وام مسکن | وام مسکن ملی

وام مسکن 550 میلیونی شد | سورپرایز وزیر راه از وام مسکن با مبلغ شگفت انگیز برای همه

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۵۰ کیلومتر جاده ساحلی در جنوب کشور داریم که تکمیل آن نقش بسیار زیادی در اقتصاد دریامحور خواهد داشت اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باقیمانده این جاده ساحلی که بیشتر آن در استان سیستان و بلوچستان است تا پایان دولت سیزدهم به اتمام خواهد رسید.

وام مسکن 550 میلیونی شد | سورپرایز وزیر راه از وام مسکن با مبلغ شگفت انگیز برای همه
کدخبر : 11754
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

وام مسکن برای جوانان و زوج هایی که تازه ازدواج کرده اند کمک بزرگی است. وام مسکن یکی از تسهیلات پرطرفدار بانک ها به شمار می آید، زیرا وام مسکن به منظور کمک هزینه برای خرید خانه به جوانان اعطا میشود. وام مسکن امسال تا  سقف 200 میلیون تومان هم از سمت بانک ها ارائه شده است.وام مسکن در سال 1401 با سود 4 درصد تصویب و به متقاضیان داده میشود. در ادامه به جزئیات وام مسکن می پردازیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۵۰ کیلومتر جاده ساحلی در جنوب کشور داریم که تکمیل آن نقش بسیار زیادی در اقتصاد دریامحور خواهد داشت اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باقیمانده این جاده ساحلی که بیشتر آن در استان سیستان و بلوچستان است تا پایان دولت سیزدهم به اتمام خواهد رسید.

وزیر راه و شهرسازی از پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان خبر داد و گفت: قرارداد ساخت خط آهن رشت آستارا هفته آینده امضا می شود.

تسنیم: مهرداد بذرپاش در حاشیه همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی با بیان اینکه قرارداد ساخت خط آهن رشت - آستارا هفته آینده امضا می‌شود در پاسخ به پرسش تسنیم که آیا سرمایه‌گذاری این پروژه را روس‌ها انجام خواهند داد، اظهار کرد: بخشی از این سرمایه‌گذاری توسط طرف روسی انجام می‌شود که با تکمیل آن کریدور شمال - جنوب نقش پررنگ‌تری در تسهیل حمل و نقل و ترانزیت کشور ایفا خواهد کرد.

وی با اشاره به ابراز تمایل کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای همسایه شمالی به حضور در تکمیل کریدورهای شمال - جنوب و شرق - غرب افزود: مذاکرات با طرف‌های خارجی در این زمینه در دستور کار قرار دارد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۵۰ کیلومتر جاده ساحلی در جنوب کشور داریم که تکمیل آن نقش بسیار زیادی در اقتصاد دریامحور خواهد داشت اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته باقیمانده این جاده ساحلی که بیشتر آن در استان سیستان و بلوچستان است تا پایان دولت سیزدهم به اتمام خواهد رسید.

بذرپاش در پاسخ به سوال دیگر تسنیم در خصوص حضور هندی‌ها در بندر چابهار و اینکه آیا احتمال کنار گذاشتن هندی‌ها به دلیل عدم پایبندی به تعهدات وجود دارد تصریح کرد: ما در شرایطی نیستیم که برای سرمایه‌گذاری در بنادر منت کسی را بکشیم. در زمان حاضر بخش خصوصی داخلی و خارجی درخواست‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری در بنادر دارند که ما باید از بین این درخواست‌ها بهترین آنها را انتخاب کنیم.

وی تاکید کرد:‌ بر اساس رویکرد دولت سرمایه‌گذاری در بنادر باید بلندمدت باشد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین درخصوص مباحث مربوط به افزایش ۵۰ درصدی وام خرید مسکن گفت: پیشنهاد افزایش این وام به ۵۵۰ میلیون تومان در حال بررسی و احتمالا همین رقم نیز تصویب خواهد شد.

جزئیات اعطای وام های ضروری، ودیعه مسکن، تحصیلی و مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ اعلام شد.

صندوق رفاه دانشجویان در بخشنامه‌ای جزئیات اعطای وام‌های ضروری و ودیعه مسکن و همچنین مبالغ وام‌های تحصیلی، ضروری، ودیعه مسکن، مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲ را اعلام کرد.

براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، سامانه یکپارچه صندوق رفاه به نشانی https://refah.swf.ir از روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ تا روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ برای دانشجویان واجد شرایط متقاضی دریافت وام ضروری و ودیعه مسکن فعال خواهد بود.

 نظر به اینکه پرداخت وام به دانشجو صرًفا از طریق ثبت درخواست وام درسامانه مذکور خواهد بود، اطلاع رسانی به دانشجویان برای اقدام در مهلت مقرر بسیار حائز اهمیت است و مهلت درخواست وام تحصیلی و شهریه که از ابتدای نیمسال جاری آغاز شده است نیز تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ تمدید می‌شود، کاربران دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و معاونین دانشجویی حداکثر تا روز یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲) غیر قابل تمدید) فرصت خواهند داشت تا نسبت به بررسی و تأیید درخواست‌های وام درسامانه جدید اقدام نمایند.

سقف مبلغ ضمانت وام‌های دانشجویی (بندهای ۱ و ۲ و ۳ ماده ۱۰ آئین نامه پرداخت و بازپرداخت وام‌های دانشجویی) به ترتیب به ۶۰، ۱۲۰ و بیش از ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است. همچنین در خصوصبند ب ماده ۱۲ آئین نامه پرداخت و بازپرداخت وام‌های دانشجویی ارائه گواهی کسر از حقوق صرفًا برای دانشجویانی که بالاتر از ۱۲۰ میلیون تومان وام دریافت خواهند نمود الزامی است. بدیهی است مسئولیت صحت سنجی سند تعهد و گواهی کسر از حقوق ضامنین بر عهده دانشگاه‌ها خواهد بود.

وام تحصیلی دانشجویان متأهل حداکثر دو برابر سقف وام دانشجویان مجرد عادی است وهمچنین ضریب ۵۰ درصدی افزایش وام تحصیلی برای دانشجویان دارای ویژگی خاص، برای دانشجویان مجرد اعمال شود.

پرداخت وام مازاد شهریه به دانشجویان شهریه پرداز تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) مطابق شیوه نامه سنوات گذشته پرداخت می‌گردد.

عدم ثبت تقاضای این وام درسامانه یکپارچه صندوق توسط دانشجوی تحت پوشش معرفی شده به منزله انصراف از دریافت وام مازاد شهریه می‌باشد همچنین به دلیل پرداخت کل مازادشهریه دانشجو، از طرف صندوق، پس از ثبت درخواست این وام توسط دانشجوی تحت پوشش امکان استفاده از وام شهریه صندوق برای وی در این نیمسال وجود نخواهدداشت.

جدول نوع وام، زمانبندی و شرایط اعطای وام‌های ضروری، ودیعه مسکن و مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش در نیمسال دوم ۱۴۰۲-۱۴۰۱

ردیف نوع وام ملاحظات دانشجویان واجد شرایط بر حسب نوع وام تاریخ شروع و آخرین مهلت ثبت درخواست وام توسط دانشجو در پورتال دانشجویی

۱ ضروری

دانشجو می‌تواند در هر نیمسال منحصراً از یک رویداد استفاده نماید.

استفاده از هر رویداد در طول مقطع تحصیلی، صرفاً یک بار مجاز می‌باشد.

دانشجویان کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد حداکثر دو رویداد

دانشجویان کارشناسی پیوسته و دکترای ناپیوسته حداکثر سه رویداد

دکترای حرفه‌ای و دکترای پیوسته حداکثر چهار رویداد

رویداد ازدواج، فقط یک نوبت در تمام مقاطع تحصیلی و حداکثر تا ۱۸ ماه پس از تاریخ عقد صرفاً در دوران تحصیل امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به جایگزینی وام ضروری رویداد به "تشخیص ریاست صندوق" با "رویداد خرید لوازم کمک آموزشی"، دانشجویانی که قبال از وام ضروری رویداد به تشخیص ریاست صندوق بهرهمند شده اند امکان استفاده از وام رویداد خرید لوازم کمک آموزشی را ندارند.

رویداد خرید لوازم کمک آموزشی با تکمیل فرم تقاضای وام با تأیید معاون دانشجویی و ارائه مدارک لازم (شامل فاکتور رسمی و رسید خرید برای گوشی موبایل، لپ تاپ، قلم نوری و …) پرداخت خواهد شد.

دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای

سامانه یکپارچه صندوق رفاه از روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ الی ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ برای ثبت تقاضای وام‌های مسکن متأهلی و وام ضروری و مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش فعال خواهد بود

۲ ودیعه مسکن متاهلی

دانشجو می‌بایست متأهل، فاقد خوابگاه و دارای سند تعهد و اجاره نامه دارای کد رهگیری باشد. به آخرین نیمسال تحصیلی در سنوات مجاز، وام مسکن تعلق نمی‌گیرد. در صورتی که زوجین دانشجو باشند، فقط یکی از آنها می‌تواند از وام ودیعه مسکن بهره مند شود.

۳ مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی

این وام صرفاً به دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور تعلق می‌گیرد. برای ثبت وام مذکور نیازی به ارائه سند تعهد توسط دانشجو نبوده و نهادهای حمایتی ضمانت پرداخت وام را بر عهده دارند.

دانشجویان تحت پوشش واجد شرایط می‌بایست در ابتدای هر نیمسال از سوی نهادهای حمایتی به صندوق رفاه معرفی شوند و ثبت درخواست وام مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش، توسط دانشجو و صرفاً از طریق سامانه یکپارچه صندوق رفاه امکان پذیر می‌باشد.

به دلیل پرداخت کل مازاد شهریه دانشجو در قالب این وام، دانشجویان معرفی شده امکان استفاده از وام شهریه صندوق را ندارند.

دانشجوی نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای و دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، علمی و کاربردی و غیرانتفاعی - غیردولتی

جدول مبالغ وام‌های تحصیلی، ضروری، ودیعه مسکن، مازاد شهریه دانشجویان تحت پوشش نیمسال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱

نوع وام مقطع تحصیلی / شهر / رویداد مبلغ (میلیون تومان) توضیحات

تحصیلی

دانشجویان

مجرد کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و۸ نیمسال اول دکتری پیوسته ۲.۵ دانشجویان روزانه دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای

کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته، دکترای حرفه‌ای و۳ نیمسال اول دکترای مستقیم ۳

دکتری تخصصی ناپیوسته، دکتری دستیاری، ۸ نیمسال دوم دکترای پیوسته و ۸ نیمسال بعدی دکترای مستقیم پس از نیمسال سوم ۶.۵

ودیعه مسکن متاهلی شهر تهران ۳۵

کلان شهر ۳۰

سایر شهرها ۲۵

ضروری -ازدواج ۶.۵

تولد فرزند دانشجوی متأهل ۶.۵

دانشجویان حادثه دیده در سوانح و تصادفات (جراحی) ۶.۵

دانشجویان مبتلا به بیماری‌های خاص و پرهزینه ۶.۵

-بیماری خاص و پر هزینه یکی از اعضا تحت تکفل دانشجو ۶.۵

دانشجویان توان خواه ۶.۵

خرید لوازم کمک آموزشی ۶.۵

دانشجویان برتر، نمونه کشوری و مبتکر ۴

دانشجویان قهرمان ورزشی ۴

حوادث و بلایای طبیعی ۴

فوت پدر، مادر، همسر یا فرزند دانشجو ۴

وام مازاد شهریه ویژه دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور - دانشجویان نوبت دوم دانشگاه‌های دولتی، مراکز وابسته به دستگاه‌های اجرایی، آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان