خدمت سربازی | خبر فوری خرید سربازی 1402

خبر فوری مجلس درباره خرید سربازی 1402 | خرید خدمت سربازی مجاز شد ؟

امروز خبرهای مهمی درباره خرید خدمت سربازی و شرایط جدید معافیت سربازی اعلام شد. جزئیات شرایط خرید سربازی را با هم در سایت گشتنی می خوانیم.

خبر فوری مجلس درباره خرید سربازی 1402 | خرید خدمت سربازی مجاز شد ؟
کدخبر : 16741
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

خبرنگار شکیبا بقال زاده: قانون خرید خدمت سربازی، برای اولین بار در دهه هفتاد مطرح شد، در آن زمان مشمولان می‌توانستند با پرداخت مبلغی اقدام به خرید مدت زمان خدمت سربازی اجباری خود کنند. در سال ۱۴۰۰ عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در رابطه با طرح خرید خدمت سربازی، گفت: این طرح در ابتدا برای ایرانیان خارج از کشور پیشنهاد شد با این حال در حال تدوین طرح جدیدی برای اصلاح طرح خرید خدمت سربازی هستیم.

اما این طرح در مجلس تصویب نشد، سردار تقی مهری رییس سازمان وظیفه عمومی در آخرین خبر اعلام کرد:  همانطور که بارها اعلام شده است چند سالی است که خرید خدمت سربازی دیگر در دستور کار نیست و همه افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند باید وضعیت خدمت سربازی خود را تعیین تکلیف کنند.

محرومیت اجتماعی مشمولان غایب

عدم صدور اجازه خروج از کشور، عدم استخدام به صورت رسمی، پیمانی، خرید خدمت، قرادادی، روزمزد در وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و نهادها و همچنین عدم صدور پروانه کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی از جمله برخی از این محرومیت‌هاست.

عدم امکان کاندیدا شدن جهت انتخاب مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن های قانونی، عدم دریافت مستـمری از سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت و نهادهای قانونی از جمله دیگر محرومیت‌های مشمولان غایب است.

چه کسانی از خدمت معاف می شوند؟

از سال ۱۴۰۲ و برابر با موافقت مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) برای مشمولان وظیفه غایب و غیر غایب و کارکنان وظیفه در حال خدمت که دارای ۴ فرزند و بالاتر هستند و همچنین مشمولان وظیفه غایب و غیر غایب و کارکنان وظیفه در حال خدمت، با حداقل ۴۰ سال سن تمام، که دارای ۳ فرزند هستند اجرا شده است. صدور کارت معافیت برای مشمولان غایب و غیر غایب واجد شرایط این مصوبه، پس از طی آموزش‌های مقدماتی و تکمیلی بسیج امکانپذیر خواهد بود. همچنین کمسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه از اصلاح بخشی از قانون نظام وظیفه در این کمیسیون خبر داد که بر اساس آن مشمولان خدمت سربازی دارای ۳ فرزند یا بیشتر، یا مشمولان بالای ۳۵ سال دارای ۲ فرزند از حدمت سربازی معاف هستند.

مجازات فرار از خدمت سربازی

۲ روز اضافه خدمت به ازای هر روز غیبت + روزهایی که جز خدمت بوده است.

در صورت تکرار فرار یا فرار به دلیل مشکلات انضباطی حکم زندان صادر میشود.

جریمه نقدی که بر اساس تعداد فرار و مدت فرار محاسبه میشود.

عدم امکان دریافت معافیت کفالت در صورت طولانی شدن فرار

اقدام برای دستگیری سرباز فراری توسط دژبان

مسدود سازی کد ملی

در صورت رای قاضی به زندان باید توجه باشید که مدت زمان مشخص شده برای زندان جز خدمت سربازی محاسبه نمیگردد و این رای تنها نوعی مجازات محسوب میشود.در صورتی که سرباز فراری در دسترس نباشد و پس از مراجعه های مکرر و صدور ابلاغیه توجهی برای بازگشت به یگان خدمتی نشود کد ملی سرباز فراری مسدود خواهد شد و اصطلاحا محروم از خدمات میشود.

مصوبه کاهش مدت سربازی به کجا رسید؟

ابوترابی گفت: در حال حاضر مصوبه مجلس درباره سربازی به شورای نگهبان ارسال شده است و مشخص نیست که مورد تایید شورای نگهبان قرار می‌گیرد و به قانون تبدیل می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی درباره مصوبه مجلس در جریان بررسی برنامه هفتم توسعه درباره کاهش مدت سربازی به ۱۲ ماه، گفت:در حال حاضر مصوبه مجلس درباره سربازی به شورای نگهبان ارسال شده است و مشخص نیست که مورد تایید شورای نگهبان قرار می‌گیرد و به قانون تبدیل می‌شود؟

وی در همین‌باره افزود: آنچه وظیفه مجلس و نمایندگان بود در برنامه هفتم توسعه کل کشور تصویب کردیم که سربازی از ۲ سال به میانگین ۱۲ ماه کاهش یابد.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس درباره مناطق عملیاتی سربازی ، گفت: در حال حاضر ۴ منطقه سربازی یعنی عملیاتی، مناطق خوش آب و هوا، مرزی و مناطق پرخطر عملیاتی وجود دارد که باید میانگین سربازی در این ۴ منطقه ۱۲ ماه شود.

ابوترابی اظهار کرد: به طور مثال فردی که در منطقه خوش آب و هوا خدمت می کند ۱۵ ماه و فردی که در منطقه عملیاتی به سر می برد، ۷ ماه خدمت کند تا میانگین ۱۲ ماه شود.

نماینده نجف آباد در مجلس اظهار کرد: خرید سربازی هم مطرح نیست و منتفی است.

ابوترابی با بیان اینکه ۳ میلیون سرباز غایب و فراری در کشور داریم ، گفت: بیشترین پرونده ها در دادگاه های نظامی مربوط به سربازان فراری است که در این مصوبه مجلس برای رفع این مسئله نیز قرار شد سربازان غایب و فراری و افرادی که به سن سربازی رسیده‌اند (مانند افرادی که تا این سن مشغول به تحصیل بوده اند) و دارای دو فرزند هستند، از سربازی معاف شوند.

طبق مصوبه مجلس ، ستادکل نیروهای مسلح به منظور تحکیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمند سازی و افزایش مهارت های آنها در طول سالهای اجرای برنامه هفتم توسعه نسبت به کاهش خدمت سربازی به میانگین ۱۲ ماه و جایگزینی سایر عضویتها، تعیین تکلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور که به تأیید وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شورای عالی آموزش حوزه های علمیه می‌رسد اقدام نماید.

تبصره ۱– در راستای سیاست کلان ابلاغی افزایش جمعیت، مشمولان غایب و غیر غایب بالای ۳۰ سال و دارای ۲ فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف می باشند.

تبصره ۲- ادامه تحصیل دانش آموزان مقطع دیپلم و بالاتر و طلاب حوزه های علمیه در خارج از کشور مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی مجاز می باشد و دستورالعمل صدور معافیت تحصیلی آن توسط ستاد کل با همکاری وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تهیه و اجرایی می گردد./ تسنیم

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان