علل و راههای درمان خانگی جوش پشت ، کمر و سرشانه

اگر در کمرتان زیاد جوش می زنید تغذیه خود را بررسی کنید شاید خوراکی های چرب و شیرین زیاد مصرف می کنید، "جوش کمر" را می توانید در خانه خیلی راحت درمان کنید.

علل و راههای درمان خانگی جوش پشت ، کمر و سرشانه
کدخبر : 12565
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

انواع جوش کمر و سرشانه

انواع زائده ها و جوش هایی که ممکن است در کمر شما ایجاد شوند، عبارتند از:

جوش های سر سفید

که بر اثر کامدون های بسته ایجاد می شوند. زمانی که چربی به صورت یک برآمدگی سر سفید در زیر پوست، انباشته می شود، تشکیل خواهند شد.

جوش های سر سیاه

زمانی که فولیکول های متصل در سطح پوست، باز شوند، جوش های سرسیاه تشکیل می شود. علت سیاهی سر جوش، بر اثر واکنش غدد چربی با هواست. و بخاطر چرک کردن یا آلودگی غدد چربی، نیست.

کورک ها

جوش های برجسته که به صورت برآمدگی های کوچک صورتی رنگ در پوست پدیدار می شوند، به عنوان کورک شناخته می شوند.

چرک دانه ها

نوعی جوش دردناک هستند، برجستگی های پر از چرک سفید یا زرد رنگ، با پایه قرمز رنگ می باشند.

ندول ها

زمانی که ضایعه جوشی در ناحیه عمیق تر پوست رشد می کنند و می توانند سخت و دردناک نیز، باشند.

کیست ها

این عارضه بزرگتر از جوش های قبل، پر از چرک های عفونی و بسیار دردناک هستند و موجب ایجاد زخم در سطح پوست فمی شوند.

درمان جوش های کمر

شما همیشه نمی توانید کنترل کنید و جوشهای کمر را درمان کنید، چرا که عوامل اصلی آن، نوسانات هورمونی است که از کنترل شما خارج است. درمان این جوش ها سخت و لاینحل نیست بلکه چنانچه در بخش سلامت پوست و موی نمناک آورده ایم روش های ساده و آسان برای رفع این مشکلات وجود دارد:

1. مراقبت خوب و درست از پوست

زمانی که در شانه جوش دارید، می توانند نشانه ای از مراقبت نامناسب از پوست باشند.از این رو بعنوان یک اقدام پیشگیرانه و برای درمان مشکل، مراقبت مناسب و خوب بسیار مهم و ضروری است.

برای حفظ سلامت پوست، اولین کاری که باید انجام دهید، شستشو و دوش گرفتن منظم است.در حین انجام این کار از یک پاک کننده ملایم برای از بین بردن کثیفی و سموم بیش از حد پوست خود استفاده کنید.

همچنین بعد از یک تمرین یا سایر فعالیت های سنگین به منظور جلوگیری از باز شدن منافذ پوست سر، فورا دوش بگیرید.یک بار در هفته شانه های خود را ازسلول های مرده پوست که منافذ را مسدود میکنند، پاکسازی کنید.

محصولات زیبایی خود را با دقت انتخاب کنید و محصولات مبتنی بر پایه روغن را انتخاب نکنید، زیرا باعث بسته شدن منافذ پوست میشود.

2. کمپرس گرم

یک کمپرس گرم میتواند به خلاص شدن ازشر جوش های شانه کمک میکند.دمای گرم ، باکتری هایی که در منافذ پوست گیر کرده اند را از بین می برند و روند بهبود را تسریع می بخشند.کمپرس گرم همچنین باعث کاهش درد و التهاب می شود.

استفاده از یک کمپرس گرم برای درمان جوش شانه و کمر ممکن است نیاز به کمک یکی از اطرافیانتان هم داشته باشد.بستگی به جایی دارد که آکنه دقیقادر آنجا است.

یک قاشق چای خوری نمک را در د فنجان آب گرم حل کنید و یک حوله را در آن بخیسانید و آب اضافیش را بگیرید. و بهمدت 10 دقیقه روی قسمت آسیبدیده اعمال کنید.

زمانی که حو له شروع به خنک شدن کرد، آنرا مجددا خیس کنید یا با یک حوله دیگر جایگزین کنید و این کار را چندین باردر روز تکرارکنید.

3. سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل اسید لاکتیک و اسید مالیک که دارد، یک درمان خوب و طبیعی برای از بین بردن جوش های شانه و کمر است.طبیعت اسیدی آن باعث سم زدایی و لایه برداری پوست می شود و سطح PH را متعادل می کند.

خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده سرکه سیب نیز برای مقابله باالتهاب ناشی از این مشکل پوستی مناسب است

سرکه سیب و آب را به نسبت یک به سه ترکیب کنید سپس ان را بر روی قسمت آسیب دیده ای پوست اعمال کنید وبعد از 15 دقیقه با آب ولرم شستشو دهید.این درمان را در روز دو تا سه بار تکرار کنید.

شما همچنین می توانید یک تا دو قاشق چایی خوری سرکه ی سیب را درون یک لیوان آب بریزید و روزی یک یا دو بار برای تسریع جوش هایتان بنوشید.

4. جو دو سر 

درمان جوش شانه همیشه امکان پذیر نیست اما خوشبختانه ماندن در آب حاوی جوی دو سر برای جوش های مولایم بسار موثر است. به خلاص شدن از شر سلول های مرده ی پوست و بهبود بافت پوست کمک می کند . همچنین دارای خواص ضد التهابی است که برای کاهش دردو التهاب موثر است .

یک فنجان پودر جو دو سر را درون وان حمام پور از آب گرم بریزید و به مدت 15 دیقه بدنتان را در آن بخیزانید سپس با یک پد خشک روی پوستتان بکشید و یک مرطوب کننده ی ملایم را اعمال کنید این درمان را یک بار در روز تکرار کنید .

همچنین می توانید یک قاشق غذا خوری پودر جو دو سر و یک قاشق غذا خوری ماست را با یک قاشق چایی خوری پودر زردچوبه ترکیب کنید، به خوبی هم بزنید و سپس روی شانه ها و کمرتان اعمال کنید، اجازه دهید خشک شود و سپس با آب گرم شست و شو دهید این درمان را یک بار در هفته تکرار کنید.

5. روغن درخت چای

برای درمان جوش شانه و کمر ، نمی توان اثر بخشی روغن درخت چای را نادیده بگیرید روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتری ، ضد عفونی کننده و ضد التهابی است و باکتری هایی که موجب جوش شانه ها شده اند را از بین می برند .

همچنین علائم ناشی از جوش مانند قرمزی و درد را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهند که روغن درخت چای برای جوش های خفیف تا متوسط مفید است.

یک تا دو قطره روغن درخت چای را روی یک تکه پنبه بریزید و روی قسمت آسیب دیده اعمال کنید و بعد از یک ساعت با آب سرد شستشو دهید. این درمان را دو بار در روز تکرار کنید.

علاوه بر این، می توانید چند قطره روغن درخت چای را یک قاشق چای خوری عسل ترکیب کنیدو سپس آن را روی قسمت مورد نظر اعمال کنید.و بعد از15 تا 20 دقیقه با آب بشویید ؛ این درمان موثر بخش سلامت نمناک را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

احتیاط:پیشنهاد می شود که قبل از استفاده از روغن درخت چای ابتدا آن را روی یک قسمت از بازویتان تست کنید.

6. زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از درمان های خانگی موثر برای مشکلات پوستی از جمله برای جوش بر روی شانه ها و کمر است.خواص ضد باکتری آن به کشته شدن باکتری هایی که باعث جوش میشوند، کمک میکند.

همچنین به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی از توسعه جوش به سایر قسمت های بدن ، جلوگیری می کند.یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه و مقداری آب یا روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و به یک ماسک غلیظ تبدیل کنید.

سپس آنرا روی قسمت آسیب دیده بدنتان اعمال نمایید و بعد از یک ساعت با آب ولرم شستشو دهید.این درمان را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

7. آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای مزایای بسیاری برای پوست است که مهم ترین آنها از بین بردن جوش شانه ها و کمر است.همچنین دارای خواصی است که جوش ها را خشک می کند.

آلوئه ورا دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که به مبارزه با علت جوش و همچنینکاهش علائم آن کمک می کند.نوشیدن آب آلوئه ورا نیز به درمان جوش کمک می کند.

یک عدد برگ آلوئه ورا را برش دهید و ژل آن را استخراج کنید. و سپس آنرا به قسمت آسیب دیده بدن اعمال کنید و سپس با آب گرم شستشو دهید.این درمان را 2 تا 3 بار در روز تکرار کنید.

8. جوش شیرین

جوش شیرین ی لایه بردار طبیعی است و دلرلی خواص ضد عفوتی کننده و ضد التهابی می باشد به همین دلیل یک درمان مناسب برای جوش های شانه و کمر محسوب می شود.

همچنین، برای جلوگیری از گسترش جوش، با باکتری هایی که ممکن است باعث ایجاد آن شوند، مبارزه می کند. مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و یک ماسک تهیه کنید.

این ماسک را روی سر شانه های خود اعمال کنید و بعد از 15 تا 20 دقیقه با آب گرم شستشو دهید.از این درمان روزانه استفاده کنید.

علاوه بر این، 2 قاشق چای خوری جوش شیرین، 1 قاشق چای خوری پودر دارچین، ½ قاشق چای خوری آب لیمو و 5 قاشق چای خوری عسل را با یکدیگر ترکیب کنید.

مخلوط را در منطقه آسیب دیده اعمال کنید.صبر کنید تا خشک شود، سپس آن را با آب ولرم شستشو دهید.از این درمان روزانه استفاده کنید.

9. سیر

سیر دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی، به دلیل وجود آلیسین است. آلیسین به کشتن باکتری هایی که باعث آکنه می شوند، کمک می کند.همچنین باعث کاهش التهاب و گردش خون می شود.

این خواص به کاهش التهاب جوش کمک می کند. چنانچه پیش از این هم در بحث درمان خانگی جوش و آکنه در بخش سلامت نمناک گفته شد شما می توانید مقداری از آب سیر را از به طور مستقیم با استفاده از پنبه روی جوش هایتان اعمال کنید و بعد از 30 دقیقه با آب بشویید.

10. لباس های مناسب به تن کنید

برای خلاص شدن از شر جوشهای سر شانه و کمر، باید در نظر داشته باشید که لباس های خود را عاقلانه انتخاب کنید.لباس هایی که بافت های خشن به دلیل پارچه های سنگین داشنه باشند، می تواند پوست شما را تحریک و مشکل را تشدید کنند.

هنگامی که از جوش شانه رنج می برید، ،لباس راحت و سبک، مانند پنبه ای یا ابریشمی را انتخاب کنید.همچنین در هنگام درمان جوش، لباسهای شل پوشانید.لباس های تنگ می توانند پوست را تحریک و شرایط را بدتر کنند.

شما همچنین باید از شستن لباس های خود با سفید کننده اجتناب کنید، یک ماده شیمیایی خشن است که می تواند پوست را خارش دهد و آکنه را بیشتر کند. شما می توانید از نرم کننده های پارچه استفاده کنید، تا لباس خود را بر روی پوست خود نرم و کمتر ساینده نگه دارید.

11.داشتن یک رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی، نقش کلیدی در جلوگیری از انواع مختلف جوش دارد، از جمله جوش در شانه ها و کمرتان.

هنگامی که به رژیم غذایی مربوط می شود، اولین قدم که باید انجام دهید این است که غذاهای کم گلیسمی را که از کربوهیدرات های پیچیده مانند دانه های کامل، حبوبات و میوه ها و سبزیجات فرآوری شده است، شروع کنید.

همچنین باید سعی کنید غذاهایی که باعث کاهش التهاب می شوند را بیشتر بخورید.این غذاها شامل موادی هستند که غنی از روی، ویتامین A و E و آنتی اکسیدان ها می باشند.

غذاهایی که باعث کاهش التهاب می شوند عبارتند از:

پرتقال

هویج

زردآلو

سیب زمینی شیرین

اسفناج و دیگر سبزیجات سبز تیره و گوجه فرنگی

زغال اخته

نان سبوس دار

برنج قهوه ای

کوینو

بوقلمون

دانه کدو تنبل

لوبیا

نخود فرنگی

عدس

ماهی چرب

آجیل

از غذاهای تند و روغنی اجتناب کنید، چرا که باعث بدتر شدن جوش ها خواهند شد.

نکات اضافی درباره جوش کمر و شانه

خمیر دندان سفید کننده ای که برای دندان هایتان استفاده می کنید را می توانید در قسمت مورد نظر و جوش دار، 2 یا 3 بار در روز اعمال کنید.

مصرف مکمل روی برای خلاص شدن از شر جوش های کمر و سرشانه بسیار موثر خواهد بود، فقط قبل از مصرف آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

اطمینان حاصل کنید که همیشه هنگام خروج از منزل، از یک کرم ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده می کنید.

اگر کوله پشتی یا ساک ورزشی دارید، فشار آن را روی شانه هایتان قرار ندهید.

تا حد ممکن به پشت خود نخوابید، زیرا فشار می تواند وضعیت را بدتر کند.

اگر پوست حساس دارید، مواد شوینده شما ممکن است پوست شما را تحریک کند، بنابراین سعی کنید مواد شوینده را عوض کنید.

حیوانات خانگی را از خود دور نگه دارید.

اطمینان حاصل کنید که پتو، کمربند، و دیگر لباس های تان را نیز به طور منظم شستشو دهید.

بخش سلامت نمناک پیشنهاد می کند وقتی که از جوش سر شانه رنج می برید، برای شستن از صابون ها یا ژل های بدن استفاده نکنید.

شما همچنین می توانید از کرم های ضد آکنه OTC برای مقابله با این مشکل دردناک استفاده کنید.

اگر جوش های کمر و سرشانه شما بدتر شود، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

راه های کاهش احتمال بروز جوش در کمر

اجتناب از داروهای خاص

بعضی از داروها، از جمله آندروژن ها (هورمون های مردانه) و لیتیوم به افزایش احتمال ابتلا به جوش کمک می کنند.اگر از هر یک از این داروها را استفاده می کنید، با پزشک خود دربارۀ درمان های جایگزین صحبت کنید.

محدود کردن استفاده از محصولات مراقبت از پوست بر پایه روغن

سعی کنید از مرطوب کننده ها، لوازم آرایشی، کرم های ضد آفتاب و سایر محصولات روغن زیتونی روی کمر خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است باعث بروز جوش شوند.

فشار های اضافی از روی کمر را کاهش دهید

گر کوله پشتی یا تجهیزات ورزشی را حمل می کنید که روی کمر شما قرار می گیرکد، سعی کنید از آن به مدت طولانی استفاده نکنید.

یا یک تی شرت پنبه ای را زیر آن بپوشانید

فشار و اصطکاک طولانی مدت از این اشیاء در پشت شما می تواند نوع خاصی از جوش را بوجود آورد.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  ارسال نظر:

  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت گشتنی نیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد