصدی خود طی چند سال آینده، از طریق کاهش تقاضا در راستای عرضه محدود، کاهش دهد. جیمز بولارد، رئیس فدرال رزرو سنت لوئیس روز چهارشنبه دیدگاه خود را تکرار کرد که نرخ سیاست فدرال رزرو در محدوده ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد برای پایین‌آوردن تورم به هدف دو درصدی فدرال رزرو کافی است.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص دلار ثابت بود و شمش با قیمت دلار را برای خریدارانی که ارزهای دیگر دارند گران‌تر کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، بهای هر اونس نقره با اندکی تغییر در ۲۱.۵۱ دلار بود و پلاتین ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۹۴۵ دلار و ۸۴ سنت رسید و پالادیوم با ۰.۲ درصد کاهش به ۱۴۷۹ دلار و ۵۹ سنت رسید.

منبع: ایسنا

دلایل افزایش قیمت طلا و سکه

قیمت طلا و سکه حالا در کانال‌هایی نوسان افزایشی دارند که سابق بر این حتی تا نزدیکی آن نیز پیش نرفته بودند. از سوی دیگر حباب سکه نیز حدود 26 درصد از آن را شامل می‌شود. اما دلیل این افزایش قیمت افسارگسیخته در مدت اخیر چه بوده است؟

 قیمت طلا و سکه از بهمن‌ماه امسال رشد بی‌سابقه خود را آغاز کرده و حالا بر قله تاریخی خود ایستاده است.

از سوی دیگر با افزایش قیمت سکه، حباب آن تا حد زیادی افزایش یافته و حالا روی قیمتی ایستاده است که هیچگاه پیش از این در اقتصاد ایران وجود نداشته است.

حباب سکه امامی در حاضر هفت میلیون و 748 هزار تومان معادل 25/9 درصد حباب دارد. یعنی هر فرد با خرید یک سکه معادل حدود 26 درصد آن را هیچ طلایی دریافت نمی‌کند.

اما دلیل افزایش قیمت طلا و سکه در یک ماه اخیر را ناشی از چه عواملی می‌توان دانست؟

دلیل افزایش قیمت طلا و سکه

نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: بخشی از این افزایش قیمت به دلیل وجود حباب است، بخشی دیگر از میزان عرضه ناشی می‌شود و همچنین در روزهای گذشته افزایش تقاضا نیز وجود داشته است. این دلایل را می‌توان برای افزایش قیمت طلا و سکه در مدت اخیر دخیل دانست.

او همچنین افزود: سمت عرضه در حال حاضر کامل و جامع نیست و از آنجا که مدیریت بانک مرکزی در رابطه با کنترل بازار ارز نقش محوری دارد باید بیش از این به بازار سکه ورود کند. در حال حاضر ربع سکه عرضه می‌شود، اما اگر سکه امامی و نیم سکه هم به آن اضافه شود می‌تواند نقشی محوری در رابطه با کنترل قیمت و کاهش حباب سکه داشته باشد.

حباب سکه از نظر اقتصادی توجیهی ندارد

بذرافشان در مورد حباب سکه نیز بیان کرد: از لحاظ اقتصادی این حباب توجیهی ندارد. نمی‌توان به مردم گفت که خرید نکنند، ولی می‌توان آنها را آگاه کرد که با توجه به شرایط تولید و اقتصاد کشور طبق سنت‌های قدیمی در بخش تولید و مصنوعات سرمایه‌گذاری کنند. اینگونه هم بخش تولید رونق می‌گیرد و هم می‌توانند از این فلز گرانبها به عنوان زینت استفاده کنند، به مرور زمان نیز باعث کاهش حباب سکه خواهد شد.

دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: افزایش قیمتی که الان تجریه می‌کنیم بی‌سابقه بوده است. باید این شرایط تغییر کند تا حداقل به ثبات برسیم. این نوسانات مردم را دچار سردرگمی کرده است و نمی‌توانند معاملات خود را در رابطه به مصنوعات طلا و سکه به راحتی انجام دهد.

او در نهایت بیان کرد: در صورتی که مدیریت بانک مرکزی در رابطه با ارز و عرضه سکه ادامه داشته باشد و مردم به سوی خرید مصنوعات طلا متمایل شوند ممکن است حباب سکه تخلیه می‌شود.

تاثیرات ورود بانک مرکزی به بازار

البته عرضه ربع سکه در بورس کالا تا کنون تاثیر زیادی بر بازار نداشته است. این سکه کوچک 24 دی‌ماه و در اولین روز عرضه هفت میلیون و 750 هزار تومان قیمت داشته و حالا تا بالاتر از 10 میلیون تومان نیز رشد کرده است.

از طرفی برخی کارشناسان نیز معتقدند کنترل قیمت ارز از سوی بانک مرکزی با توجه به مقدار تورم، کمبود شدید نقدینگی دولت و شرایط نابسامان سیاست بین‌الملل کشور اقدام مناسبی نبوده است.

در هفته جاری پس از مدتی کنترل قیمت دلار حالا فنر این اسکناس آمریکایی آزاد شده و نوساناتی افزایشی را در پیش گرفته است.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: