مهین افشا‌ن‌پور نخستین زن ایرانی که در نگارگری موفق به اخذ مدرک درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده بود در ۸۱ سالگی درگذشت.

کدخبر : 4234
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

 مهین افشان‌پور از هنرمندان طراز اول و پیشکسوت نگارگری، صبح امروز ۳۱ مردادماه در سن ۸۱ سالگی پس از چندسال مبارزه با بیماری و زندگی نباتی درگذشت.

مهین افشان‌پور متولد شهریور ۱۳۲۰ در تهران بود. او که از دوران نوجوانی و جوانی به نقاشی و صورت‌گری علاقه داشت  در سال ۱۳۴۸ به هنرستان کمال‌الملک وارد شد و نزد استادانی مانند حسین شیخ طبیعت، مشیری سیاه قلم، یوسفی (تذهیب) و الطافی (گل و مرغ) به تحصیل هنر پرداخت، اما علاقه زیادش به نگارگری (مینیاتور) او را به مکتب زنده‌یاد استاد جلالی سوسن‌آبادی کشاند و نزدیک به ۳۰ سال در این زمینه به خلق بیش از ۱۰۰ اثر منحصربه‌فرد پرداخت.

افشانپور نشان درجه یک هنری داشت و از طرف یونسکو گنجینه زنده بشری لقب گرفته بود. او سبک‌های مختلفی را ازجمله بغداد، مغول، تیموری یا هرات و سرانجام مکتب اصفهان را در نگارگری تجربه کرده است. از جمله مهم‌ترین آثار او می‌توان به «سواری از غیب»، «شیخ صنعان و دختر ترسا»، «سمند تیزپای»، «مجلس بنداندازی عروسان» و «آهوان خمار چشم» اشاره کرد.

همچنین مجموعه آثار او با نام «بانوی خیال» در زمان بیماری این نگارگر فقید به چاپ رسید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه