وام مسکن | وام مسکن ملی

وام مسکن دوبرابر شد؟ | وام مسکن چقدر شد؟

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: هم‌اکنون تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است که پیشنهاد وزارت راه افزایش این مبلغ به ۷۰۰ میلیون است.

وام مسکن دوبرابر شد؟ | وام مسکن چقدر شد؟
کدخبر : 9250
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

وام مسکن برای جوانان و زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند کمک بزرگی است. وام مسکن یکی از تسهیلات پرطرفدار بانک ها به شمار می آید، زیرا وام مسکن به منظور کمک هزینه برای خرید خانه به جوانان اعطا میشود. وام مسکن امسال تا  سقف 200 میلیون تومان هم از سمت بانک ها ارائه شده است.وام مسکن در سال 1401 با سود 4 درصد تصویب و به متقاضیان داده میشود. در ادامه به جزئیات وام مسکن می پردازیم.

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: هم‌اکنون تسهیلات نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است که پیشنهاد وزارت راه افزایش این مبلغ به ۷۰۰ میلیون است.

به نقل از تسنیم، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  درباره افزایش وام ساخت واحد های نهضت ملی مسکن در تهران گفت: با توجه به اینکه هزینه ساخت هر متر مربع مسکن ۱۰ میلیون تومان برآورد شده، وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی مسکن پیشنهادی را برای افزایش مبلغ وام مسکن مطرح کرده تا برای متقاضیان دریافت تسهیلات کمی ترغیب کننده باشد.

وی افزود: هم‌اکنون تسهیلات ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در تهران ۴۵۰ میلیون تومان است که پیشنهاد وزارت مسکن افزایش این مبلغ به ۷۰۰ میلیون تومان است. البته با این وجود نرخ بازپرداخت این تسهیلات همچنان بالا است که همین موضوع یکی از دغدغه‌های اصلی تسهیلات‌گیرندگان به حساب می‌آید که دولت باید با تامین اعتبارات لازم برای صندوق ملی مسکن اقساط وام مسکن را کمی تعدیل کند. 

تسنیم

هزینه هر برگ از تسهیلات مسکن نسبت به دو هفته قبل، افزایشی بوده و متاهل‌های تهرانی برای دریافت این وام باید بیش از ۱۲۱ میلیون تومان پرداخت کنند.

بررسی آخرین وضعیت قیمت اوراق مسکن حاکی از این است که هر برگ اوراق وام مسکن (تسه) در فروردین سال گذشته ۱۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان، در اردیبهشت ماه ۱۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و در خرداد ماه نیز ۱۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان قیمت دارد. هر برگ اوراق تسهیلات مسکن بانک مسکن در تیر سال گذشته ۱۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان، در مرداد سال گذشته ۱۲۵ هزار تومان و در شهریور سال گذشته نیز۱۲۵ هزار تومان داد و ستد می‌شود.

این اوراق در ماه مهر سال گذشته ۱۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان، در آبان ماه ۱۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان و آذر ماه ۱۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت دارد.

اوراق تسهیلات مسکن در دی و بهمن سال گذشته نیز با قیمت‌های ۱۲۵ هزار و ۳۰۰ و ۱۲۵ هزار و ۷۰۰ تومان معامله می‌شود. این اوراق در سال جاری ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد که این گزارش بر اساس همین قیمت نوشته شده است.

قیمت اوراق برای مجرد‌ها و متأهل‌های تهرانی

بر این اساس، مجرد‌های ساکن تهران می‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می‌شود؛ لذا برای دریافت ۲۰۰ میلیون تومان وام باید ۴۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه این تعداد اوراق با تسه ۱۲۶ هزار و ۷۰۰ تومانی، ۵۰ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان می‌شود. همچنین با در نظر گرفتن ۸۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق به مبلغ ۲۰ میلیون و ۲۷۲هزار تومان خریداری کنند، مجموع هزینه خرید اوراق به ۷۰ میلیون و ۹۵۲هزار تومان می‌رسد.

زوج‌های تهرانی نیز بر همین اساس می‌توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله دریافت کنند؛ بنابراین زوجین باید ۸۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن ۱۰۱ میلیون و ۳۶۰هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه ۲۰ میلیون و ۲۷۲ هزار تومانی وام جعاله که برای آن باید ۱۶۰ ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند، در مجموع باید ۱۲۱ میلیون و ۶۳۲ هزار تومان پرداخت کنند.

قیمت اوراق در سایر استان‌ها

سقف این تسهیلات برای مراکز استان و شهر‌های با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای مجرد‌ها به ۱۶۰ و برای زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است.

با توجه به اینکه مجرد‌ها باید ۳۲۰ و متاهل‌های ساکن این شهر‌ها نیز باید ۶۴۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند، مجرد‌ها باید ۴۰ میلیون و ۵۴۴ و متاهل‌ها نیز باید ۸۱ میلیون و ۸۸ هزار تومان پرداخت کنند.

بازار مسکن هر روز با چالش جدیدی روبه‌رو می‌شود و حالا قیمت‌ها مدام در حال افزایش است. اما باید دید ساخت واحدهای مسکن ملی و اجرای پروژه نهضت ملی مسکن تاثیری بر وضعیت بازار خواهد داشت یا خیر.

مدت زمان زیادی است که بازار مسکن در شرایط مناسبی به سر نمی‌برد و تمام اقدامات دولت برای بهبود وضعیت یا اجرایی نشده و یا موثر نبود است.

سید محمود فاطمی عقدا، کارشناس ارشد مسکن در خصوص پیش‌بینی خود از بازار به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به سیاست‌های دولت به خصوص آغاز ساخت مسکن‌های ملی ممکن است از شیب تند بازار کاسته و تعادل برقرار شود، البته این بستگی به اجرایی شدن سیاست‌های وزرات راه و شهرسازی دارد.

او ادامه داد: اگر طرح نهضت مسکن ملی چه به صورت تحویل زمین و چه به صورت تحویل واحد آپارتمانی شروع شود، مخصوصا در شهرهای بزرگ ممکن است افزایش قیمت متعادل‌تر شود و سرعت آن کاهش یابد. در غیر این صورت سال آینده سال سختی برای بازار مسکن خواهد بود.

رئیس پیشین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همچنین گفت: اگر روند فعلی ادامه پیدا کند و سیاست‌های دولت اجرایی نشود متوسط قیمت مسکن بیش از این افزایش پیدا می‌کند. اگر سیاست‌های دولت اجرایی شود بازار این اقدامات را حس می‌کند و واکنش مثبت نشان می‌دهد.

بازار در چه شرایطی به سر می‌برد؟

آخرین آمارهایی که بانک مرکزی از متوسط قیمت مسکن در شهر تهران منتشر کرده متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی 48 میلیون و 70 هزار تومان برآورد شده است. تعداد معاملات هم با وجود اینکه در تمام مناطق افزایش داشته طبق گفته کارشناسان هنوز به مقداری نیست که بتواند وضعیت بازار را بهبود دهد. بنابراین خرید و فروش‌ها نیز در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند.

افزایش هزینه وام مسکن

وام مسکن یکی از راه‌هایی است که مردم با کمک آن می‌توانند مقداری از هزینه‌های خرید خانه را تامین کنند. اما این وام علاوه بر اینکه بخش زیادی از قیمت مسکن را پوشش نمی‌هد، هزینه دریافت آن نیز تا حد زیادی افزایش یافته است.

به عنوان مثال برای مجردهای ساکن تهران مجموع هزینه خرید اوراق به ۷۰ میلیون و ۹۵۲ هزار تومان می‌رسد. زوج‌های تهرانی نیز باید برای خرید اوراق مسکن ۱۲۱ میلیون و ۶۳۲ هزار تومان پرداخت کنند.

وضعیت آغاز پروژه نهضت ملی مسکن

بیشتر از یک سال پیش بود که صحبت از ساخت چهار میلیون مسکن ملی (هر سال یک میلیون) مطرح شد. اما هنوز واحدی تحویل داده نشده و رئیس‌جمهور در سفر اخیر خود به یزد عنوان کرد که هر چند تاخیر ایجاد شده، اما چهار میلیون مسکن تا پایان دولت سیزدهم ساخته می‌شود. حالا باید دید با وضعیت کسری بودجه و کمبود منابع آیا به این وعده عمل خواهد شد؟

طبیعی است که عرضه یکی محرک‌های بازار مسکن است و باعث کاهش قیمت مسکن خواهد شد. اما در این بین دلایل دیگری نیز برای وضعیت فعلی مسکن وجود دارد که باید برای بهبود آن چاره‌ای اندیشید. در غیر این صورت عامل عرضه و ساخت مسکن‌های ملی نیز تاثیر زیادی بر متوسط قیمت نمی‌گذارد؛ عواملی مانند تورم عمومی، تورم مصالح ساختمانی و افزایش قیمت دلار، هر روز از توان مردم برای خرید مسکن و قدرت سازندگان برای تولید آن می‌کاهند.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر: