قیمت طلا | کاهش قیمت طلا | افزایش قیمت طلا

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۳ درصد کاهش به ۱۷۴۶ دلار و ۵۷ سنت رسید.

کدخبر : 4207
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

 قیمت طلا از ابتدای سال جدید نوسانات زیادی را داشته است. قیمت طلا همپای با افزایش دلار بالا می رود و امید است که کاهش قیمت دلار در روز های آینده انجام گیرد تا بازار وضع آرامی به خود ببیند. نگرانی ها بابت افزایش قیمت طلا وجود دارد چرا که متاثر از آن قیمت کالاهای دیگر نیز افزایش پیدا می کند. چند روزی بود که قیمت طلا افزایش داشت. اما امروز خبرهای دیگری از وضع موجود به گوش می رسد. اخرین اخبار از قیمت طلا را در ادامه بخوانید.

 قیمت طلا به‌دنبال اطلاعیه فدرال‌رزرو آمریکا مبنی‌بر ادامه سیاست‌های سخت‌گیرانه پولی جهت مهار تورم به پایین‌ترین رقم طی سه هفته گذشته رسید.

تاجران تحت تأثیر اظهارنظرهای سیاست‌مداران قرار گرفته‌اند که خبر از افزایش بیشتر نرخ بهره داده‌اند. بانک مرکزی آمریکا قصد دارد تورم را به هدف ۲ درصد برساند، حتی اگر به‌معنای رکود اقتصاد آمریکا باشد.

قیمت هر اونس طلا امروز با ۰.۰۳ درصد کاهش به ۱۷۴۶ دلار و ۵۷ سنت رسید.

تمام چشم‌ها به جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا و سخنرانی او در روز جمعه در اجلاس سالانه رؤسای بانک‌های مرکزی در جکسون هال دوخته شده‌است. انتظار می‌رود وی از ادامه روند افزایش نرخ بهره جهت تحت کنترل درآوردن تورم خبر دهد.

 بالا رفتن نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا تمایل برای طلا را پایین می‌آورد چون هزینه نگهداری آن را افزایش می‌دهد.

ارزش دلار آمریکا هم بر قیمت طلا تاثیر گذار است. افزایش ارزش دلار، خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا گران‌تر می‌کند و تمایل برای آن را پایین می‌آورد.د ت

قیمت نقره امروز با ۰.۲۷ درصد کاهش به ۱۹ دلار و ۱۳ سنت رسید و پلاتین با ۰.۰۸ درصد افزایش ۸۹۹ دلار و ۹۶ سنت معامله می‌شود.

پس از اینکه طلا چهار هفته متوالی روندی صعودی به خود گرفت، هفته ای که گذشت بیشتر سودهایی که اندوخته شده بود پس گرفته شد. رکورد جالب طلا در هفته سپری شده این بود که در تمام روزهای آن طلا بازدهی منفی را به ثبت رساند. این موضوع از ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی تاکنون بی سابقه بوده است.

در حالی طلا هفته را در قیمت ۱۸۰۱ دلاری آغاز کرد، که در حال حاضر زیر مرز ۱۷۵۰ دلاری معامله می شود. قیمت هر اونس از این فلز ارزشمند در هفته ای که گذشت نزدیک به ۳ درصد افت کرد.

قدرت گرفتن دلار آمریکا با گران تر کردن قیمت طلا برای دارندگان دیگر ارزها، یکی از عاملان کاهش قیمت طلا بود. شاخص دلار در هفته ای که گذشت بیش از ۲ درصد افزایش یافت و اکنون نزدیک به مرز ۱۰۸ واحدی قرار دارد. شاخص دلار، ارزش دلار آمریکا در برابر ارزهای معتبر مانند یورو، ین و یوان را اندازه گیری می کند.

در حالی که طلا و دلار به عنوان دو پناه‌گاه امن برای سرمایه ها رقابت می کنند، چشم انداز صعودی نرخ بهره فدرال رزرو کفه ترازو را به سمت دلار سنگین تر کرده است.

روز پنج‌شنبه مجددا مقامات فدرال رزرو بر افزایش نرخ بهره برای کنترل تورم بالای آمریکا تاکید کردند. حتی اگر هنوز بر سر سرعت و مقدار افزایش نرخ بهره میان مقامات اقتصادی بحث وجود داشته باشد، اما در حال حاضر سیاست تهاجمی فدرال رزرو قابل پیش بینی است.

تحلیل گران در حال حاضر پیش بینی می کنند، در صورت ادامه روند کنونی سقوط طلا به زیر مرز ۱۷۰۰ دلاری نیز دور از انتظار نخواهد بود.

قیمت طلا

قیمت طلای جهانی

قیمت طلا در معاملات امروز نزدیک به نیم درصد دیگر کاهش یافت تا هر سه روزی که از هفته جاری گذشته است را با رکوردی منفی پشت سر بگذارد  در حالی که طلا چهار هفته متوالی روندی صعودی به خود گرفته بود و به قیمت 1803 دلاری رسیده بود، از ابتدای هفته تاکنون نزدیک به 2 درصد از قیمت خود را از دست داده است و در میانه کانال 1700 دلاری در نوسان است.

در حالی که تمام بازارها در هفته جاری در انتظار انتشار صورت جلسه ماه جولای جلسه فدرال رزرو در چهارشنبه شب بودند، بالاخره این سند منتشر شد. بر اساس رایزنی های اولیه مقامات بانک مرکزی اعلام کردند که آنها شواهد اندکی مبنی بر کاهش سرعت تورم مشاهده کرده اند، و این موضوع آنها را مجاب خواهد کرد که تا حد نیاز برای کنترل تورم دست به اقدامات انقباضی بزنند. با اینکه در این گزارش به سرعت دقیق افزایش نرخ بهره اشاره نشده است، اما فدرال رزرو تصدیق کرده است که دست به کاهش مخارج و افزایش نرخ بهره خواهد زد که این اقدامات چشم انداز رشد اقتصادی را نیز کاهش خواهد داد.  فدرال رزرو اعلام کرد که سرعت افزایش نرخ بهره بستگی به داده‌های اقتصادی آتی خواهد داشت و همچنین به ارزیابی این نهاد مبنی بر نحوه انطباق اقتصاد با نرخ‌های بهره بالاتر.  این در حالی است که طلا در شرایطی که نرخ بهره بالا است عملکرد مناسبی ندارد و سیگنال این صورت جلسه برای طلا کاهشی است.  همچنین در بازار نفت در ابتدای روز چهارشنبه قیمت نفت برنت با رسیدن به سطح 91.5 دلار برای هر بشکه به کف شش ماهه رسید. خبر افزایش تولید نفت روسیه در کنار ترس از رکود اقتصادی در ابتدای روز سبب کاهش قیمت نفت شد. هر چند در ادامه روز با انتشار خبر کاهش پیش از انتظار ذخایر نفت آمریکا قیمت شاخص نفتی برنت به محدوده بازدهی مثبت بازگشت.

آخرین قیمت طلا در پایان روز معاملاتی گذشته به شرح زیر است: 

۱. هر گرم طلا ۱۸ عیار به ۱۲,۸۴۵,۰۰۰ ریال رسید. 

۲. انس جهانی طلا به ۱,۷۶۲.۶۷ دلار رسید. 

۳. قیمت هر عدد سکه امامی به ۱۳۶,۴۸۰,۰۰۰ ریال رسید. 

۴. هر عدد سکه بهار آزادی به ۱۲۷,۱۰۰,۰۰۰ ریال رسید. 

۵. هر عدد نیم‌سکه به قیمت ۷۷,۵۰۰۰,۰۰۰ ریال،

هر عدد ربع سکه به قیمت ۴۷,۵۰۰,۰۰۰ ریال و هر عدد سکه یک گرمی به قیمت ۲۹,۸۵۰,۰۰۰ ریال رسید. 

۶. قیمت هر دلار آمریکا در صرافی ملی به ۲۸۰,۶۲۶ ریال رسید؛ همچنین قیمت هر یورو در صرافی ملی به ۲۸۹,۹۶۳ ریال و قیمت هر پوند به ۳۵۹,۰۵۰ ریال رسید.

قیمت طلا

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

روی خط رسانه