وام ازدواج | وام ازدواج متقاضیان

خبر خوش از تغییر بزرگ در مبلغ وام ازدواج | زوج های جوان بخوانند

بانک مرکزی بخشنامه جدید مربوط به وام ازدواج در سال 1402 را به بانک ها ابلاغ کرد.

خبر خوش از تغییر بزرگ در مبلغ وام ازدواج | زوج های جوان بخوانند
کدخبر : 10825
پایگاه خبری تحلیلی گشتنی نیوز :

وام ازدواج هر ساله بر حسب تورمی که در جامعه ایجاد می شود افزوده می گردد.وام ازدواج کمکی از  طرف دولت برای به جوانان و تازه عروس و دامادها می باشد. سود وام ازدواج بسیار کم است .وام ازدواج و دریافت آن شرایط متفاوتی دارد. وام ازدواج  کمک بسیار خوبی برای زوج های جوان است.

از ابتدای سال ۱۴۰۲ مدت زمان تکمیل مدارک در سامانه های ازدواج و فرزند از ۴۵ روزکاری به ۶۰ روزکاری افزایش می یابد.

خبرآنلاین نوشت: بانک مرکزی در بخشنامه ای به شبکه بانکی اعلام کرد در راستای اجرای قانون حمایت ازخانواده و جوانی جمعیت و بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سنواتی و با هدف تسهیل در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزند، نظر به اینکه تعیین ضامن معتبر در اختیار بانکهای عامل می باشد و تامین شرایط ضامن مورد نظر بانکها توسط متقاضیان تسهیلات مذکور، زمان بر بوده و با عنایت به اینکه در صورت عدم تامین ضامن مورد نظر طی ۴۵ روزکاری، متقاضیان از سامانه های مربوطه خارج شده و مجبور به ثبت نام مجدد می باشند، از ابتدای سال ۱۴۰۲ مدت زمان تکمیل مدارک در سامانه های ازدواج و فرزند از ۴۵ روزکاری به ۶۰ روزکاری افزایش می یابد.

بدیهی است در صورتیکه "تکمیل مدارک" توسط متقاضیان قبل از مدت یادشده انجام شود، آن بانک ملزم به پرداخت تسهیلات به متقاضیان خواهند بود. لازم به ذکر است رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور الزامی می باشد.

با تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تسهیلات قرض ‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدا سال ۹۸ بوده مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان و برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان تعیین شد.

به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز(دوشنبه) و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور، جزء ۱ بند الف تبصره ۱۶ را به تصویب رساندند.

بر اساس جزء ۱ بند الف تبصره ۱۶، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در چهارچوب برنامه کنترل تورم و ایجاد ثبات اقتصادی مطابق با قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و قوانین مربوط به ایثارگران، حداقل دو میلیون میلیارد (۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل سپرده های قرض الحسنه اعم از جاری و پس انداز شبکه بانکی ( غیر از بانک ها قرض الحسنه) پس از کسر سپرده قانونی را به قرض الحسنه ازدواج، فرزندآوری و ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن اختصاص داده و از طریق بانک‌های عامل (به تشخیص شورای پول و اعتبار) به شرح زیر نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اقدام نماید:

 ۱_تسهیلات قرض الحسنه ازدواج (موضوع ماده(۶۸) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت):

۱-۲ - تسهیلات قرض‌ الحسنه ازدواج برای زوجهای زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال مبلغ دو میلیارد و دویست میلیون (۲.۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

منبع: ایسنا

هر ساله در تقسیم بودجه ، ارقام وام ازدواج به عنوان یک اهرم تشویقی برای جوانان افزایش می‌یابد، هرچند میزان تورم موجود، بزرگترین مانع به شمار می‌رود اما همچنان بسیاری از جوانان می توانند با ارقام وام ازدواج بخش کوچکی از هزینه های آغاز زندگی را پرداخت کنند. چند روز پیش معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از  تصویب وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی برای دختران زیر ۲۳ و پسران زیر ۲۵ سال و وام ازدواج ۱۵۰ میلیونی برای سایرین در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در کمیسیون تلفیق بخصوص برای زوج و زوجه زیر ۲۵ سال این رقم افزایش یابد.

این اتفاق میسر شد و رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، در این باره خبر خوشی داد،  بر اساس مصوبه جدید این کمیسیون، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱/۱ /۱۳۹۸ است، ۱۸۰ میلیون تومان و با دوره بازپرداخت ۱۰ ساله تعیین شد؛ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای پسران زیر ۲۵ سال و دختران زیر ۲۳ سال هم ۲۲۰  میلیون تومان است.

در سال آینده تنها وام ازدواج نیست که به عنوان طرحی تشویقی افزایش یافته، بلکه به وام های دیگری مانند فرزندآوری، ودیعه مسکن و تأمین جهیزیه کالای ایرانی با معرفی دستگاه‌هایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز  پرداخته شده است. علاوه بر این موارد سازمان تأمین اجتماعی هم مشوقی برای بیمه‌شدگان خود در سال جاری در نظر گرفت به این صورت که در صورت داشتن ۲ سال سابقه بیمه‌پردازی (در هنگام ازدواج اول) هدیه ازدواج را دریافت می‌کنند و این اعتبار معادل یک ماه حقوق مبنای کسر حق بیمه است. این در حالی است که در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده تأمین اجتماعی باشند، این هدیه بلاعوض به زوجین یعنی هر دو نفر پرداخت می‌شود. افزایش چنین طرح هایی در کنار فرهنگسازی های لازم در این حوزه می توانند در ابتدای تشکیل زندگی مشترک برای جوانان راهگشا باشند.

درحالی که متقاضیان وام ازدواج امسال ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند حالا یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب رقم ۲۰۰ میلیونی بابت وام ازدواج ۱۴۰۲ خبر داده است. البته مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲ مثل روال سال‌های گذشته برای عروس‌های زیر ۲۳ سال و داماد‌های بالای ۲۵ سال بیشتر است و هر کدام از آن‌ها می‌توانند روی عدد ۲۰۰ میلیون به‌عنوان سقف وام ازدواج حساب باز کنند. اقساط وام ازدواج بدون سود است، اما شامل کارمزد چهار درصدی می‌شود و محاسبات  رقم یک میلیون و ۳۶۳ هزار تومان را به‌عنوان اقساط ماهانه وام ازدواج ۱۴۰۲ نشان می‌دهد. ناگفته نماند وام ازدواج به هر متقاضی فقط یکبار پرداخت می‌شود و اگر در سال‌های گذشته از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج استفاده کردید، واجد شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲ نمی‌شوید.

وام ازدواج ۱۴۰۲ چقدر است؟

 وام ازدواج ۱۴۰۲ به ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است. به‌این ترتیب مبلغ وام ازدواج ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده، چون بانک‌ها به هر متقاضی امسال ۱۲۰ میلیون تومان پرداخت می‌کردند. حالا اگر عروس و داماد به صورت همزمان برای دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲ اقدام کنند، رقم پرداختی به آن‌ها دو برابر می‌شود و به ۳۰۰ میلیون تومان می‌رسد. از طرفی وام ازدواج طبق روال سال‌های گذشته برای عروس‌های زیر ۲۳ سال و داماد‌های زیر ۲۵ سال بیشتر خواهد بود. طوری که هر عروس زیر ۲۳ سال و هر داماد زیر ۲۵ سال می‌تواند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به‌عنوان وام ازدواج ۱۴۰۲ دریافت کند و به‌این ترتیب سقف وام ازدواج ۱۴۰۲ به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. اگر به سال ۱۴۰۰ فلش‌بک بزنیم، کف رقم وام ازدواج ۷۰ میلیون تومان بوده و به‌این ترتیب ظرف دو سال شاهد رشد تقریبا دو برابری وام ازدواج هستیم.

اقساط وام ازدواج ۱۴۰۲ چقدر است؟

اقساط وام ازدواج باید ظرف ۱۰ سال پرداخت شود. سررسید اولین قسط و کارمزد وام ازدواج، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات است. از طرفی وام ازدواج بدون سود پرداخت می‌شود، اما شامل کارمزد چهار درصدی می‌شود. ناگفته نماند که فاصله پرداخت وام ازدواج یکماهه است. به‌این ترتیب بررسی‌های فرارو نشان می‌دهد متقاضیان وام ۱۵۰ میلیونی ازدواج باید ماهانه یک میلیون و ۳۶۳ هزار تومان به‌عنوان اقساط برگردانند. البته اقساط وام ازدواج در قسط اول شش میلیون تومان است. در قسط سیزدهم یعنی آغاز سال دوم بازپرداخت، رقم قسط وام ازدواج به شش میلیون تومان، در قسط بیست و پنجم (آغاز سال سوم) پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و در قسط سی و هفتم به چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد و به‌شکل پلکانی در قسط ۱۰۹ یعنی سال پایانی بازپرداخت، رقم وام ازدواج به ۶۰۰ هزار تومان تقلیل پیدا می‌کند. اقساط متقاضیانی که واجد دریافت وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی می‌شوند، چقدر است؟ رقم ماهانه اقساط وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی، یک میلیون و ۸۱۸ هزار تومان است. بابت قسط اول باید هشت میلیون تومان، قسط سیزدهم هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، قسط بیست‌وپنجم شش میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و نهایتا قسط ۱۰۹ یعنی اولین ماه در سال آخر ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

شرایط دریافت وام ازدواج ۱۴۰۲‌

شرایط دریافت وام ازدواج در سه بخش خلاصه می‌شود. اول اینکه متقاضی دریافت وام ازدواج باید ایرانی باشد. نکته دوم این است که شهروندان ایرانی ساکن خارج از کشور که گواهی ازدواج آن‌ها توسط سفارت جمهوری اسلامی مهر شده باشد، امکان دریافت وام ازدواج را دارند. شرط سوم از همه مهمتر است. شرایط دریافت وام ازدواج نشان می‌دهد هر متقاضی فقط یکبار امکان دریافت وام ازدواج را دارد و اگر قبلا از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج یا همان وام مسکن استفاده کردید، جزو مشمولان وام ازدواج ۱۴۰۲ قرار نمی‌گیرید. متقاضیان وام ازدواج باید مدارکی مثل اصل و کپی سند ازدواج، اصل و کپی تمامی صفحات شناسنامه، اصل و کپی شناسنامه ضامن، اصل و کپی کارت ملی متقاضی و ضامن، کد پستی ۱۰ رقمی، آدرس محل سکونت و کد رهگیری ۱۰ رقمی که در مرحله ثبت‌نام دریافت می‌کنند را بعد از آغاز پرداخت وام ازدواج ۱۴۰۲ به همراه داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
اخبار مرتبط سایر رسانه‌ها
    اخبار از پلیکان
    ارسال نظر:

    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان