مسکن ملی | ثبت نام مسکن ملی | انصراف مسکن ملی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه راه و شهرسازی اعلام کرد دور جدید ثبت‌نام مسکن ملی از هفته بعد آغاز می‌شود.

کدخبر : 4220
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

مسکن ملی طرحی است که از سوی دولت برای بی‌خانه ها تنظیم شده است. قبلا طرح نهضت مسکن ملی یک سری از متقاضیان را ثبت نام کرده بود. ظرفیت سازی برای ثبت نام جدید نهضت  مسکن ملی  در کشور ایجاد شده است. ظرفیت سازی طرح نهضت مسکن ملی برای شهرهای جدید تهران هم ایجاد شده است. در ادامه می توانید آخرین خبر از در مورد نهضت مسکن ملی را بخوانید. 

خبرجدید درباره مسکن ملی

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه راه و شهرسازی اعلام کرد دور جدید ثبت‌نام مسکن ملی از هفته بعد آغاز می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی امروز در آستانه یک سالگی دولت در گزارشی به ارائه آمار از عملکرد ساخت مسکن ملی پرداخت محمود محمودزاده گفت: افزایش ساخت‌وساز توسط بخش خصوصی یکی از راهبردهای جهش تولید مسکن بود که بتوانیم آمار را از صدور ساخت ۳۰۰ تا ۳۵۰هزار واحد پروانه ساختمانی در سال‌های اخیر ارتقا دهیم.

محمودزاده افزود: در همین راستا به ارائه طراحی برای افزایش سهم بخش خصوصی در تسهیلات ساخت مطابق سقف طرح‌های حمایتی پرداختیم که اگر ساخت‌وساز صنعتی باشد ۲۰درصد به مبلغ تسهیلات افزوده می‌شود.

وی گفت: نتیجه این سیاست این است که اکنون بیش از ۳۳۵هزار متقاضی خودمالکی در پنج ماهه نخست سال برای تولید مسکن ثبت‌نام کردند. این نشان می‌دهد درخواست تولید مسکن در سال ۱۴۰۱ رشد چشمگیری خواهد داشت.

سایر موارد در شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها


علاوه بر مورد تصریح شده در دستورالعمل حاضر، پنج گروه مجرد زیر نیز براساس ضوابط و مقررات موجود قبلی (آئین ­نامه­ ها و دستورالعمل ­های اجرایی) امکان ثبت ­نام بدون شرط ارائه عقدنامه در هنگام انعقاد قرارداد واگذاری واحد را دارا هستند:

 1. نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
 2. مردان مجرد بالای 45 سال
 3. معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور
 4. زنان بالای 35 سال سن
 5. بیماران خاص بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

ب) مدارک مورد نیاز جهت احراز شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها

-بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی (شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها)

-بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی 

-بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا به شرح یکی از موارد زیر:

 1. گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دوره دانشگاه
 2. گواهی محل تحصیل متقاضی در دوره دانشگاه بعلاوه حداقل دو سال سابقه بیمه
 3. مدارک مربوط به محل تولد(شناسنامه) متقاضی یا والدین متقاضی
 4. جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا والدین متقاضی
 5. سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا والدین متقاضی (شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها) 
 6. گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا والدین متقاضی
 7. گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی
 8. پروانه اشتغال به کار مهندسی، کاردانی و معماران تجربی برای متقاضی

 

تبصره 1: اخذ یک و یا ترکیبی از موارد فوق به گونه‌ای که مجموعاً مؤید سابقه سکونت مورد نیاز در شهر مورد تقاضا باشد، می‌تواند ملاک احراز سابقه سکونت متقاضی قرار گیرد.

تبصره 2: اجاره نامه به عنوان گواهی سابقه سکونت قابل قبول نمی باشد. (شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها)

تبصره 3: از موارد فوق می توان جهت احراز سابقه سکونت تمامی گروه های مجرد استفاده نمود.

پس از آشنایی با شرایط ثبت نام مسکن ملی برای مجردها، لازم است تا فرم ثبت نام را تکمیل نمایید.

مسکن ملی

معاون مسکن و ساختمان توضیح داد: سازندگان می‌توانند تمام مراحل درخواست را بدون مراجعه حضوری انجام دهند که با این سیاست از امضا طلایی خودداری شده است. متقاضی با مراجعه به سامانه و انتخاب شعبه بانکی اقدام به دریافت تسهیلات ساخت می‌کند

یارانه به مسکن ملی تعلق می‌گیرد

محمود محمودزاده گفت: راهبرد دوم دولت افزایش ساخت‌وساز در بافت فرسوده شهری است که در صورت تکمیل منابع صندوق مسکن امتیاز سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد.

محمودزاده اظهار کرد: نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی است که یارانه و درصد تسهیلات برای دهک‌های مختلف در آن، متفاوت است. در دهک اول تا سوم تسهیلات مسکن ملی مطابق توان خانوار با کمترین سود پرداخت می‌شود.

وی گفت: بیش از ۵میلیون ثبت‌نام در سامانه نهضت ملی مسکن داشتیم. یک میلیون و ۵۰۰هزار متقاضی حائز شرایط چهارگانه هستند و برای تکمیل و بارگذاری مدارک مراجعه کرده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: همین حدود زمین ساخت نهضت ملی تامین شده است. خبر خوب اینکه با تامین زمین امکان ثبت‌نام مجدد در هفته آینده در برخی شهرها فراهم می‌شود.

محمود محمودزاده درباره آمار ساخت مسکن دولتی گفت: ۵۷۶هزار واحد در مسکن شهری و ۱۸۲هزار واحد مسکن روستایی و در بخش خودمالکی ۳۳۰هزار مسکن در مراحل مختلف ساخت قرار دارد. عملیات ۴۲۰هزار واحد کلنگ‌زنی نیز انجام شده است که در مجموع یک و نیم میلیون واحد مسکونی نهضت ملی در حال ساخت است.

بیست درصد تسهیلات باید به بخش مسکن اختصاص یابد

مدیرعامل بانک مسکن توضیح داد: آن چیزی که امروز یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به طرح نهضت ملی برکت دهد، تامین مالی است. آن چیزی که ابلاغ شده، بیست درصد سهم پرداختی به تسهیلات بوده است؛ یعنی بیست درصد تسهیلات سیستم بانکی به بخش مسکن اختصاص یابد.

وی ادامه داد: بخش مسکن پیشران اقتصاد است. اگر سهم این تسهیلات در بخش مسکن اختصاص یابد، هفتاد درصد آن به بخش صنایع می‌رود. یعنی بخش صنایع کاهش نمی‌یابد و بخش مسکن تنها بخشی است که می‌توان تا پایان بر آن نظارت داشت. تا به الان بیش از ٢۶هزار میلیارد تومان برای بخش نهضت ملی مسکن تخصیص یافته است.

مسکن ملی

قیمت مسکن ملی برای متقاضیان چقدر است؟

محمدزاده در باره قیمت مسکن ملی گفت: ساخت واحدهای مسکونی توسط سازنده‌ها صورت می‌گیرد و دولت دخالتی در ساخت ندارد. قیمت ثابتی وجود ندارد که بخواهیم بگوییم قیمت چیست. چراکه سازنده باید منابع خود را از کسی بگیرد. تعهد ما از ابتدا این بوده که قرارداد را با کمترین عدد ممکن مدیریت کند. کشف قیمت براساس فهرست بها سازمان برنامه است.

وی ادامه داد: ما به دهک‌های اول تا سوم و چهارم تا ششم اطمینان می‌دهیم که در حد توان خود حمایت کنیم. دولت براساس آورده حداکثر کمک و حمایت را خواهد کرد. تمام تلاش این است که دهک‌ها و افراد واجد شرایط راه‌حل را پیدا کنند و تا جای ممکن راه حل ایجاد میکنیم که این مهم محقق شود.

ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در روزهای آتی آغاز می‌شود

معاون وزیر راه همچنین در این برنامه تصریح کرد: ثبت‌نام مجدد نهضت ملی مسکن همزمان با هفته دولت در شهرهایی که زمین آن‌ها تامین شده آغاز خواهد شد. در حال حاضر برای ۱.۵ میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن، زمین تامین شده و فرآیند ساخت را پیش می‌بریم.

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه