حقوق کارگران | حقوق کارگران امروز | واریز حقوق کارگران

واریز ۷/۶۰۰/۰۰۰ به حساب کارگران دولت از امشب | حقوق کارگران در ۱۶ تیر ماه چرب و چیل شد

پاداش کارگران ابنیه فنی اراک به مناسبت روز کارگر پس از چند ماه تأخیر واریز شد.

واریز ۷/۶۰۰/۰۰۰ به حساب کارگران دولت از امشب | حقوق کارگران در ۱۶ تیر ماه چرب و چیل شد
کدخبر : 19630
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

کارگران ابنیه فنی اراک اعلام کردند که روز گذشته (شنبه ۱۶ تیر ماه)، مبلغ یک میلیون تومان به عنوان پاداش روز کارگر به آن‌ها پرداخت شده است. این در حالی است که در هفته گذشته، مزایای اعیاد قربان و غدیر به همراه یک ماه حقوق کارگران این خط به حساب آن‌ها واریز شده بود.

این کارگران گفتند: قرار بوده به همه کارگران مجموعه راه‌آهن بلا فاصله به مناسبت روز جهانی کارگر پاداش پرداخت شود اما این اتفاق برای ما کارگران شرکتی اراک بعد از گذشت حدودا دو ماه اتفاق افتاد.

به گفته آن‌ها، کارگران رسمی و قراردادی راه‌آهن این پاداش را به موقع دریافت می‌کنند اما شرکت‌های پیمانکاری راه آهن یا با تاخیر آن را دریافت می‌کنند و یا اصلا دریافت نمی‌کنند.

کارگران ابنیه فنی راه آهن اراک در این رابطه با تاکید بر اینکه باید شرکت‌های پیمانکاری برچیده شوند، می‌گویند: این تبعیض و تفاوت آشکار بسیار آزاردهنده است. حتی پرداخت یک پاداش یک یا دو میلیون تومانی هم به موقع از ما دریغ می‌شود چون پیمانکاری هستیم.

مردم به شدت ناراضی هستند

سال جاری برای کارگران سال خوبی نبود. پس از اتفاقات مربوط به مصوبه مزدی و عدم امضای آن توسط نمایندگان کارگری به دلیل پایین بودن دستمزد ۱۴۰۳، همچنین اعتراض این قشر به حذف آن ها از اصل سه جانبه گرایی، به نظر می رسد که کارگران امید چندانی به وضعیت خود ندارند.

حمید حاج اسماعیلی در ارتباط با انتظار مردم از دولت چهاردهم اظهار کرد:با توجه به مشکلات فراوانی که در حوزه اقتصاد ایران و معیشت مردم وجود دارد، نارضایتی عمومی در کشور شکل گرفته است. این موضوع را می توان جدا از اتفاقات و حوادث چند سال گذشته در حوزه اجتماعی، مانند مهاجرت زیاد، در مشارکت پایین مردم در انتخابات ریاست جمهوری مشاهده کرد. این امر گواه بر ناراضایتی و رویگردانی مردم از مدیران و دولت است.

وی افزود:این واقعیتی اجتناب ناپذیر است که مردم به شدت ناراضی هستند. اولین و مهم‌ترین مشکلات مردم، بی‌تردید، مسائل معیشتی و رفاهی است. متأسفانه عموم جامعه از این مشکل رنج می‌برند. بنابراین، یکی از برنامه‌های مهم دولت باید یافتن راه حلی برای رفع مشکلات اقتصادی باشد.

این فعال کارگری گفت:آنچه در سه سال گذشته اتفاق افتاده است، نشان می‌دهد که در این زمینه کار اساسی شکل نگرفته است. علی‌رغم ادعا های دولت سیزدهم و اطرافیان آن درباره کارنامه دولت، در عرصه عمومی موج بزرگی از نارضایتی و انتقاد به دولت فعلی وجود دارد. نه تنها دولت کار مفیدی در زمینه بهبود شرایط اقتصادی انجام نداده، بلکه، باعث افزایش نرخ تورم، گرانی و فشار بیشتر به گروه‌های متعدد اجتماعی شده است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: متأسفانه در ۳ سال گذشته، طبقه متوسط اجتماعی ضعیف‌تر و فقیرتر شده است. یکی از راهبردهای بسیار اشتباه و ضد ملی که در دولت سیزدهم اجرا شد، سرکوب دستمزد ها بود. این اقدام باعث نارضایتی کارگران، بازنشستگان و حتی کارمندان دولت شده است. این سیاست‌گذاری نادرست، به جای بهبود وضعیت اقتصادی مردم، موجب تشدید فشار بر طبقات آسیب‌ پذیر جامعه و افزایش نارضایتی عمومی گردیده است.

وی گفت:موضوع بعدی، شکافی است که بین مردم و حاکمیت شکل گرفته است. دولت به عنوان مسئول اجرایی و واسط بین مردم و حاکمیت، باید برای کاهش و رفع این شکاف تلاش کند. سیاست‌ های دولت باید به گونه‌ای باشد که اعتماد عمومی را افزایش داده و فاصله میان مردم و حاکمیت را کم کند. این امر مستلزم گفت‌وگو، شفافیت و پاسخ‌گویی در قبال مطالبات و نگرانی‌ های مردم است. دولت باید برای بازسازی اعتماد عمومی و تقویت مشارکت شهروندان در تصمیم‌ گیری‌ های کلان کشور، اقدامات موثری را انجام دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  ارسال نظر:

  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد