ترفند خانه داری | نکات خانه داری

ترفند خانه داری | تمیز کردن عمیق آشپزخانه:راهنمای کامل برای خانم های خانه دار

چه اجاق گازی که باید تمیز شود و چه ماشین ظرفشویی که کار نمی کند و همچنین تا مدتی از آن استفاده نکرده اید، برگرداندن آشپزخانه خانه شما به حالت اولش پس از خارج شدن مستاجر از خانه تان، می تواند یک کار سخت باشد. اگر شما به دنبال صرفه جویی در پول از طریق تمیز کردن هستید، راهنمای قدم به قدم ما در بخش نکات خانه داری نمناک چگونگی تمیز کردن یک آشپزخانه را از بالا تا پایین توضیح می دهد.

ترفند خانه داری | تمیز کردن عمیق آشپزخانه:راهنمای کامل برای خانم های خانه دار
کدخبر : 13745
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

چه اجاق گازی که باید تمیز شود و چه ماشین ظرفشویی که کار نمی کند و همچنین تا مدتی از آن استفاده نکرده اید، برگرداندن آشپزخانه خانه شما به حالت اولش پس از خارج شدن مستاجر از خانه تان، می تواند یک کار سخت باشد. اگر شما به دنبال صرفه جویی در پول از طریق تمیز کردن هستید، راهنمای قدم به قدم ما در بخش نکات خانه داری نمناک چگونگی تمیز کردن یک آشپزخانه را از بالا تا پایین توضیح می دهد.

نکات کلی تمیز کردن آشپزخانه

1. در هنگام تمیز کاری حتما لباس های محافظ و دستکش بپوشید، به خصوص اگر از محصولات شیمیایی استفاده می کنید.

2. همیشه دستورالعمل های مربوط به هر نوع محصولات تمیز کننده شیمیایی را بخوانید و از آن ها پیروی کنید.

3. محل تمیز کاری خود را باروشن کردن فن و یا باز کردن یک پنجره هواگیری کنید.

4. اگر برای اولین بار از یک محصول تمیز کننده جدیدی استفاده می کنید، ابتدا آن را در یک قسمت کوچک تست کنید تا مطمئن شوید که باعث آسیب یا خطری نمی شود.

مراحل نظافت آشپزخانه در بخش های مختلف

چگونه می توان انواع سینک ظرف شویی را تمیز کرد؟

نحوه تمیز کردن سینک به نوع سینکی که دارید بستگی خواهد داشت و برای هر کدام از آن ها دستورالعمل زیر را بررسی کنید.

 چگونگی تمیز کردن سینک ضد زنگ:

قبل از شروع، سینک را مرطوب کنید و بعد بی کربنات سودا را به طور مساوی رویش بپاشید و به آرامی اما محکم با یک مسواک کهنه رویش بکشید و آبکشی کنید.

چگونگی تمیز کردن سینک سرامیکی:

سینک را با مایع آب گرم و یک پارچه تمیزآماده کنید و آبکشی نمایید و سپس با یک پاک کننده بر پایه سفید کننده اسپری بکنید و اجازه دهید برای چند دقیقه بماند و بعد آبکشی کنید و از بارکیپر فرنز یا کالای مشابهی در مناطق خراشیده ، زخم خورده یا لکه دار استفاده کنید و با حرکات نرم یا یک اسفنج آشپزخانه به آرامی با حرکات دایره ای روی سینک بکشید و بعد آبکشی کنید.

 نظافت آشپز خانه

نظافت سینک آشپزخانه

چگونگی عمیق شستن و نظافت ماشین ظرفشویی آشپزخانه

فیلتر را بردارید و آن را در آب گرم و صابون بخیسانید و سریع به آن یک مسواک بزنید تا هر نوع باقیمانده ای را پاک کنید و سپس آن را در ماشین ظرفشویی جای دهید و برای حذف لکه های آهک، یک فنجان پر از سرکه سفید را در ماشین ظرفشویی خالی خود قرار دهید و یک چرخه کامل را روشن کنید و کف ماشین ظرفشویی را به طور مساوی با جوش شیرین پخش کنید و اجازه دهید یک شبانه روز بماند و سپس یک چرخه کامل را در صبح مجددا اجرا کنید .

  ماشین ظرف شویی

نظافت ماشین ظرف شویی آشپزخانه

تمیز کردن و نظافت اجاق گاز

همانند سینک ظرفشویی، بهترین راه برای تمیز کردن گاز بستگی به نوع آن ها دارد که برای جزئیات بیشتر متن زیر را بخوانید.

در یک کاسه، جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری درست شود و بعد به داخل فر خود این خمیر را بزنید و اجازه دهید یک شب بماند و زمانی که مخلوط خشک شد، از یک بطری اسپری سرکه برای پاشیدن سرکه روی جوش شیرین استفاده کنید و بگذارید تا بیشتر از 4 ساعت بماند و بعد فر را به طور کامل با برس اسکراب یا اسفنج بافت دار تمیز کنید و بعد آبکشی کنید.

چگونگی تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای

اول از همه، هر گونه کثیفی که ممکن است باقی مانده باشد را پاک کنید ویک پاک کننده غیر ساینده، تمیز کننده کرمی بزنید و اجازه دهید برای 10 دقیقه بماند یا همان طور که دستور داده شده است، ادامه دهید و سپس از یک دستمال میکروفایبر برای تمیز کردن گاز استفاده کنید. اگر قسمت ها و لکه های سختی پیدا کردید، یک اسفنج بافت دار را امتحان کنید اما از موادی بیش از حد ساینده استفاده نکنید.

چگونگی تمیز کردن اجاق گاز برقی

اگر می توانید ابتدا شعله های روی گاز را بردارید و مراحل مخصوص گاز شیشه ای را دنبال کنید و برای تمیز کردن شعله ها نیز می توانید از یک پاک کننده قوی تر و پدهای بریلو برای هر گونه سوختگی مواد غذایی استفاده کنید و سپس شعله ها را آبکشی کنید و سپس آن ها را بر روی گاز قرار دهید.

تمیز کردن اجاق گازی

 حلقه های گاز را بردارید و در مخلوطی از مواد شوینده و آب گرم قرار دهید و سپس با یک پارچه تمیز رویشان بمالید تا کثیفی را پاک کنید و برای قسمت های سخت تر، یک مسواک کهنه خوب کار می کند .. اگر مشعل های شما قابل جدا شدن است، آن ها را جدا کرده و با استفاده از اسپری مخصوص گاز و یک اسفنج یا برس تمیز کننده کوچک تمیزشان کنید و از استفاده از آب خودداری کنید زیرا می تواند مشعلها را اشباع کرده و کارکردشان را کاهش دهد.

سپس شعله ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا هر گونه پاک کننده اضافی را از بین ببرید و بعد گاز را آغشته به کرمی تمیز کننده کنید و اجازه دهید تا 10 دقیقه بماند و بعد با یک پارچه نرم و یا اسفنج تمیز کنید تا هر گونه کثیفی و لکه را از بین ببرید و سپس با یک پارچه مرطوب تمیز، تمیز کنید.

 اجاق گازی 

نظافت اجاق گازی آشپزخانه

چگونگی تمیز کردن فن

اگر فیلترهای کربن یا کاغذی در فن دارید، باید تعویض شوند و اگر فیلتر فلزی دارید، آن را از جایش بردارید و در آب داغ و صابون و یک فنجان سرکه سفید قرار دهید و اجازه دهید یک شب خیس بخورد و فیلتر را پاک کنید تا هر گونه روغن پاک شود.

برای سطوح فولاد ضد زنگ در اطراف فیلتر مش، یک خمیر با استفاده از جوش شیرین و آب تهیه کنید و این خمیر را به هود بمالید و با یک مسواک بکشید و بعد با دستمال مرطوب تمیز کنید و سپس فیلتر را مجددا سر جایش قرار دهید.

چگونگی تمیز کردن عمیق یخچال

قبل از تمیز کردن آن، همه چیز را از یخچال بردارید، قفسه ها، سینی و لوازم جانبی را که می توانید بیرون بیاورید و در یک پاک کننده ضد باکتری با مواد غذایی خیس کنید و سپس زیر شیر آب بشورید و بعد داخل یخچال را با مواد ضد عفونی اسپری کرده و بعد با استفاده از یک پارچه مرطوب کامل تمیز کنید.

قسمت هایی از یخچال را که قبلاً تمیز کرده اید برگردانید و یک فنجان پر از جوش شیرین را برای یک یا دو روز قرار دهید تا هر گونه بوی باقیمانده غذا را از بین ببرید .

چگونگی تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

اول، کمد ها و قفسه ها را خالی کنید و بعد مایع شستشو و آب ولرم را باهم مخلوط کنید، سپس از این محلول برای تمیز کردن کابینت ها، داخل و خارج، با استفاده از یک پارچه تمیز و نرم استفاده کنید و با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید سپس درها را باز بگذارید تا کابینت خشک شود.

چگونگی تمیز کردن کف آشپزخانه

همانند دیگر بخش های آشپزخانه، روشی که کف خود را تمیز می کنید بستگی به این دارد که چه نوع کفی دارید.

چگونگی تمیز کردن کف وینیل لینولئوم

اول از همه کف را جمع و تمیز کنید تا مطمئن شوید که هیچ گونه زباله ای وجود ندارد و بعد یک فنجان سرکه سفید را با یک قاشق سوپ خوری آب در یک سطل بزرگ مخلوط کنید و از یک تی با اسکراب نایلونی و مخلوط تمیز کننده برای تمیز کردن استفاده کنید.

بعد سطل را خالی کنید و سپس دوباره آن را با آب گرم پر کنید و سپس تی را فشار دهید و از آن برای شستن کف زمین استفاده کنید و دوبارش را فشار دهید و از آن برای خیس کردن با آب اضافی استفاده کنید و از کمی روغن جوجوبا کوچک یا WD - 40 روی یک پارچه نرم استفاده کنید تا هر گونه نشانه ساییدگی را پاک کنید و از بین ببرید.

چگونگی تمیز کردن کف چوبی سخت آشپزخانه

اول از همه، هر گونه لکه های باقیمانده را ببرید و یک محصول ویژه تمیز کننده چوبی را انتخاب کرده و طبق دستورش رقیق کنید و یک تی و یا اسفنج را در مخلوط اشباع کرده و سپس آن را فشار دهید تا فقط مرطوب شود و بعد کف زمین را تی بزنید و مراقب باشید که هیچ لکه و خیسی زیادی از محلول برجای نگذارید و بعد کف را آبکشی کنید و هر مایع اضافی را پاک کنید تا به زمین آسیب نرسد.

 تمیزکردن یخچال 

نظافت کف چوبی آشپزخانه

چگونگی تمیز کردن کف کاشی 

کف را کاملا تمیز کنید و سپس روی کف سرکه سفید بریزید و بعد با حوله مرطوب تمیز کنید و در نهایت اگر لکه هایی باقی ماندند، از پاک کننده بخار استفاده کنید. 

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان