کارت ملی | پیگیری کارت ملی | تغییر آدرس کارت ملی

فوری/ آغاز ثبت نام کارت ملی برای افراد زیر ۱۵ سال | دارندگان کارت ملی گوش به زنگ باشند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تأکید کرد: ما در تلاشیم که برای افراد زیر ۱۵ سال هم کارت ملی صادر کنیم تا برای دریافت خدمات گوناگون مورد استفاده قرار گیرد

فوری/ آغاز ثبت نام کارت ملی برای افراد زیر ۱۵ سال | دارندگان کارت ملی گوش به زنگ باشند
کدخبر : 16680
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

خبرنگار شکیبا بقال زاده: کارت ملی در ایران نوعی کارت هویتی می باشد. اشخاص بالای 15 سال باید برای دریافت کارت ملی اقدام نمایند.ادارات ثبت احوال در داخل کشور و سفارت‌های ایران در خارج از کشور برای تبعه‌های ایران کارت ملی صادر می‌کنند. امروز خبر مهمی درباره کارت ملی منتشر شد که با هم می خوانیم.

صدور کارت ملی برای افراد زیر ۱۵ سال

رئیس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به طراحی سامانه هدی (هویت دیجیتال ایرانیان) مبتنی بر اینترنت از حذف فیزیک گواهی ولادت و فوت تا چند روز آینده خبر داد.

هاشم کارگر معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور به مناسبت روز ملی ثبت احوال گفت: سازمان ثبت احوال ارتباط بسیار زیادی با مجموعه گسترده دولت دارد؛ اما جنس سازمان از نوع خدماتی و بیشتر مشغول خدمت رسانی است.

وی با اشاره به اینکه تحقق یک سازمان هوشمند جزو برنامه‌های طراحی شده از دو سال قبل برای سازمان ثبت احوال است، افزود: ما سامانه «سهیم» را به عنوان یک درگاه تعاملی با هموطنان برای دریافت خدمات الکترونیک و اطلاعات خانواده و همچنین امکان ویرایش اطلاعات افراد راه اندازی کردیم.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: سازمان ثبت احوال برای اولین بار در حوزه اطلاعات جمعیتی نیز اقدام کرده و برخی اقدامات ثبتی مبنا مانند اطلاعات نرخ باروری را جمع آوری کرد و سرویس‌های الکترونیکی را در این راستا ارائه داد.

کارت ملی

کارگر از حذف فیزیک گواهی‌های ولادت و فوت طی چند روز آینده خبرداد و عنوان کرد: افراد برای شناسنامه دار کردن نوزاد باید گواهی ولادت را از مراجع رسمی مانند بیمارستان دریافت می‌کردند و به ثبت احوال ارائه می‌دادند که ما با وزارت بهداشت هماهنگ کردیم و در چند روز آینده فیزیک گواهی‌ها حذف خواهد شد؛ بطوریکه هیچ پدر و مادری برای دریافت شناسنامه نوزاد خود لازم نیست به سازمان ثبت احوال مراجعه فیزیکی کند و با انتخاب اسم نوزاد به صورت الکترونیکی، شناسنامه نوزاد را در درب منزل دریافت خواهد کرد.

وی افزود: گواهی فوت نیز به زودی به صورت الکترونیک صادر خواهد شد و در اختیار خانواده متوفی و سایر مراجع قرار می‌گیرد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور از طراحی سامانه هدی (هویت دیجیتال ایرانیان) مبتنی بر اینترنت خبرداد و گفت: از آنجایی که غالب خدمات ما در بستر اینترانت انجام می‌شود؛ لذا سامانه‌ای طراحی کردیم تا به عنوان مبنای ارائه خدمات در اختیار بخش‌های خصوصی و مردم قرار گیرد. این سامانه به احراز هویت افراد کمک می‌کند و مراحل پایانی احراز هویت غیرحضوری هم تا دو سه هفته آینده انجام می‌شود.

کارگر که در برنامه‌ای رادیویی سخن می‌گفت، تأکید کرد: ما در تلاشیم که برای افراد زیر ۱۵ سال هم کارت ملی صادر کنیم تا برای دریافت خدمات گوناگون مورد استفاده قرار گیرد.

۹۲ درصد البرزی‌ها کارت ملی هوشمند دارند

مدیرکل ثبت احوال استان البرز، گفت: ۹۲درصد مردم استان البرز دارای کارت ملی هوشمند هستند، حدود ۸درصد باقی مانده که ۴درصد کارت‌ها صادر شده که مردم با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا دفاتر ثبت احوال است می‌توانند کارت‌های خود را دریافت کنند و همچنین ۴درصد باقی مانده تا پایان سال انجام می‌شود.

کارت ملی هوشمند

عباس فتح اللهی، مدیرکل ثبت احوال استان البرز، ثبت احوال استان البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، ضمن تبریک روز ملی ثبت احوال، با اشاره به صادر نخستین شناسنامه در ایران، گفت: سالروز تاسیس ثبت احوال ۱۲۹۷ است که شناسنامه خانم فاطمه ایرانی تنظیم و صادر و از آن روز خدمت‌رسانی ثبت احوال شروع شد.

وی با اشاره به اینکه از روز تاسیس ثبت احوال تا کنون تحولات عظیمی اتفاق افتاده است، ادامه داد: در دهه به ویژه در دولت سیزدهم اتفاق‌های خوبی رقم خورده است.

فتح اللهی در خصوص کارت ملی، گفت: ۹۲درصد مردم استان البرز دارای کارت ملی هوشمند هستند، حدود ۸درصد باقی مانده که ۴درصد کارت‌ها صادر شده که مردم با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا دفاتر ثبت احوال است می‌توانند کارت‌های خود را دریافت کنند و همچنین ۴درصد باقی مانده تا پایان سال انجام می‌شود.

این مقام مسوُول در خصوص تغییرات در شناسنامه اعم از تغییر نام، حذف پسوند و.... گفت: مشکلی وجود ندارند و مردم با مراجعه به دفاتر پیشخوان درخواست خود را ارائه دهند و رسیدگی می‌شود.

وی افزود: تغییرات در شناسنامه تقریبا یک ماه یا کمتر از یک ماه زمان می‌‌‌برد.

منبع: ايسنا
آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان