روانشناسی | تست روانشناسی | تست شخصیت شناسی

  متولدین این ماه ها شادترین افرادند | روانشناسی

  نتایج تحقیقات نشان داد که بین فصل تولد یک فرد و زندگی عاطفی وی در بزرگسالی ارتباط وجود دارد. به دنیا آمدن در یک فصل خاص ممکن است با وجود اختلال خلقی در بزرگسالی مرتبط باشد.

  متولدین این ماه ها شادترین افرادند | روانشناسی
  کدخبر : 14572
  پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

  تست روانشناسی یک ابزار است که توسط متخصصین روانشناسی برای تعیین و اندازه‌گیری ویژگی‌های شناختی، عاطفی، شخصیتی و رفتاری فرد در نظر گرفته می‌شود. این تست‌ها به صورت مختلف طراحی و اجرا می‌شوند. برخی از این تست‌ها توسط روانشناسان برای تشخیص اختلالات روانی و رفتاری، تحلیل شخصیت و تعیین سطح هوشی و توانایی‌های شناختی شخص استفاده می‌شوند. تست‌های روانشناسی ممکن است شامل پرسشنامه، آزمون‌های شناختی، آزمون‌های عملکردی، و آزمون‌های فیزیولوژیک باشد. این تست‌ها می‌توانند از ابزارهای ساده تا ابزارهای پیشرفته‌تری اعم از تصاویر، ویدئوها، صدا و سایر ابزارهای تشخیصی بهره بگیرند. تست‌های روانشناسی دارای شاخص‌های مختلفی هستند که در مورد هر فرد بررسی می‌شود. برخی از این شاخص‌ها شامل خصوصیات شخصیتی، قابلیت‌های شناختی، عواطف و رفتارهای فردی، اضطراب، استرس و افسردگی و سایر اختلالات روانی و رفتاری است. در نتیجه، تست‌های روانشناسی یک ابزار مهم برای تعیین و اندازه‌گیری ویژگی‌های روانی فرد است، که به کمک آن می‌توان بهبود روانشناسی و رفتار فرد را مدیریت کرد.

  محققان مجارستانی شخصیت ۴۰۰ نفر را بررسی کردند و نتایج آن را با زمان تولد آنان مطابقت دادند.

  آنان دریافتند افرادی که در تابستان به دنیا می‌آیند بیشتر از متولدین زمستان دارای شخصیت سیکلوتیمیک یا اختلال خلق ادواری هستند که با تغییرات خلقی مکرر، بین شادی و غمگینی مشخص می‌شود.

  نتایج همچنین ارتباط بین متولد شدن در بهار یا تابستان و مثبت اندیشی بیش از حد را نشان داد همچنین افرادی که در زمستان متولد شده بودند، شانس بیشتری برای کمتر تحریک‌پذیر بودن داشتند و احتمال افسردگی در نوزادان پاییزی کمتر از نوزادان زمستانی بود.

  محقق این تحقیق اظهار کرد که مطالعات بیوشیمیایی نشان داده‌اند، فصلی که در آن متولد می‌شوید بر برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی مونوآمین مانند دوپامین و سروتونین تاثیر دارد و حتی در بزرگسالی نیز قابل تشخیص است.

  وی افزود: این مورد ما را به این باور رساند که فصل تولد ممکن است تاثیر طولانی‌تری بر شخصیت داشته باشد.

  در این تحقیق محققان بیش از ۴۰۰ سوژه را بررسی کردند و فصل تولد آنان را با تیپ‌های شخصیتی در زندگی آینده مطابقت داد. به نظر می‌رسد زمان تولد ممکن است احتمال ابتلا به برخی اختلالات خلقی را افزایش یا کاهش دهد.

  این محقق ادامه داد: ما هنوز نمی‌توانیم در مورد مکانیسم‌های درگیر چیزی بگوییم. آنچه ما اکنون به دنبال آن هستیم این است که ببینیم آیا نشانگر‌های ژنتیکی مرتبط با فصل تولد و اختلال خلقی وجود دارند یا خیر.

  پروفسور ادوارد ویتا، مدیر برنامه اختلالات دوقطبی در دانشگاه بارسلونا اسپانیا، در مورد این مطالعه اظهار کرد: فصول بر خلق و خوی و رفتار ما تاثیر می‌گذارند. حتی فصل تولد ما ممکن است بر خطر بعدی ابتلا به برخی شرایط پزشکی از جمله برخی اختلالات روانی تاثیر بگذارد.

  آنچه در این تحقیق جدید است، تاثیر فصل هنگام تولد بر خلق است؛ خلق و خوی‌ها اختلال نیستند، بلکه روند‌های رفتاری و عاطفی مبتنی بر بیولوژیک هستند.

  اگرچه هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی در خلق و خوی افراد دخیل هستند، اما اکنون می‌دانیم که فصل تولد نیز در این امر نقش دارد و یافتن گرایش به «خلق بالا» (خلق بیش‌تایمیک یا بهین خلقی) برای متولدین تابستان بسیار جالب است.

   

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر: