بالگرد رییس جمهور | علت حادثه بالگرد رییس جمهور

اطلاعات جدید از حادثه بالگرد رییس جمهور | بخوانید

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس جمهوری گفت: همکاران من در ورزقان بودند ولی تجهیزات لازم را نداریم و حتی کسانی که وظیفه داشتند با تاخیر رسیدند.

اطلاعات جدید از حادثه بالگرد رییس جمهور | بخوانید
کدخبر : 18928
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

 عباس مسجدی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری درباره اخبار ضد و نقیصی که درباره شهادت رئیس جمهوری و همکارانشان وجود داشت اما پزشکی قانونی واکنشی نداشت، گفت: قانون بحران در کشور داریم و  ما مسئول اطلاع رسانی بحران نیستیم. در حوادث مختلف  مانند حادثه سرپل ذهاب، فاجعه کرمان و... افراد و مسئولان زیادی ارائه نظر کردند.  در حادثه تروریستی کرمان یکی از مسئولان که این آمار اشتباه را مطرح کرده بود، اعلام کرد زیر فشار رسانه ها این آمار را اعلام کرده است، در صورتی که همین آمار اشتباه اعتماد مردم و رسانه‌ها را هم  تحت تاثیر قرار می دهد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به حادثه سقوط بالگرد حامل رئیس جمهوری گفت: در حادثه اخیر شاهد بودیم که  ۲۴نفر اظهار نظر کردند، در حالی که فقط وزیر کشور باید اطلاع رسانی کند.همکاران من در ورزقان بودند ولی تجهیزات لازم را نداریم و حتی کسانی که وظیفه داشتند با تاخیر رسیدند.علیرغم همه فشارهایی که وجود داشت، تمامی اقدامات لازم برای پرونده های مربوط به این حادثه در پزشکی قانونی انجام شد   . مردم به ما اعتماد دارندو اگر آمار عجولانه ارائه دهیم از اعتبار کار ما کاسته می شود.

مسجدی  با بیان این که سازمان  بانک ژنتیک را سرمایه عظیمی برای کشور می داندافزود:در حال توسعه جدی این بانک هستیم و رشد ۱۰۰درصدی در حوزه پروفایل و اخذ نمونه در   یک سال گذشته را داشتیم و به سرعت مسیر ادامه دارد . در طی یک سال ۴۰پرونده عوامل مجرمانه  شناسایی شدند و به قوه قضائیه اعلام شد.

رئیس  سازمان پزشکی قانونی با اشاره به راه اندازی سامانه این بانک‌   گفت: این امر برای ایمن سازی اطلاعات بانک   بسیار موثر است‌.۲۱۵هزار نمونه خون از مجرمان خشن با همکاری سازمان زندان‌ها اخذ شد که از این تعداد ۱۳۸هزار پروفایل در سامانه بانک ژنتیک ایران وجود دارد و از این ۱۳۸هزار پروفایل   ۱۱۱هزار مورد مربوط به مجرمان  است که رشد بالای ۱۰۰درصدی را در سال ۱۴۰۲داشته است و آن هم شاید به دلیل تحریم‌هایی بوده که خلل  را در  بانک ژنتیک  ایجاد کرده بود.  

 مسجدی درباره آمار مربوط به سقط درمانی در سال ۱۴۰۲اعلام  کرد: در این باره  ۱۱هزار و ۱۹۰پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته است که ۸هزار و ۹۰۸پرونده مجوز سقط دریافت کردند و ۳هزار پرونده تائیدیه ما را نداشت.

وی افزود: متاسفانه مرجع دقیق و رسمی برای سقط جنین نداریم و پزشکی قانونی نزدیکترین مرجع اعلام آمار دقیق است. یکی از مشکلات در این باره ، آزاد بودن فروش یکی از مهمترین داروی سقط بود که پس از تدوین قانون جدید توزیع این دارو فقط برای مراکز درمانی مجاز شد و در جای دیگر کاملا غیرمجاز و با پیگیری جدی انتظامی و قضائی مواجه شد.

 مسجدی درباره اینکه بیشترین قصور پزشکی در چه زمینه‌ای است،  گفت: عمل های زیبایی فراوان شده است ومردم دقت کنند اگر در حوزه عمل پلاستیک مراجعه می کنند از مهارت‌ها و پزشک بودن فرد مطلع و آگاه باشند. 

بیشترین آمار قصور پزشکی در سال ۱۴۰۲در زمینه دندانپزشکی، جراحی، زنان و پلاستیک  بود.‌ شکایات مهمی که حتی به خود بنده هم شفاها اعلام‌ شده  مربوط به عدم ارتباط صحیح پزشک و بیمار است که  جزو شکایت‌های جدی است. بیماران می‌گویند  فلان آقای دکتر مرا عمل کرده ولی چهره او را ندیدم و شک دارم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره آمار  فوتی  های  ناشی از حوادث رانندگی گفت: در سال ۱۴۰۲، ۲۰هزار و ۴۵نفر در تصادفات  جان خود را از دست داده اند که رشد ۲.۸درصدی را نسبت به سال قبل داشته است.

در۲۰روز تعطیلات نوروز نیز هزار و ۸۹نفر جان خود را از دست داده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش ۱۰.۵درصدی داشته است. همچنین ۳۹۱هزار و ۱۶۹نفر در سال ۱۴۰۲مصدوم شده اند.

وی از افزایش ۱.۳درصدی مصدومیت ناشی از نزاع و درگیری خبر داد و گفت: سال گذشته ۵۹۹هزار نفر بر اثر نزاع و درگیری به خصوص نزاع خیابانی مصدوم شدند.

مسجدی با اشاره به آمار غرق شدگی  گفت: ‌پارسال ۱۰۱۴نفر  بر اثر غرق شدگی جان باختند که کاهش ۱۲درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱داشته است.

محسن رضایی در مصاحبه‌ای با پایگاه خبری الجزیره قطر در پاسخ به سؤال مجری درباره سانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور اظهار داشت: تحقیقات در مورد این حادثه به دقت در حال انجام است و این اتفاق برای ما بسیار مهم است؛ چراکه دومین شخص کشور پس از رهبری در این اتفاق درگذشت. ما همه احتمالات را در نظر می‌گیریم هرچند که نقش عوامل طبیعی تاکنون بیشترین احتمال را داشته است اما اگر شاهد هر نوع سهل‌انگاری و مسامحه در هر سطحی باشیم قطعاً برخورد خواهیم کرد.

ضایی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار الجزیره درباره اینکه برخی معتقدند تغییر دولت ها در ایران تفاوتی در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم ایجاد نمی‌کند، با بیان اینکه اینگونه نیست که وضعیت اقتصادی بدون تغییر و پیشرفت بوده باشد، خاطرنشان کرد: وقتی وضعیت را با قبل از انقلاب مقایسه می‌کنیم به وضوح شاهد پیشرفت هستیم اما ما نیاز به گام های بلندتری در خصوص تحولات و پیشرفت اقتصادی داریم و تحریم‌ها هم در این حوزه بی‌تأثیر نبوده است ولذا نیاز به تقویت کارآمدی در حوزه اقتصادی داریم.

 

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  ارسال نظر:

  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد