اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

اگر شرایط مالی خوبی دارید یا در ایران درآمد ارزی کسب می‌کنید، و نیز مایل به مهاجرت و دریافت اقامت فرانسه هستید، حتما این مقاله را تا پایان بخوانید تا از شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی مطلع شوید.

اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی
کدخبر : 10425
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :
بسیاری از افراد بالای چهل سال که تمایل به مهاجرت دارند، از هر روشی که پیش می‌روند، به در بسته می‌خورند. اما آیا با شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی و دریافت ویزای خودحمایتی فرانسه آشنایی دارید؟ اگر شرایط مالی خوبی دارید یا در ایران درآمد ارزی کسب می‌کنید، و نیز مایل به مهاجرت و دریافت اقامت فرانسه هستید، حتما این مقاله را تا پایان بخوانید تا از شرایط اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی مطلع شوید. دریافت ویزا و اخذ اقامت دائم یک کشور اروپایی، با روش تمکن مالی فرانسه یکی از سریع‌ترین روش‌ها به خصوص برای افراد در سنین بالاتر است.

آنچه در این مقاله بررسی می‌گردد:

 • فرانسه کجاست؟
 • شرایط جغرافیایی فرانسه
 • شرایط اقتصادی فرانسه
 • صنعت گردشگری فرانسه
 • بررسی شاخص‌های اقتصادی پیش از اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه
 • نرخ تورم در فرانسه
 • دستمزد در فرانسه
 • رتبه پاسپورت فرانسه
 • اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه چگونه است؟
 • شرایط اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه
 • سه نکته مهم پیرامون ارائه مدارک بانکی و درآمدی:
 • مراحل اقامت از طریق تمکن مالی در فرانسه
 • آیا اقامت از طریق تمکن مالی منجر به دریافت اقامت دائم و پاسپورت فرانسه می‌شود؟
 • شرایط تمدید تمکن مالی
 • مدت زمان دریافت اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه
 • مزایا و معایب اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه
 • شرایط اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت فرانسه
 • نتیجه‌گیری

فرانسه کجاست؟

جمهوری فرانسه یکی از کشورهای اروپای غربی است که دارای منطقه‌ها و قلمروهای بسیاری در آنسوی دریاها است. به دلیل شکل نقشه این کشور، در زبان فرانسوی به آن لقب L’Hexagone (به معنای شش‌ ضلعی) داده‌اند. فرانسه از جنوب با آندورا و اسپانیا، از شرق با ایتالیا و سوئیس و آلمان و لوکزامبورگ و بلژیک و از جنوب با موناکو مرز زمینی دارد. همچنین از طریق کانال مانش با بریتانیا هم‌مرز است.

تمکن مالی فرانسه

نقشه فرانسه

شرایط جغرافیایی فرانسه

بر پایه مساحت، فرانسه بزرگ‌ترین کشور اروپای غربی و اتحادیه اروپا و همچنین سومین کشور بزرگ در کل قاره اروپا به‌شمار می‌آید. جمعیت فرانسه فراتر از ۶۷ میلیون نفر است که با این شمار، فرانسه در رتبه دومین کشور پرجمعیت پس از آلمان در اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد. فرانسه همچنین دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری همچون جاذبه‌های ساحلی در مناطق شمالی و غربی و مناظر کوهستانی مربوط به رشته‌کوه‌های آلپ در بخش شرقی است.

بخش‌های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب‌وهوای معتدل است. همینطور بخش‌های جنوبی نیز آب‌وهوای مدیترانه‌ای دارند. بخش‌های غربی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است؛ یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالایی بوده و زمستان‌هایی معتدل و تابستان‌هایی گرم را تجربه می‌کنند. شرق این کشور داری آب و هوای کوهستانی است. دیگر مناطق نیز معمولاً از تابستان‌هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان‌هایی سرد برخوردارند.

با توجه به شرایط آب و هوایی، خوب است پیش از اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه، منطقه مورد نظرمان برای اقامت را انتخاب کنیم. برای اقامت، کدام منطقه آب و هوایی این کشور با روحیات شما سازگارتر است؟

 

 

شرایط اقتصادی فرانسه

در فرانسه تاکستان‌ها و توتستان‌ها، باغ‌های مرکبات و زیتون و گلزارها نزدیک مارسی قرار دارند. عطرهای معروف فرانسه از همین گلزارها فراهم می‌آید. در جنوب غربی فرانسه رود گارون از سرزمینی می‌گذرد که به آن سرزمین ذرت و شراب می‌گویند. و نیز در شمال این سرزمین منطقه‌ای است که گندم فراوان در آن به عمل می‌آید و آن را انبار غله فرانسه می‌نامند.

در فلات جنوب فرانسه کشاورزان گوسفند و بز پرورش می‌دهند و پنیر معروف فرانسه در همین فلات تهیه می‌شود. بسیاری از کشاورزان فرانسه چهارپایان اهلی دارند. شهرهای فرانسه نیز مانند مناطق کشاورزی آن فعالیت‌های اقتصادی گوناگون دارند. شهر لیون مرکز تهیه پارچه‌های ابریشمی است. بوردو بندر شراب و نیس گردشگاهی بسیار معروف است. معادن آهن فرانسه در شمال شرق آن کشور است و نزدیک آن محل کارخانه‌های فولادسازی بسیاری تأسیس شده‌است. میلیون‌ها نفر از مردم فرانسه در کارخانه کار می‌کنند و به کسب و تجارت اشتغال دارند. در فرانسه چند هزار کیلومتر شاهراه آبی وجود دارد و قایق‌ها در سراسر این راه‌ها رفت‌وآمد می‌کنند.

چرا دانستن این مسائل مهم است؟ چون پیش از اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه خوب است بدانیم که پراکندگی مشاغل در این کشور چگونه است. شاید هم خودمان، هم سایر اعضای خانواده بخواهند کار کنند. پس با توجه به علایق هر یک از اعضای خانواده، باید بدانیم بهترین شهر فرانسه برای اقامت ما کجاست.

اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

صنعت گردشگری فرانسه

فرانسه دارای ۳۷ جاذبه گردشگری ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو می‌باشد. امکانات بالای شهرهای فرهنگی (پاریس، تولوز، استراسبورگ، بوردو، لیون)، ساحل دریا، پیست اسکی و مناطق روستایی باعث جذب گردشگران شده و استفاده از زیبایی و آرامش طبیعت‌گردی در فرانسه را لذت‌بخش می‌کند. روستاهای کوچک و زیبا و روستاهای تاریخی که در طرح «زیباترین روستاهای فرانسه» هستند و نیز «باغ‌های سرشناس» که بیش از دویست عدد از این باغها توسط وزارت فرهنگ فرانسه طبقه‌بندی شده‌است از دیگر مناطق زیبای فرانسه است. فرانسه یکی از پردرآمدترین کشورها از حیث گردشگری است و قطعا آوازه زیبایی آن را شنیده‌اید. ورود سالانه حجم بالایی از گردشگران و نیز مهاجرپذیر بودنِ فرانسه، این کشور را در زمره کشورهایی قرار داده که شما می‌توانید از اقامت دائم در آن لذت زیادی ببرید. پس اقامت در این کشور از طریق تمکن مالی فرانسه یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌هایی است که می‌توانید انجام دهید

بررسی شاخص‌های اقتصادی پیش از اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه

پیش از مهاجرت و اقامت در هر کشوری، لازم است شاخص‌های اقتصادی موثر بر کیفیت کار و زندگی خود در این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. از این حیث، پیش از بررسی شرایط و مراحل اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه، توجه شما را به آخرین آمار موجود از وضعیت اقتصادی فرانسه جلب می‌کنیم.

همانطور که می‌دانید واحد پول این کشور همچون اغلب کشورهای اروپایی، «یورو» است. ارزش یورو تقریبا معادل با دلار و کمی بیش از آن است.

نرخ تورم در فرانسه

در سال ۲۰۲۲، نرخ تورم در این کشور ۵٫۹ درصد بوده است و محصولات غذایی تورم حدودا ۱۲ درصدی را تجربه کرده‌اند. البته لازم به ذکر است که حمله روسیه به اوکراین و نیز اثرات جانبی همه‌گیری کرونا روی افزایش نرخ تورم محصولات غذایی اثر گذاشته است و با اتمام جنگ اوکراین و روسیه و اتخاذ سیاست‌های مناسب اقتصادی دولت، به زودی این تورم همچون گذشته به زیر ۱۰ درصد خواهد رسید. هرچند که همین نرخ ۱۲ درصدی نیز در قیاس با نرخ تورم محصولات غذایی در ایران که گاهی به بالای ۱۰۰ درصد هم می‌رسد، عددی به حساب نمی‌آید!

دستمزد در فرانسه

به دلیل اینکه فرانسه کشوری «سوسیال دموکرات» است، تفاوت زیادی بین فقیر و غنی در این کشور وجود ندارد. نرخ دستمزدها تقریبا نزدیک به یکدیگر است. میانگین دستمزد در فرانسه طی سال گذشته ۳۳۰۰ یورو در ماه بوده است و حداقل دستمزد ۱۶۴۶ یورو در ماه. حالا می‌دانید با اقامت در این کشور، اگر کار پیدا کنید، حدود دستمزد شما چقدر خواهد بود.

مرکز شهر پاریس تمکن مالی فرانسه

مرکز شهر پاریس- فرانسه

رتبه پاسپورت فرانسه

طبق آمار سایت پاسپورت ایندکس، در سال ۲۰۲۲، فرانسه در میان کشورهای جهان، ششمین پاسپورت معتبر دنیا را به خود اختصاص داده است. با پاسپورت فرانسه شما می‌‌توانید بدون ویزا به ۱۷۴ کشور جهان سفر کنید، و در ۴۶ کشور ویزای بدو ورود فرودگاهی دریافت کنید. شما با پاسپورت فرانسه تنها برای ورود به ۲۴ کشور جهان، نیاز به اخذ ویزا از سفارتخانه دارید.

اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه چگونه است؟

دریافت اقامت فرانسه از این طریق به شما اجازه می‌دهد تا بدون سرمایه‌گذاری و تنها با شرایط تمکن مالی، موفق به اخذ پاسپورت این کشور بشوید.

همانند روش‌های دیگر مهاجرتی چون ثبت شرکت و یا خرید ملک، در روش اخذ اقامت از طریق خودحمایتی و تمکن مالی فرانسه نیز فرد باید ثابت کند که دارای شرایط اقتصادی مناسب است. به همین منظور، باید حساب بانکی خود را به مقامات این کشور ارائه کند.

موزه لوور فرانسه- تمکن مالی فرانسه

موزه لوور فرانسه- تمکن مالی فرانسه

شرایط اخذ اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه

برای اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی، شما باید چهار مورد مدرک، از جمله دو مورد مدرک تمکن مالی را به دولت فرانسه ارائه کنید. یکی درآمد ماهانه و دیگری سپرده مالی بانکی خود را. اما حداقل این میزان چقدر است؟

 1. درآمد ماهانه: هر فرد بایستی مبلغ ۳٫۰۰۰ € (یورو) را در هر ماه، به ازای همسر خود ۱٫۴۰۰ € (یورو) و به ازای هر فرزند در هر ماه مبلغ ۷۵۰ € (یورو) را ارائه کند.
 2. سپرده مالی در بانک: هر فرد باید یک مبلغ اولیه را در حساب خود ارائه نماید. بدین صورت که فرد بایستی مبلغ اولیه ۴۰٫۰۰۰ € (یورو) برای خود و مبلغ ۲۰٫۰۰۰ € (یورو) برای همسر و مبلغ ۱۰٫۰۰۰ € (یورو) برای فرزند کمتر از ۱۸ سال خود را ارائه نماید.

سه نکته مهم پیرامون ارائه مدارک بانکی و درآمدی:

 • توجه داشته باشید که برای ارائه هزینه تمکن مالی فرانسه، نیازی نیست که برای اثبات تمکن مالی خود حساب خود را به بانکی در فرانسه و یا اروپا منتقل نمایید و ارائه آن در هر بانکی امکان‌پذیر است.
 • همچنین برای اقدام پیرامون ویزای خودحمایتی فرانسه، پرینت حساب ارائه شده به سفارت باید به نرخ یورو آزاد باشد.
 • منابع درآمدی قابل قبولی که می‌توانید ارائه کنید شامل موارد زیر است:  
  • درآمد حاصل سود سپرده بانکیدرآمد حاصل سود سهامحقوق بازنشستگیدرآمد حاصل از اجاره ملک
  • درآمد حاصل از کسب و کار از راه دور

این درآمد می‌تواند از چند روش مذکور در بالا باشد. ارائه سند و مدرک موثق برای اثبات میزان درآمد ضروری است.

۳٫ سند ملکی: متقاضی اصلی یا همراهان حتما باید سند ملکی در روز سفارت همراه با دیگر مدارک ارائه دهند.

۴٫ ارائه گواهی عدم سوء سابقه

مناطق ساحلی فرانسه و تمکن مالی فرانسه

مناطق ساحلی فرانسه

مراحل اقامت از طریق تمکن مالی در فرانسه

متقاضی اصلی با ارائه مدارک مورد نیاز و رجوع به سفارت فرانسه در تهران، درخواست خود را برای ویزای خود حمایتی فرانسه ثبت می‌کند.

با کسب ویزای تمکن مالی فرانسه شما تا ۹۰ روز مهلت دارید تا به این کشور ورود کنید و درخواست خود را برای اخذ اقامت ثبت کنید.

در صورت مهاجرت از طریق تمکن مالی فرانسه، به فرد و همسر متقاضی ویزای یک ساله و به فرزندان زیر ۱۸سال ویزای ۵ ساله می‌دهند.

 

آیا اقامت از طریق تمکن مالی منجر به دریافت اقامت دائم و پاسپورت فرانسه می‌شود؟

بله! اگر شما برای سه سال پیاپی بتوانید اقامت موقت خود در فرانسه از طریق اثبات تمکن مالی را تمدید کنید، پس از آن می‌توانید برای اخذ اقامت دائم و همچنین دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام کنید.

شرایط تمدید تمکن مالی فرانسه

اگر شما بتوانید مطابق سال اول، گواهی عدم سوء پیشنیه، گواهی درآمد ماهیانه و گواهی سپرده بانکی را ارائه کنید و نشان بدهید که ملکی برای یک سال در فرانسه اجاره‌ کرده‌اید، اقامت موقت شما تمدید خواهد شد. برای تمدید، کافی است حداقل یک ماه از سال را در خاک فرانسه بگذرانید. این یعنی شرط حضور دائم در خاک فرانسه برای تمدید وجود ندارد.

مدت زمان دریافت اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه

این، یکی از مزایای بزرگ دریافت اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه، نسبت به سایر روش‌هاست. در برخی روش‌ها دریافت اقامت بین یکسال تا چند سال طول می‌کشد. اما شما از زمان اقدام تا دریافت کارت اقامت موقت فرانسه از طریق تمکن مالی، تنها سه ماه زمان نیاز دارید.

خانه های فرانسه برای اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

خانه های فرانسه برای اخذ اقامت فرانسه از طریق تمکن مالی

مزایا و معایب اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه

استفاده از این روش برای مهاجرت به فرانسه مزایای بسیاری دارد که از جمله آن ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ورود به تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا بدون اخذ ویزا
 • تحصیل فرزندان با بالاترین کیفیت در مدارس فرانسوی زبان و به صورت رایگان
 • عدم نیاز به سرمایه‌گذاری
 • پروسه سریع اقامت
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی
 • شانس ویزای بالا
 • عدم وجودِ شرط حضور در خاک فرانسه

اما این روش معایبی هم دارد. اول اینکه با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تأمین شرایط تمکن مالی نیازمند وجود ارقام بالایی در حساب بانکی شماست. دوم اینکه چون با شرط تمکن مالی وارد خاک این کشور شده‌اید، تا سه سال (تا اتمام اقامت موقت و اخذ اقامت دائم) اجازه کار زیر دست کارفرمای فرانسوی را ندارید. البته اگر بخواهید در این کشور ملکی بخرید یا شرکتی ثبت کنید و برای خودتان کار کنید هیچ مانعی پیش روی شما نخواهد بود.

توجه کنید که این محدودیت فقط برای سه سال اول است و به محض اینکه اقامت دائم را دریافت کنید، مشکلی بابت کار برای کارفرمای فرانسوی هم نخواهید داشت.

شرایط اخذ تابعیت و دریافت پاسپورت فرانسه

پس از آنکه اقامت دائم خود را (در این روش، پس از سه سال) دریافت کردید، می‌توانید درخواست تابعیت فرانسه و اخذ پاسپورت این کشور درخواست بدهید. برای این منظور کافی است زبان فرانسه را در سطوح ابتدایی فرا گرفته باشید، به صورت کلی درباره آداب و رسوم و فرهنگ فرانسه اطلاعات داشته باشید، دارای خلاف کیفری نباشید و نیز نصف مدت اعتبار ویزای خود را در حوزه شنگن گذرانده باشید. به همین راحتی شما تابعیت و پاسپورت فرانسه را به دست خواهید آورد!

مهاجرت از طریق تمکن مالی فرانسه

مهاجرت از طریق تمکن مالی فرانسه

نتیجه‌گیری

فرانسه یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت و اقامت به حساب می‌آید. از ساده‌ترین و سریع‌ترین روش‌های مهاجرت به این کشور نیز اقامت از طریق تمکن مالی فرانسه است. در این مقاله هرآنچه لازم بود برای اقامت در فرانسه از طریق تمکن مالی بدانید را با شما در میان گذاشتیم. اگر شرایط مهاجرت به فرانسه از این طریق را دارید، می‌توانید برای کسب جزئیات بیشتر با شماره موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان زبده این موسسه بهره‌مند شوید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که امکان مهاجرت از این طریق برای شما فراهم نیست و به دنبال راه‌های دیگری برای مهاجرت هستید، حتما سایر مقالات ما در وبسایت موسسه مهاجرتی رسا را مطالعه نمایید. منتظر تماس شما هستیم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: